Szoboszlai Dominik az Indexnek nyilatkozva osztotta meg gondolatait a szezon meghatározó pillanatairól.


Nem csak az idény, meglehet pályafutása legkeményebb ellenfele ellen készül Szoboszlai Dominik. A magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya a francia bajnoki címvédő Paris Saint-Germainnel mérkőzik együttesével, a Liverpool FC-vel. A futballista a Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő visszavágója előtt adott szűkkörű interjút magyar sportújságíróknak, többek között a Jürgen Klopp és Arne Slot taktikája közti különbségekről, saját fejlődési ívéről és arról, valóban övé-e a világ jelenlegi legjobb csapata.

Szoboszlai Dominikkal Liverpoolban folytattunk egy izgalmas beszélgetést, ahol többek között arról osztotta meg véleményét, hogy...

Az előző szezonban ilyenkor már két sérülés hátráltatta, de idén valami megváltozott. Mivel sikerült elérnie, hogy ez a január-február sokkal kedvezőbb eredményeket hozzon? Arne Slot menedzser folyamatosan méltatja, hogy a munkamorálja olyan kitartó, mintha egy gép lenne.

Igyekszem még inkább fókuszálni önmagamra – mondta Szoboszlai Dominik a beszélgetésünk kezdetén, miközben a Liverpool Kirkbyben található edzőközpontjában, az AXA Tréningközpontban ültünk. - A klubnál is óvatosabbak lettek a dolgok, és én is ezt az irányt követem. Mindennapjaimban próbálok még precízebb lenni, legyen szó az étkezésemről, a pihenésről vagy a regenerációról. Eddig, hála Istennek – és ezt gyorsan lekopogom – egyetlen sérülésem sem volt ebben az idényben.

Mentális oldalról miben más ez a Premier League-idény, mint az első volt?

Jelenleg is rendkívül motivált vagyok, de korábban talán túlzottan is lelkes voltam. Minden egyes mérkőzés minden egyes percében részt akartam venni, függetlenül attól, hogy hatodosztályú ellenféllel néztem szembe a kupában, vagy az Európa-liga csoportkörében játszottam, esetleg egy bajnoki találkozón. Ez a lelkesedés viszont elsőre túl soknak bizonyult. A német Bundesliga világában nem kellett annyit futnom, mint itt, ahol az intenzitás sosem csökkent. Az idő előrehaladtával azonban úgy érzem, egyre inkább hozzászoktam ehhez a magasabb szintű terheléshez. Egyrészt a testem alkalmazkodott ehhez a kihíváshoz, másrészt pedig megtanultam, hogy nemcsak a pályán kell teljesíteni, hanem a játék körüli dolgokra is figyelni kell, hogy hosszú távon megőrizzem a csúcsteljesítményhez szükséges egyensúlyt. Valójában nem szükséges nagy dolgokra gondolni; az étkezés mellett a testem igényeire is fokozottabban figyelek. Például többet edzek a konditeremben, hogy a következő mérkőzésen még jobban tudjak teljesíteni.

Miben változott a legtöbbet azóta, hogy bő másfél éve először belépett a Liverpool edzőközpontjának kapuján?

Lehet, hogy a terhelés, amit a futómennyiség hoz magával, jobban elviselhető számomra, ami segít a meccsek során is. A gondolkodásmódom nem változott; továbbra is világosan látom a céljaimat és azokat az álmokat, amelyeket meg szeretnék valósítani. Mostanra viszont tisztában vagyok vele, hogy a korábbi áldozatok mellett még több lemondásra lesz szükségem ahhoz, hogy elérjem, amit kitűztem magam elé.

Milyen szempontból tapasztalható a legnagyobb fejlődés a csapat teljesítményében Jürgen Klopp utolsó szezonjához viszonyítva? Mely területeken érzékelhető a legnagyobb előrelépés?

Arne Slot érkezése egy teljesen új edzői filozófiát hozott magával, amely radikálisan eltér Jürgen Klopp stílusától. Klopp időszakában a csapat szellemisége a harcra összpontosított: a presszing volt a kulcsszó. A labdaért folytatott állandó küzdelem, mélységi passzok, azonnali beadások – és aztán minden kezdődött elölről. Most viszont minden sokkal inkább meg van tervezve előre; pontosan tudod, hogy ki hol fog tartózkodni, ha te egy adott irányba passzolod a labdát. Tudod, amikor és hol kell lenned, és mit kell tenned. Ez már inkább a gyakorlásról szól, és a mérkőzés során tényleg az történik, amit a mester kér tőlünk. Úgy érzem, ez a megközelítés remekül illik a csapat dinamikájához.

Szoboszlai Dominik szerepköre az utóbbi időszakban jelentős átalakuláson ment keresztül, amelyet érdemes alaposan megvizsgálni. A középpályás korábban inkább a támadó szellemű játékosok közé sorolták, aki a kreativitásával és a gólpasszaival tűnt ki. Azonban a legutóbbi teljesítményei alapján látható, hogy a védekezésben is egyre aktívabb szerepet vállal, valamint a csapat irányításában is fontosabb szerepet játszik. Ezt a változást érzékeltethetjük például statisztikai mutatók segítségével, mint a szerelési arányok, a labdaszerzések száma, vagy a passzpontosság. Ezen kívül, a mérkőzéseken végzett pozicionális elemzések is hasznosak lehetnek, hogy lássuk, Dominik hol helyezkedik el a pályán, és hogyan változik a szerepe a csapat dinamikájával. Továbbá, edzői nyilatkozatok és szakértői elemzések is hozzájárulhatnak a megértéshez, hogy milyen filozófia mentén alakítják a szerepét a csapatban.

Egymással nem érzékeltetjük sehogyan sem, egyszerűen mindenki tudja, mi a dolga. Közben pedig próbálunk tényleg úgy viselkedni, mint egy nagybetűs csapat. Tudjuk, hogy mindenkinek szüksége van a másikra , egyedül nem mennénk semmire. Olykor Mónak (Mohamed Szalah - a szerk. megjegyzése) is kellek én, hogy ennyi gólt tudjon szerezni. Máskor nekem is szükségem van rá , hogyha érkezek a második hullámban és passzol, én tudjak gólt szerezni. Ugyanez igaz a pálya másik végén: ha Trent (Alexander-Arnold - a szerk.) fent ragad, kell, hogy visszazárjak mögé segíteni a védekezésben, hogy több energiája legyen a hosszú passzoknál a labdát beérni. Ez egy nagyon komplex történet, és ahhoz, hogy jól működhessen mindenkire szükség van a csapaton belül.

Számos elemzés foglalkozik azzal, hogyan váltogatják a csapatok a presszingintenzitást a mérkőzések folyamán. Amikor letámadnak, gyakran nyolc vagy kilenc játékost vonnak be, ami hosszú távon, egy teljes meccsen lehetetlen lenne fenntartani. Mennyire volt nehéz ezt a rendszert elsajátítani és megszokni? Hogyan találták meg Arne Slot vezetőedző irányítása alatt a megfelelő egyensúlyt a különböző nyomásgyakorlási formák között?

A felkészülésünk valóban remekül sikerült, ami nagyban hozzájárul a teljesítményünkhöz, de úgy érzem, hogy a szurkolók többsége alábecsüli, mennyire fontos a meccsek száma. Nem csupán arról van szó, hogy húsz percig futunk szünet nélkül, és közben próbálunk nyolcvan százalékos tempóban teljesíteni. A valódi titok a mérkőzések terhelésében rejlik: minél több meccset játszunk, annál inkább hozzászokunk a játék ritmusához, ráadásul ez összekovácsolja a csapatot is. Ha folyamatosan a pályán vagyunk, lehet, hogy a végére elfáradunk, de biztos, hogy a következő meccset már könnyebben bírjuk majd. Ez egy érdekes kettőség, hiszen minél több mérkőzést játszunk, annál nehezebb frissen tartani magunkat, de közben a rutinunk is növekszik. A szezon során, amikor tizenöt nap alatt hat mérkőzés vár ránk, az edzések jellege teljesen megváltozik: bejövünk, nyújtunk, elvégezzük a regeneráló gyakorlatokat, és labdázunk egy kicsit. Ilyenkor az átmozgatás és a frissesség megőrzése a legfontosabb.

Említette a csapategységet. A kávézó, amit az edzőközpontban kialakítottak önöknek, kívülről elnézve valódi olvasztótégely lett, a csapategység megteremtésének egyik központja. Belülről is ilyen jelentős helyszínnek érződik?

Imádjuk! Tényleg, ha őszinte akarok lenni, valószínűleg most is ott tartózkodnék, ha éppen nem egy interjút teljesítenék.

Kívülről az látszik, hogy elképesztő módon nyúlnak egymás hóna alá, akinek éppen rosszabb időszaka van, a társai kisegítik. Például itt van Darwin Núnez esete. Mohamed Szalah is arról beszélt a Southampton elleni mérkőzés után, mennyire fontos, hogy az uruguayi is itt van, és nem omlott össze, amikor a téli időszakban megannyi kritikát kapott. Ugyanezt az összetartást tapasztalja belülről is?

Persze. Igen, vannak kiemelkedő személyek, mint például Virgil (van Dijk, a csapatkapitány - a szerk.) vagy Mó. És itt van a példa Darwinról, januárban volt egy sztori, el akar menni, nem akar elmenni, de végül úgy döntött, hogy marad, és megpróbálja visszaverekedni magát a kezdőbe, vagy annyira, hogy játéklehetőséget kapjon. És itt van, él a lehetőséggel, csinálja a dolgát, még ha néha nem is egyszerű. Kívülről könnyű bármit is mondani, amikor benne vagy, akkor teljesen más az érzés. Belülről látni azt, hogy Mó például mennyire tudatosan keresi Darwint a labdákkal, ha már van két gólja, a harmadikat ne feltétlenül ő lője, mert tudja, milyen sokat számítana Darwin önbizalmának.

Ha három emlékezetes jelenetet vagy mérkőzést kellene kiemelnem a szezon eddigi szakaszából, akkor a következőket választanám: 1. **A drámai fordulat**: Az a mérkőzés, ahol az utolsó percben egy hihetetlen gólt lőtt a csapatunk, teljesen megfordította a játék állását. Az izgalom és a feszültség a nézőtéren szinte tapintható volt, és a győzelem után a szurkolók ünneplése felejthetetlen élményt nyújtott. 2. **A kiemelkedő teljesítmény**: Az a találkozó, ahol a csapat egyik fiatal tehetsége, aki először kapott lehetőséget a kezdőcsapatban, brillírozott. Számos kulcsfontosságú passzt adott, és egy gyönyörű gólt szerzett, ami nemcsak a meccs kimenetelét befolyásolta, hanem a jövőbeli kilátásainkra is fényt derített. 3. **A szívszorító búcsú**: Az a mérkőzés, ahol a csapat egy legendás játékost búcsúztatott a pályán. Az érzelmekkel teli pillanatok, a szurkolók ovációja és a játékostársak könnyes búcsúja emlékezetessé tette ezt az eseményt, ami nemcsak a sportág iránti szeretetet, hanem a csapatszellemet is megmutatta. Ezek a pillanatok nemcsak a sportág iránti szenvedélyünket tükrözik, hanem a közösségünket is összekovácsolják.

Ez a három fontos idegenbeli összecsapás: először a City, majd a Tottenham, és végül... Bízom benne, hogy a vasárnapi Ligakupa-döntő lesz az utolsó állomásunk a sorban.

Az idegenbeli Southampton-meccs mennyiben volt sorsfordító azzal, hogy ott végre megszerezte az idénybeli első bajnoki gólját? Nagy nyomás lehetett a vállán, egyre többen hiányolták öntől a gólt, még akkor is, ha előtte a Bajnokok Ligájában az AC Milan ellen már betalált.

Mintha tonnányi súly esett volna le a vállamról, egyértelműen a szezon egyik fordulópontja volt. Ott kezdtem azt érezni, hogy igenis szeretném többször átélni a gólöröm pillanatait. Fejben akkor kezdtem átállítani magam arra, hogy ne a mindig mindenkit kiszolgáló Dominik legyek, hanem olyan Dominik, aki ugyan kiszolgálja a többieket, de önmagáért, saját maga helyzetbe hozataláért is csinálja a dolgokat.

Milyen a viszonya Núnezzel? A Southampton elleni mérkőzés során jól látszott, hogy különleges kapcsolat fűzi őket össze, hiszen még a pacsi is megvolt közöttük. Valahogy úgy tűnt, mintha egy csónakban eveznének, hiszen mindketten sok kritikát kaptak, annak ellenére, hogy kiválóan végzik a mezőnymunkát, és remekül zárják le az ellenfeleket. A lényeg azonban mégis az, hogy hiába a szorgos munka a pályán, ha a gólszerzés terén nem tudnak érvényesülni.

Azért eltérő a kettőnk szerepe a csapatban. Ő egy kilences, egy igazi csatár, míg én a mögötte helyezkedő nyolcas vagy tízes, tehát középpályás vagyok. Valószínűleg rajta nagyobb nyomás nehezedik, mint rajtam, de ahogy már említettem, egy olyan közösségben játszunk, ahol mindenki igyekszik segíteni a másiknak. Szalah lenyűgöző teljesítményei vannak, és folyamatosan próbálja támogatni Darwint a lehető legtöbbször, de ez igaz a balszélsőinkre is, legyen szó Cody Gakpóról vagy Luis Díazról.

Hogyan néz ki egy hete? Vegyük példának az előzőt, amikor a PSG elleni idegenbeli mérkőzésre utaztak.

Kedden reggel kilenckor volt itt a találkozó, edzés, majd közös étkezés, kondi és kaja. Másnap edzés és ebéd, aztán pedig irány a reptér. Franciaországban volt egy újabb közös étkezés , és alvás. Másnap reggeli után egy megbeszélés, ebéd után egy kis kávézás, séta, akármi, majd csendespihenő és újabb csapatmegbeszélés. Este nyolckor jött a meccs. Utána Párizsban aludtunk, másnap ott is edzettünk, és csak délután repültünk haza. Pénteken regeneráló edzés, aztán szombaton már jött is a Southampton elleni mérkőzés.

Milyen élményekkel telik majd a visszavágó napja?

Kedden 12:45-kor vár ránk a találkozó az edzőközpont bejáratánál. Ekkor felszállunk a csapatbuszra, ami elrepít minket a szállodába. Ott együtt ülünk le ebédelni, és következnek az eligibilis megbeszélések és tájékoztatók. Egy kis pihenő után újra útra kelünk, hogy a buszral eljussunk a mérkőzés helyszínére.

Milyen mérkőzésre számít? A Liverpool nyerhet még egyszer úgy a PSG ellen, mint tette azt Párizsban? Huszonhét gólszerzési lehetőség a franciáknál, kettő önök előtt, mégis egygólos előnnyel utazhattak haza!

Biztosan állíthatom, hogy a játék látványa nem fog hasonlítani a párizsi élményekhez. Viszont a találgatásokat most inkább mellőzném.

Szakértők és ellenfelek edzői az utóbbi időben többször is kifejezték véleményüket, miszerint a Liverpool jelenleg a világ legjobb csapata. Ön szerint mennyire megalapozott ez a kijelentés?

Nem vagyok biztos benne, mi lenne a legmegfelelőbb válasz. Jelenleg éppen a Premier League éllovasaiként állunk, és a Bajnokok Ligájában is jó úton haladunk a továbbjutás felé. Azonban nem felejthetem el a múlt szerdai meccset, ahol a PSG-vel találkoztunk. Őszintén szólva, számomra ez a csapat a legjobb, akikkel valaha is pályára léptem, pedig már számos erős ellenféllel mérkőztem meg. Rendkívül ügyesek a labdával, egy az egyben verhetetlenek, és védekezésük is példaértékűen szervezett. Tényleg, igazi csapattá formálódtak. Azt hiszem, hogy ahhoz, hogy a világ legjobbjai legyünk – és nemcsak Európa legjobbjai – elengedhetetlen, hogy hazai pályán megnyerjük a bajnokságot, és a Bajnokok Ligáját is behúzzuk. Tudom, hogy ez a célunk, és mindent megteszünk érte.

LABDARÚGÁS

BAJNOKOK LIGÁJA, NYOLCAD DÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ MÁRKÁS PILLANATOK A Bajnokok Ligája izgalmai újra tetőfokára hágják a futballrajongók várakozását, hiszen elérkezett a nyolcaddöntők visszavágójának ideje. A csapatok már az első mérkőzésen megmutatták erejüket és stratégiájukat, de most itt a lehetőség, hogy a visszavágón a pályán bizonyítsák be, ki érdemli meg a továbbjutást. A szurkolók szívében a feszültség és az izgalom keveredik, miközben a sztárok a világ legnagyobb színpadán küzdenek a dicsőségért. Ki lesz a végső győztes? A választ a gyep adja meg!

Kedd este 21:00-kor izgalmas mérkőzés vár ránk: a Liverpool FC összecsap a Paris Saint-Germain csapatával. Ne hagyd ki!

Az első mérkőzésen: Paris Saint-Germain-Liverpool 0-1 (Elliott, 87.)

A Liverpool FC jóváhagyásával szervezett beszélgetésen az Index mellett az NB1.hu, a Nemzeti Sport, az m4sport.hu, a Sportal és a Telex egy-egy tudósítója vehetett részt. Az újságírók közösen kérdezhettek Szoboszlai Dominiktól a Southampton elleni bajnoki és a Paris Saint-Germain elleni Bajnokok Ligája-meccs visszavágója közé időzített találkozón.

Related posts