Számos iparágban elérkezik az a döntő pillanat, amikor a fenntarthatóság valódi értelmet nyer.


Az Európai Unió kiemelkedő szereplője a kontinens energiapolitikájának modernizálásában. Az Európai Bizottság nemrégiben számos új támogatási lehetőséget és szabályozási reformot vezetett be. Amennyiben szeretné alaposabban megérteni az eddig elért eredményeket és a jövőbeli kilátásokat, ne habozzon részt venni szakmai rendezvényünkön!

A zöldenergia szektora Magyarországon most kezd valódi piaci alapra helyeződni, hasonlóan más nemzetekhez. Jelenleg a fejlődés korai szakaszában járunk, de már most is érdemes zöldenergiát termelni és vásárolni - nyilatkozta Mécs Imre, a Green Cloud alapítója és társtulajdonosa egy szakmai kerekasztal-beszélgetés során. A megújuló energiaforrások támogatása révén a politika olyan keretet teremtett, amely lehetővé tette a nagy volumenű megújulóenergia-termelő kapacitások kiépítését. Ennek következtében a gyártási és beruházási költségek jelentősen csökkentek. Ennek köszönhetően a zöldenergia terjedése ma már nem csupán a szabályozások által előírt kényszer hatására történik, hanem egyre inkább piaci alapú megfontolások mentén, ahol az üzleti szféra önállóan indult el a fenntartható fejlődés irányába.

Számos tényező ösztönzi arra a piaci szereplőket, hogy a zöldüljenek, és

azok a vállalatok, amelyek nem így tesznek, ki fognak árazódni a piacról a hosszú távú kockázatok miatt

- mondta, példaként utalva a nyugdíjalapok és bankok fenntarthatóságcentrikus befektetési politikájára. Bár továbbra is létezik az úgynevezett greenwashing (zöldre mosás, zöldnek álcázás) jelensége, de számos iparágban, például az autóiparban is eljön az igazság pillanata, és már az egész beszállítói hálóra kiterjed a zöldülés igénye, így a nem kellően fenntarthatónak minősülő cégek már nem tudnak beszállítani - fogalmazta meg egyedi módon.

Szerinte Donald Trump visszatérése az Egyesült Államok elnöki posztjára bizonyos zűrzavart hozott, különösen a karbonkereskedelem szférájában.

A fenntarthatósági fordulatot már nem lehet megfordítani; ez a folyamat visszafordíthatatlanul megkezdődött.

- emelte ki.

A fosszilis erőművek építését az is nehezíti, hogy mivel sokáig nem volt irántuk kereslet, ezért az iparág leépült, és nincsenek mérnökök, illetve kivitelező cégek, akik ezzel foglalkoznak - fogalmazott. Ez nem csak a zöldülés miatt van így, hanem azért is, mert az utóbbi két-három turbulens évet leszámítva olyan alacsony volt a villamos energia piaci ára, hogy nem nyújtott fedezetet az erőművi és hálózati fejlesztésekre. Ennek most issza meg a levét a fejlett világ - fűzte hozzá.

Amellett, hogy már költség szinten versenyképesek a fosszilis forrásokkal, a megújuló beruházások sokkal rövidebb idő alatt megvalósíthatóak, mint például a gázturbinás erőművek építése, ráadásul skálázhatóak, és nincs szükségük energiahordozó-ellátásra sem - mondta Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója.

A véleménye szerint jelen pillanatban a vállalatok számára nem áll rendelkezésre zöldebb energiaellátási lehetőség, mint a hosszú távú fizikai zöldáram-vásárlási szerződések (PPA - power purchase agreement).

Ezek mellett szól szerinte az is, hogy az energiaigény várható növekedésére és a megújuló kapacitás bővítésére vonatkozó kormányzati tervek alapján szerinte

A következő években Magyarországon a zöldenergia kereslete drámai módon megnövekedhet, így könnyen hiánycikké válhat. A fenntartható energiaforrások iránti fokozódó érdeklődés és a környezeti kihívások sürgető természetének következményeként érdemes felkészülni a zöldenergia kínálatának esetleges szűkülésére.

A szakember véleménye szerint a PPA konstrukciók egyre inkább elterjedhetnek Magyarországon is. Erre utal a piacon tapasztalható pezsgés; az érdeklődők és ügyfeleik száma folyamatosan bővül, és tenderek is kiírásra kerültek, ami jelentős változás a korábbiakhoz képest.

Néhány évvel ezelőtt még nehézségekbe ütköztünk ügyfelek felkutatásakor, és gyakran kellett részletesen ismertetnünk a PPA fogalmát. Ma viszont már a potenciális ügyfelek keresnek meg minket, ami hatalmas változást tükröz a piacon.

- fogalmazta meg egyedi módon.

A 100%-os megújuló-részarány elérése a vállalatok energiaellátásában ugyan ma még nagyon komoly áldozatokat kívánna, de a napelemeket akkumulátorral és/vagy szélturbinával kombináló hibrid erőművek a korábbiaknál jóval magasabb zöldülési arányt tehetnek számukra lehetővé - mutatott rá.

A PPA-konstrukció folyamatosan fejlődik, és a megújuló energiaforrások, különösen az időjárásfüggő termelés innovációja révén egyre nagyobb mértékben és stabilabban biztosítható az energiatermelés – nyilatkozta Mécs Imre. A hibridizációs megoldások lehetővé teszik a meglévő hálózati csatlakozási kapacitás, valamint a naperőművek által létrehozott alállomások hatékonyabb kihasználását. Ennek szellemében a Solar Markt Csoport is úgy döntött, hogy naperőműveit hibrid rendszerbe integrálja. A vállalat célja, hogy a közeljövőben mintegy 140 MWp beépített teljesítményű napelemes kapacitását akkumulátoros energiatárolóval egészítse ki, így növelve a rendszer megbízhatóságát és hatékonyságát.

A Szihalmi Naperőmű óránként 50 MW teljesítménnyel képes működni, azonban - bár a legmodernebb technológiát alkalmazza - az időjárás változékonysága miatt ez a teljesítmény csupán az év körülbelül 2000 órájában érhető el a lehetséges 8760 órából. (A Solar Markt jelenleg Hódmezővásárhelyen építi meg újabb, hasonló kapacitású napelemparkját.) Magyarországon a szélenergia szinte teljes mértékben képes kiegészíteni a napenergia-termelést. A napelemek és szélturbinák együttesen csupán az idő 7%-ában biztosítanak jelentős termelést, ami akkumulátorokban tárolható. A vállalat elemzései alapján, ha a turbinákat és az akkumulátorokat a naperőmű mellé telepítik, a 2000 órás éves termelés akár 5000-5500 órára is növelhető. Ez nemcsak a fogyasztók számára előnyös, hanem a hálózat stabilitását is javítja, és árcsökkenést is eredményezhet.

A rendelkezésre álló hálózati csatlakozási kapacitás bőséges, csupán arra van szükség, hogy ezt a potenciált hatékonyabban kihasználjuk. Nincs szükség új kapacitások kiépítésére; a fókuszunkat inkább a meglévő erőforrások optimalizálására kell irányítanunk.

- fogalmazott.

A hibridizációval kapcsolatosan technológiai módosításokat kell igényelni a meglévő csatlakozási pontokon, és elviekben a bővítéseknek nincs akadálya, ameddig az eredeti kapacitást nem lépjük túl. Ebből adódóan fejlesztési igény sem merül fel a hálózat irányába - emelte ki Mormer Miklós, a Solar Markt projektigazgatója. Véleménye szerint országos szinten is arra kellene koncentrálni, hogy az erőművek egyre hosszabb időszakokban tudják biztosítani a termelést.

Ezért a legfontosabb célunk a már rendelkezésre álló kapacitások és csatlakozási lehetőségek maximális kihasználása.

E téren rengeteg kiaknázható lehetőség van innovációval és új üzleti modellekkel, és a következő megteendő lépésnek egyértelműen a naperőművek hibridizációjának kell lennie - fogalmazta meg egyedi módon.

Magyarországon a szél és a nap nagyon jól tud együtt dolgozni, ezek akkumulátoros energiatárolóval kiegészített együttes használata ideális lenne - emelte ki. Elmondása szerint az elmúlt években nem csak az energiatermelő technológia fejlődött jelentősen - a mai szélturbinák fajlagosan nagyságrendileg 50%-kal nagyobb termelésre képesek, mint a tíz évvel ezelőttiek -, de a digitalizációnak, illetve a mesterséges intelligencia fejlődésének köszönhetően a mai szélerőművek a környezetvédelmi szempontoknak is jobban megfelelnek, és a madarak mozgása alapján szükség esetén képesek leállítani a lapátokat is.

A hibridizáció irányába való elmozdulás egyértelmű jele, hogy az ellátásbiztonság és a folyamatos energiaellátás a gazdasági szereplők és a politikai döntéshozók számára egyre fontosabbá vált. A szakértő véleménye szerint a kihívásokra a megoldást olyan rugalmas stratégiák nyújthatják, amelyek képesek alkalmazkodni az energiaigények változásaihoz. Ezen megoldások segítségével kiegyensúlyozhatóak az ellátás során fellépő anomáliák, melyekhez a hagyományos, stabilan magas kihasználtságra tervezett zsinórtermelési technológiák nem biztos, hogy elegendő támogatást nyújtanak.

Ha nem változtatunk a megközelítésünkön, akkor bármennyit is költünk a hálózati fejlesztésekre, az eredmény még mindig elmarad a várakozásoktól.

- Emelte ki a szakértő, hozzátéve, hogy a hibrid erőművek nem csupán energiát termelnek, hanem a korszerű technológiának hála a hálózat működésének és kiegyensúlyozottságának fenntartásában is fontos szerepet játszanak, ami korábban elképzelhetetlen volt.

Szerinte a fosszilis energia előtérbe helyezésének részben ezzel összefüggő szándéka sem fogja megállítani a zöldülési folyamatot, mivel az ehhez szükséges hálózatfejlesztések az utóbbit is támogatják,

A "Drill, baby, drill!" kifejezés helyett valójában inkább "Építs, baby, építs!" lenne a megfelelő.

Donald Trump egyik emlékezetes szlogenje, hogy "Tegyük naggyá újra Amerikát", amely tükrözi a tengerentúli politikai és gazdasági folyamatok iránti vágyat. Az Egyesült Államokban zajló események, mint a gazdasági fellendülések vagy a társadalmi feszültségek, mind hozzájárulnak ahhoz a dinamikához, amely formálja a nemzet jövőjét. A politikai táj folyamatosan változik, és a választók reakciói sokszor meglepő fordulatokat hoznak. Érdemes figyelemmel kísérni, hogyan alakulnak ezek a folyamatok, hiszen hatásuk messze túlmutat az Egyesült Államok határain.

Related posts