Trump 35%-os vámot vezetett be Kanadával szemben, és az Európai Unió is hamarosan tisztában lesz azzal, milyen intézkedések várnak rá.

Donald Trump csütörtökön közölte, hogy 35 százalékra emeli a szomszédos Kanadára kivetett vámokat, amelyek kiegészítenék az egyes ágazatokra, köztük az acélra, az alumíniumra és az autóiparra már kivetett vámokat. Ezek a termékek Kanada legfontosabb USA-ba irányuló exportcikkei közé tartoznak.
A Mark Carney kanadai miniszterelnöknek írt levél a 25%-os vámokhoz képest drámai ugrást tükröz, amelyet Trump márciusban bevezetett.
Az amerikai elnök kijelentette, hogy a vámok bevezetésének célja, hogy nyomást gyakoroljanak Kanadára a fentanil kereskedelem visszaszorítása érdekében. Ezt a lépést annak ellenére indította el, hogy a szintetikus drogok illegális forgalmának mértékéről szóló bizonyítékok még nem meggyőzőek. Emellett az elnök hangsúlyozta, hogy szükséges fellépni a kereskedelmi gyakorlatok ellen, amelyeket tisztességtelennek ítél.
Fontos megemlítenem, hogy a fentanil problémája csupán egy a számos kihívás közül, amellyel Kanadával szembesülünk. Az ország különféle vám- és nem vámjellegű politikái, valamint kereskedelmi akadályai mind hozzájárulnak a helyzet bonyolultságához - írta Trump. Az újonnan bevezetett vámok várhatóan augusztus 1-jén lépnek életbe.
Kanada a Mexikót követően az Egyesült Államok második legfontosabb kereskedelmi partnere. A múltban különféle megtorló intézkedésekkel reagált a korábbi vámokra, és kemény válaszokat adott Trump állandó provokációira, beleértve azt a megjegyzést is, miszerint Kanada akár az 51. amerikai állammá is válhat.
Mexikó is találkozott a fentanil miatt bevezetett 25%-os vámokkal, ám Trump részéről nem tapasztalható olyan nyílt nyomásgyakorlás, mint más országok esetében.
Carney áprilisban lépett a kanadai miniszterelnöki székbe, és azóta azon fáradozik, hogy Kanadát távolabbra helyezze az Egyesült Államok befolyásától. Eközben arra törekszik, hogy megerősítse a kapcsolatokat az Európai Unióval és az Egyesült Királysággal, új irányokat keresve a nemzetközi együttműködésben.
Amikor Carney májusban ellátogatott Trumphoz a Fehér Házba, Trump megjegyezte, hogy a kanadai miniszterelnök nem tudott neki új információkkal szolgálni az éppen aktuális vámok eltörlésével kapcsolatban. Carney kifejezte hajlandóságát arra, hogy türelmesen folytassa a kereskedelmi tárgyalásokat, hangsúlyozva, hogy "sokkal összetettebb erőviszonyokról van szó, és ehhez időre, valamint további megbeszélésekre lesz szükség".
Donald Trump eddig 23 ország számára küldött vámlevelet, köztük olyanokat is, amelyek különösen jelentős hatást gyakorolnak a nemzetközi kereskedelemre. Az egyik legszembetűnőbb példa a Brazíliának kirótt 50 százalékos vám, amely a volt elnök, Jair Bolsonaro ellen folyamatban lévő jogi eljárás következményeként került bevezetésre. Bolsonaro ellen az a vád fogalmazódott meg, hogy megpróbálta megkérdőjelezni a 2022-es választások során elszenvedett vereségét.
Nem sokkal azelőtt, hogy Kanadának küldött volna egy levelet, Trump az NBC-nek adott telefonos interjújában megemlítette, hogy "ma vagy holnap" tervez egy hasonló üzenetet eljuttatni az Európai Uniónak is.
"Ezt még ma szeretném megtenni. Tárgyalásokat folytatok az EU-val, amely, mint tudják, több országot is magában foglal, valamint Kanadával. A következő néhány órában el kell küldenünk a leveleket" - mondta az elnök, akinek eddigi kijelentései alapján 15-20 százalékos vámokról lehet szó.
Az amerikai elnök április elején indította el a kereskedelmi feszültségek új szakaszát. Trump kezdetben magas importpótdíjakat hirdetett meg az Európai Unió és számos más állam számára, ám a tárgyalások érdekében, amelyek 90 napon belül zajlanak, ezeket a pótdíjakat 10 százalékra mérsékelte. A hétfői bejelentésében az elnök augusztus 1-jéig meghosszabbította a határidőt, így újabb időt biztosítva a feleknek a megbeszélések lefolytatására.