A macskatartás hozzájárulhat a mentális jólétedhez - Életmód A macskák társasága számos előnnyel járhat a mentális egészséged szempontjából. Ezek az aranyos kis lények nemcsak szórakoztatnak, hanem számos pozitív hatással is bírnak. A macska simogatása p

A bársonytalpúak, ezek a titokzatos és bájos lények, már évezredek óta osztoznak az emberiség életén, népszerűségük pedig sosem csökkent. Elég csak végigpörgetni a közösségi média felületeit, hogy lássuk, mennyire hódítanak a cicás tartalmak. Az már köztudott, hogy a macskatartás jótékony hatással van a fizikai egészségre: számos kutatás igazolta, hogy a cicagazdik körében alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, erősebb az immunrendszer, és a vérnyomás is kedvezőbb eredményeket mutat, mint azoknál, akik nem élnek együtt egy doromboló kisbaráttal. Mostanra azonban egy újabb előnyre is fény derült: a macskatartás a mentális egészség szempontjából is komoly támogatást nyújt, hiszen a cicák társasága jelentősen hozzájárulhat a jó közérzethez és a stressz csökkentéséhez.
Egy holland kutatás során, amelyben 1800 macskatulajdonost kérdeztek meg a kedvencükkel való kapcsolatukról, érdekes eredmények láttak napvilágot. A megkérdezettek fele a cicáját családtagként értékeli, míg három résztvevőből egy úgy tekint rá, mint legjobb barátjára vagy akár gyermekére. Egy másik, az Egyesült Államokban végzett kutatás ugyancsak azt mutatta, hogy a macskák a gazdáik számára ugyanolyan fontos családtagnak számítanak, mint a kutyák. További vizsgálatok során pedig kiderült, hogy sok macska a gazdájukkal való interakciót választja a finom falatok helyett – ez arra utal, hogy nem csupán mi élvezzük a társaságukat, hanem ők is szeretnek velünk lenni. Ez a különleges kötelék pedig pozitív hatással van a mentális egészségünkre is.
Akinek macskája van, annak rutin van a mindennapjaiban, hiszen ezek a házi kedvencek a megszokások rabjai. Sok macskatulajdonos azt mondja, célt és jó érzést visz a mindennapokba, hogy a gondoskodni kell a kedvencéről. A mentális jólléttel szorosan összefügg a házi kedvencekről való gondoskodás, de macskát tartani azért is megéri, mert olyan mentális problémáknál, mint például a depresszió, a cica simogatása, a vele való interakció enyhítheti a tüneteket (bár tény, hogy csak rövid időre, legfeljebb néhány órára).
A lelki egészségünkre legnagyobb hatással lévő tényező a mindennapi stressz, de hazatérve egy fárasztó nap után a munkából akár egy macska ölébe ülve is találhatunk megnyugvást. Az, hogy egy cicus játékra invitál minket, szintén remek módja a feszültség levezetésének. A macskával való interakció során a testünk olyan hormonokat választ ki, amelyek segítenek csökkenteni a stressz szintjét, így nem meglepő, hogy sokkal jobban érezzük magunkat a társaságában.