Meglepetés a színen: Amerika könyörgő levelet küld Kínának a tárgyalások megkezdéséért?

Kína mérlegeli az Egyesült Államok tárgyalási ajánlatát a Donald Trump amerikai elnök által bevezetett 145%-os vámokról, de figyelmezteti Washingtont, hogy tartózkodjon a "zsarolástól és kényszerítéstől".
A kínai kereskedelmi minisztérium pénteken bejelentette, hogy az Egyesült Államok elindította a vámokról szóló tárgyalások folyamatát. Peking reagálva erre, kedvezően áll a megbeszélésekhez, ami akár a kereskedelmi háború feszültségeinek csökkenését is előrevetítheti.
Az Egyesült Államok nemrégiben többször is kezdeményezte az információk megosztását Kínával, különféle kommunikációs csatornákon, ezzel is kifejezve, hogy nyitott a párbeszédre és a tárgyalásokra.
- olvasható a Reuters által hivatkozott nyilatkozatban, amelyben Peking kiemeli, hogy "nagyra becsüli ezt a lehetőséget".
A minisztérium egyúttal hangsúlyozta: "Amennyiben a tárgyalásokat eszközként alkalmazzák kényszerítésre és zsarolásra, az nem fog célt érni." Peking álláspontja szerint Washingtonnak nyitottnak kell lennie a "hibás gyakorlatok korrekciójára" és az egyoldalú vámok megszüntetésére, továbbá "őszinte" hozzáállást kell tanúsítania a tárgyalási folyamat során.
Az amerikai büntetővámokra válaszul Kína áprilisban 125%-os vámokat vezetett be amerikai termékekre, és Trump vámstratégiáját "viccnek" minősítette. Elemzők szerint a kölcsönös vámemelések gyakorlatilag lehetetlenné tehetik a két legnagyobb gazdaság közötti kereskedelmet,
A 35%-ot meghaladó importvámok komoly veszélyt jelentenek, mivel ezek akár teljesen kiüresíthetik a kínai exportőrök profitját, és egyúttal az amerikai termékek Kínában való versenyképességét is drámaian csökkenthetik, így azok megfizethetetlenné válhatnak a helyi vásárlók számára.
Kína eddig többször is elutasította, hogy bármiféle tárgyalást kezdeményezne a vámokkal kapcsolatos ügyekben, mintha arra várna, hogy az Egyesült Államok lépjen először. Trump döntése, hogy Pekinget komoly importvámokkal terheli meg,
Kína különösen nehéz időszakon megy keresztül, amelyet a gazdasági növekedés ütemének drámai lassulása és az ingatlanpiac tartós válsága jellemez. Ennek következményeként a deflációs nyomások egyre fokozódnak, megnehezítve az ország gazdasági helyzetének stabilizálódását.
Miközben a feszültségek egyre inkább éleződnek, a Trump-adminisztráció pénteken döntött a Kínából és Hongkongból érkező, alacsony értékű szállítmányok vámmentes behozatalának megszüntetéséről. Ez a lépés a "de minimis" mentességek eltörlésével jár, amely eddig lehetővé tette az Egyesült Államokba irányuló kisebb értékű küldemények vámmentes kezelését.
Az Egyesült Államokban több vezető tisztségviselő, mint például Scott Bessent pénzügyminiszter és Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója is optimizmusát fejezte ki a kereskedelmi feszültségek csökkentése kapcsán. Szerdán Trump kijelentette, hogy úgy véli, "nagyon jó esély" áll fenn arra, hogy adminisztrációja sikeresen megállapodást kössön Kínával.
Forrás: Reuters