SONLINE - A balatonboglári kisvállalkozás 2025-ben olyan bérfejlesztést tervez, amely meghaladja az infláció mértékét.


Jövőre kilenc, 2026-ban 13, s három év múlva 14 százalékkal nőhet a minimálbér. Így a mostani bruttó 266.800 forint helyett 2025-ben 290.812 forint lehet a minimálbér. S jövőre hét százalékkal emelkedik a garantált bérminimum is.

A bérhelyzet jelenlegi állása és a jövőbeli kilátások kapcsán Gulyás Árpád, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke pénteken elmondta, hogy a bérek és a bérnövekedés 2025-re még kezelhetőnek tűnik, ám 2026-tól várhatóan jelentős emelkedés vár ránk a minimálbér terén. Hozzátette, hogy a bérnövekedés megkezdése előtt célszerű legalább három hónappal korábban megkezdeni a tárgyalásokat a gazdasági helyzetről és az emelés mértékéről. Kiemelte, hogy kulcsfontosságú kérdés lesz, hogy a vállalkozások milyen mértékben tudják elviselni a bérek növekedését.

Az elnök véleménye szerint idén számos kisebb somogyi vállalkozás – különösen azok, amelyek a hazai piacra fókuszálnak – bevételük tekintetében elmaradtak a várakozásoktól, és a nyereségtermelésük is romlott. Vörös Péter, a balatonboglári Vörös és Társa Kft. ügyvezető-tulajdonosa megosztotta, hogy jelenleg hat munkavállalót foglalkoztatnak a cégükben. Kiemelte, hogy egyikük sem minimálbérért dolgozik, de 2025-re a bérfejlesztés mértékének jelentősen felül kell múlnia az inflációt, mivel a munkavállalói piacon tapasztalható helyzet ezt indokolja.

Dévai Csaba, a kaposvári Lamello Kft. ügyvezetője, aki a bútorgyártás területén tevékenykedik, hangsúlyozta, hogy a béremeléshez elengedhetetlen a megfelelő bevétel. A vállalatoknál, ahol lehetséges, a bérnövekedést a termékek árába építik be. Amennyiben ez nem kivitelezhető, a cégek a tartalékaikhoz nyúlnak, ami viszont a vállalkozás nyereségességére nézve kedvezőtlen következményekkel járhat. Ennek következményeként csökkenhet a beruházások mértéke, sőt, bizonyos fejlesztések akár el is maradhatnak. A Lamello Kft.-nél 83 munkavállaló dolgozik, közülük közel 15 százalék minimálbérért, míg 35 százalékuk a garantált bérminimumot keresi; a fennmaradó munkatársak pedig ennél magasabb jövedelmet kapnak.

- Az iparágunk helyzete azt mutatja, hogy elengedhetetlen az állami támogatás, különösen, ha jövőre és a következő három évben adócsökkentésről van szó - nyilatkozta az ügyvezető. - A nyugat-európai piacok gyengélkedése miatt nem tudjuk beépíteni a megnövekedett költségeket az árainkba. Ezért kulcsfontosságú lenne, hogy a munkabért terhelő adók egy részét csökkentsék.

Related posts