Soha nem tapasztalhatta meg az infrahangok rejtélyes rezgéseit, mégis veszély fenyegethette őt emiatt.


Állítólag a horrorfilmekben a hanghatások között infrahangokat is alkalmaznak, hogy fokozzák a nézőkben a szorongás és félelem érzését.

Az infrahang, más néven szubszonikus hang, olyan hanghullámokat jelöl, amelyek mélysége túllép a hallható tartományon, így az emberi fül számára észlelhetetlenek. Az emberi hallás körülbelül 20 Hz és 20 000 Hz között terjed, ezt nevezik hallható spektrumnak. A 20 Hz-nél magasabb frekvenciák az ultrahang kategóriájába tartoznak, míg az ennél alacsonyabb hanghullámokat infrahangnak hívjuk. Ezek a mély frekvenciák különleges jelenségeket idézhetnek elő, amelyeket bár nem hallunk, de mégis érezhetünk - áll a How-to Geek cikkében.

Az infrahang a fülünk számára hallhatatlan, de ezek a hullámok elérik a testünket, és rezonációt okoznak a szöveteinkben, amit valamiképpen érzékelünk. Ezek a hallhatatlan, alacsony frekvenciájú rezgések nagy távolságokat képesek megtenni és elég nagy az energiájuk, hogy áthatoljanak különféle anyagokon, például a falon és az emberi szöveteken.

Az infrahang nem mesterséges alkotás, hanem a természet csodálatos jelensége. Olyan események, mint a földrengések és vulkánkitörések, vagy éppen az emberi aktivitások, például robbanások, fúrások, ipari gépek működése, a szélkerekek duruzsolása, vagy a hatalmas mozdonyok zöme mind infrahangot generálnak. Érdekes módon a tudósok infrahang-érzékelőket alkalmaznak arra, hogy nyomon követhessék a földrengéseket. De nem csupán a geológiai események okoznak infrahangot; a bálnák is ezen a frekvenciatartományon kommunikálnak egymással, méghozzá lenyűgöző távolságokról. A kék bálnák akár 1600 kilométerről is képesek felfogni egymás hangját - ahogyan az az IFL Science írásában is olvasható -, de a bálnaének terjedését sokkal messzebb is észlelték.

A kutatások már bizonyították, hogy a mély basszusok hosszú távú hallgatása nemcsak kellemetlen érzéseket válthat ki, hanem szív- és érrendszeri problémákhoz is vezethet bizonyos emberek esetében. Az infrahangok hatása pedig még erősebb lehet; egyes tanulmányok szerint émelygést, alvászavarokat sőt fájdalmat is okozhatnak. Egy különösen érdekes esetben egy ventilátor 19 Hz-es frekvenciájú állóhullámot generált, amely szédülést és szorongást váltott ki, de ezek a tünetek az eszköz leállításával azonnal megszűntek. Néhányan azt is állítják, hogy az infrahangok jelenléte összefüggésbe hozható a kísértetek megjelenésével bizonyos helyeken.

Egy érdekes kísérlet során 17,5 Hz-es frekvenciájú hangokat játszottak le egy koncerten, és a közönség 22 százaléka nyugtalanságról, félelemről és undorról számolt be. Ezzel szemben egy másik kutatás során nem észleltek jelentős viselkedésbeli változásokat, amelyeket az infrahang keltett volna, de a résztvevők a gyengeség érzésének fokozódásáról tettek említést. Érdekes módon, a How-to Geek megjegyzi, hogy néhány horrorfilm hangtervében infrahangokat is alkalmaznak, hogy fokozzák a nézők szorongását és félelmét.

Az infrahang fiziológiai hatásainak felfedezése még számos izgalmas meglepetést rejteget. Amíg azonban nem tisztázódnak ezek a hatások, érdemes a hallható frekvenciák világában maradni. Így legalább képesek vagyunk megítélni egy hang érzelmi töltetét, legyen az izgalmas, energikus vagy éppen ellenkezőleg, megnyugtató.

Related posts