Donald Trump figyelmét a Gázai övezet felkeltette.
Hamarosan a Netflixre is felkerül Herendi Gábor sikerfilmje, a Futni mentem
A Fehér Ház által közvetített esemény keretében az elnök aláírta a rendeletet, amely hivatalosan is az Egyesült Államok kilépését jelenti az ENSZ palesztin menekülteket segítő és munkaközvetítő ügynökségéből (UNRWA). A szervezet az utóbbi időszakban a figyelem középpontjába került, különösen azután, hogy kiderült, néhány alkalmazottja részt vett a Hamász által 2023. október 7-én Izrael ellen végrehajtott terrortámadásban - számolt be az MTI.
Donald Trump első elnökségének idején a mostanihoz hasonlóan megszüntette az amerikai részvételt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsban és az UNESCO-ban. A kulturális szervezetben 2023-ban újította meg az Egyesült Államok tagságát Joe Biden akkor amerikai elnök kormánya.
Donald Trump az újságírók előtt kifejtette véleményét a rendeletek aláírásáról, hangsúlyozva, hogy "az ENSZ-ben számos lehetőség rejlik, ám sajnos nem használják ki őket". Ezen kívül megemlítette, hogy a világszervezet "nincs megfelelő irányítás alatt".
Az elnök azt is kijelentette, hogy az ENSZ működését jórészt az Egyesült Államok finanszírozza, így az amerikai részvételről hozott döntés következményei nagyon gyorsan érzékelhetők lesznek.
Az elnök nemrégiben aláírta azt a rendeletet, amely az Iránra gyakorolt nyomás maximális szintre emelését célozza meg. Ez a dokumentum konkrét utasításokat ad az amerikai pénzügyminisztériumnak, hogy a lehető legnagyobb gazdasági nyomást gyakorolja Iránra, különös figyelmet fordítva az iráni olajexportot érintő szankciókra.
Donald Trump megjegyezte, hogy nincs más választása, és reményét fejezte ki, hogy a rendelkezésre álló eszközöket csak kis mértékben kell majd igénybe venni.
"Irány Iránnal szemben határozott és erős fellépésre van szükség."
- mondta, hozzátéve, hogy bár nem zárja ki egy lehetséges megállapodás lehetőségét, optimistán tekint a jövőre, és úgy véli, hogy az Egyesült Államok képes lehet pozitív kapcsolatokat kiépíteni a teheráni vezetéssel. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Iránnak semmilyen körülmények között nem szabad nukleáris fegyverekkel rendelkeznie.
Az amerikai elnök az Iránt érintő döntéseket nem sokkal azelőtt írta alá és jelentette be, hogy a Fehér Házban helyi idő szerint kedden délután fogadta volna Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. Donald Trump január 20-i hivatalba lépése óta első külföldi vezetőként az izraeli kormányfővel találkozik hivatalában.
Az izraeli miniszterelnök oldalán tartott sajtótájékoztatón Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok kész lenne átvenni a Gázai övezet irányítását.
Az elnök szavai szerint egy "lényeges ajánlat" kerül napirendre, amely alapján az Egyesült Államok hosszú távú tulajdonjogot kapna a terület felett, és felelősséget vállalna annak újraépítéséért és fejlesztéséért.
Az Egyesült Államok képes lehet a stabilitás megteremtésére.
- Az amerikai elnök megerősítette elképzelését, hangsúlyozva, hogy a Gázai övezet jelenleg egy "pusztulásnak indult vidék".
Donald Trump szerint a gázai övezetben élő 1,8 millió ember számára a térségben jó életkörülményeket ajánlanának fel, Jordánia, valamint Egyiptom bocsátana rendelkezésre területet a palesztin lakosság számára építendő települések számára.
Az amerikai elnök kijelentései alapján a Gázai övezetben munkahelyek ezrei jöhetnének létre, és a térség "Közel-Kelet riviérájává" alakulhatna, amely egyfajta "nemzetközi központtá" válna, ahol palesztinok is otthonra találnának.
A sajtótájékoztatón Donald Trump hozzátette, hogy hamarosan több országgal is bővülhet majd az izraeli-arab megbékélésről szóló békeegyezmények rendszere, az Ábrahám-egyezmények köre.
Elengedhetetlen számunkra a Közel-Kelet stabilitásának megteremtése.
- Kérlek, formáld meg a mondandódat a saját stílusodban - kérte az elnök.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy a közeljövőben lehetőség nyílik egy megbékélési megállapodásra Izrael és Szaúd-Arábia között. Ezt az Egyesült Államok is támogatja, és a szaúdi vezetés részéről is megfigyelhető a téma iránti növekvő érdeklődés.
A Gázai övezet jövőjével kapcsolatban az izraeli kormányfő hangsúlyozta, hogy a térség a jövőben nem okozhat fenyegetést Izrael számára. Az amerikai elnök javaslatára pedig megjegyezte, hogy az érdemes a figyelemre.
Netanjahu az amerikai elnököt "Izrael történetének legnagyobb barátjaként" jellemezte és kifejtette, hogy az Izraellel kapcsolatos elnöki lépéseit ott folytatta, ahol 4 évvel korábban abbahagyta.
Az izraeli politikus dicsérte Donald Trumpot, amiért olyan fegyvereket kínál Izraelnek, amelyeket az előző amerikai kormány leállított, és kiemelte az amerikai elnök döntését, hogy az Egyesült Nemzetek Palesztin Menekülteket Segélyező Ügynökségből (UNRWA) való kilépést választotta.
Az ukrajnai konfliktus megoldásával kapcsolatosan Donald Trump kifejtette, hogy "nagyon ígéretes és építő jellegű párbeszéd folyik az orosz és az ukrán vezetés között". Hangsúlyozta, hogy a leglényegesebb cél a harcok befejezése és az emberi életek megóvása.