A magyar gazdaság exportteljesítménye viszonylag mérsékelt, ami számos kihívást és lehetőséget rejt magában. Az export növelése érdekében fontos lenne a versenyképesség javítása és a nemzetközi piacokhoz való hatékonyabb alkalmazkodás.

Október hónapban az előzetes adatok alapján 965 millió eurós többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben. Az adatok azt sugallják, hogy a főbb egyensúlyi folyamatok továbbra is tartanak: bár a többlet folyamatosan csökken, még mindig olyan magas szintről indul, hogy 2024-re új történelmi csúcsot érhet el. A külkereskedelmi forgalom azonban nem mutat kedvező irányt; az export és az import egyaránt stagnál az éves összehasonlításban, jelezve, hogy a piac aktivitása meglehetősen visszafogott.
A 961 millió eurós többlet alulmúlja a tavaly ilyenkor regisztrált 1092 millió eurós értéket, így a 12 hónapos külkereskedelmi többlet csökkenése már a hatodik hónapja tart.
A fenti ábrán megfigyelhető, hogy a külső egyensúly gyengülése egyelőre viszonylag enyhe, mivel jelentős többletek után következik be az apadás. Ennyire markáns, hogy az év eleji kiemelkedő aktívumok következtében az idei év végére várhatóan 10 milliárd euró feletti pozitív egyenleggel zárulunk, ami történelmi csúcsot jelent.
A vonzó többlet akár a magyar gazdaság erőteljes exportoffenzívájának jele is lehetne, de - ahogyan már hónapok óta hangsúlyozzuk - nem ez a helyzet. Az októberi kivitelünk (euróban kifejezve) 0,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ami azt jelenti, hogy...
Nem látunk arra utaló jelet, hogy a feldolgozóiparunk képes lenne függetlenedni az európai gazdasági visszaesés (valamint az autóipari válság) hatásaitól.
Ugyanakkor mivel a belső motorok sem húznak igazán, a magyar gazdaság importigénye is szerény: a beruházások kifejezetten zuhannak, a lakossági fogyasztás pedig csak visszafogottan emelkedik. Ez arra jó, hogy a külkereskedelmi mérleg csak igen lassan romlik, de a gazdaság élénkülését továbbra sem jelzi.