Valóban képes azonosítani a mélyhamisítást? Próbálja ki a tudását!
A mélyhamisításokkal szembeni védelem elengedhetetlen, és ehhez mesterséges intelligencia alapú megoldásokra van szükség.
A mélyhamisítások észlelése manapság rendkívül nehéz feladatot jelent, annyira, hogy csupán az emberek 0,1 százaléka képes sikeresen azonosítani őket. Ezt a megdöbbentő eredményt a londoni iProov, biometrikus hitelesítéssel foglalkozó vállalat tette közzé. A cég egy átfogó vizsgálat keretében, nagyszámú mintán tesztelte a lakosság mesterséges intelligencia által generált tartalmak észlelésére vonatkozó képességeit. Két ezer brit és amerikai fogyasztónak mutattak be egy válogatást, amely valódi és szintetikus anyagokat tartalmazott, és az eredmények riasztóak voltak - írja a TNW portál.
Az iProov által végzett kutatás rávilágított arra, hogy az emberek gyakran túlságosan magabiztosak a mélyhamisítások azonosításának képességüket illetően. A résztvevők 60%-a biztos volt abban, hogy az AI által készített tartalmak nem tudják őket megtéveszteni. Ez a meggyőződés éles ellentétben áll a mélyhamisítványok lenyűgöző, 99,9%-os sikerességi arányával. A felmérés eredményei alapján az emberek körülbelül hatezerszer túlbecsülték saját detektáló képességeiket.
Ha nem hisz a felmérésnek, itt egy kvíz, ahol ki is próbálhatja, hogy jobban teljesít-e, mint az angolok és amerikaiak.
Januárban például egy Anne nevű francia nő ellen irányuló támadás vírusként terjedt szét a sajtóban. A csalók 830 ezer eurót csaltak ki tőle, miután azt tetették Brad Pitt mélyhamisítványaival, hogy a színésszel keveredett romantikus kapcsolatba. A csalók odáig mentek, hogy egy mesterséges intelligencia által generált tévébemondóról készített videót is elküldték neki, amelyből kiderül, hogy a hollywoodi sztár "exkluzív kapcsolatot ápol egy különleges személlyel... aki az Anne névre hallgat".
Az Onfido, a személyazonosság-ellenőrzés terén tevékenykedő vállalat, friss adatai szerint tavaly minden ötödik percben egy újabb deepfake-támadás történt. A hamisított tartalmakat gyakran alkalmazzák csalási célokra. Egy nemrégiben végzett kutatás alapján a mesterséges intelligencia a csalási kísérletek közel 43%-ában részt vesz, ami figyelemre méltó arányt mutat a digitális világban zajló visszaélések terjedésére.
Andrew Bud, az iProov alapítója és vezérigazgatója szerint az eszkalációt három, kölcsönösen összefonódó trend váltja ki:
Bud rámutatott arra is, hogy a mélyhamisítványokhoz való hozzáférésnek kisebbek lettek az akadályai. A támadók az egyszerű "olcsó hamisítványoktól" olyan nagy teljesítményű eszközökig jutottak el, amelyek percek alatt meggyőző szintetikus médiumokat hoznak létre.
"A deepfake technológia mára kereskedelmi termékké avanzsált. A mélyhamisított tartalmak előállításához elérhető eszközök széles spektrumot ölelnek fel, rendkívül megfizethetők, és olyan eredményeket produkálnak, amelyeket emberi szemmel nehezen lehet észlelni. Ez a helyzet ideális környezetet teremt a kiberbűnözés számára, hiszen a legtöbb szervezet nincs megfelelően felkészülve az ilyen típusú támadásokra" - fogalmazott Bud a TNW-nek küldött levelében.
"A klasszikus megoldások és a manuális folyamatok, például a videóazonosítás, már nem képesek lépést tartani az AI fejlődésével. A szervezeteknek olyan tudományos alapú biometrikus rendszereket kell alkalmazniuk, amelyek AI-alapú védelemmel kombinálva működnek, és amelyek nemcsak képesek azonosítani a fenyegetéseket, hanem folyamatosan fejlődnek és megelőzik a támadásokat" - hangsúlyozta a szakértő.