Sajnos kedvezőtlen információk érkeztek Magyarországról.

A GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az Európai Unió támogatásával végzett legfrissebb felmérés alapján májusban a fogyasztók és a vállalatok hangulata egyaránt némileg borongósabb lett az áprilisi adatokhoz viszonyítva. Az üzleti szféra foglalkoztatási kedve valamelyest csökkent a legutóbbi felmérés óta, míg az értékesítési árak jövőbeli alakulásáról alkotott összesített várakozások a legrosszabb szintre estek vissza az elmúlt hét hónap során. A gazdálkodási környezet stabilitásának megítélése viszont nem mutatott változást.
Az üzleti kilátások 2023 januárjában mélypontra jutottak, majd áprilisra némi kedvező fordulatot mutattak. Sajnos, májusban ez a pozitív tendencia megtorpant, a GKI üzleti bizalmi indexe több mint 2 ponttal esett vissza a korábbi felméréshez viszonyítva, ezzel pedig az értéke újra az év eleji szintre süllyedt.
Mind a négy elemzett szektor bizalmi mutatója 2-3 ponttal csökkent az áprilisi adatokhoz viszonyítva. Ennek következtében továbbra is az építőipar marad a legnagyobb pesszimizmussal rendelkező ágazat, míg az üzleti szolgáltatások továbbra is a legoptimistább szektorként emelkednek ki.
A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor májusban enyhén apadt az egy hónappal korábbihoz képest. Az iparban és a kereskedelemben nem következett be érdemi változás, de az építőiparból és az üzleti szolgáltatások köréből a korábbinál kissé kedvezőtlenebb jelzések érkeztek. A következő három hónapban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 12%-a szűkítené azt. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése májusban alig változott, a legrosszabb értékelés az építőiparból érkezett.
Május hónapban egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk, hiszen ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor az árindikátor, amely az üzleti szféra árképzési terveit egyetlen számba foglalja, az előző hónaphoz képest csökkent. Ez a mutató most hét havi mélypontra süllyedt. Az áremelési szándékok minden szektorban visszaestek, különösen jelentős csökkenést tapasztaltunk az üzleti szolgáltatók körében. A következő három hónapra vonatkozóan a vállalatok mindössze 20%-a tervez áremelést, míg 8%-uk készül árcsökkentésre. Érdemes megjegyezni, hogy egy hónappal ezelőtt ezek az arányok még 26%-ra és 8%-ra rúgtak.
A GKI fogyasztói bizalmi index elég alacsony szinten indította az évet, majd áprilisban kissé emelkedett. Májusban e mutató negatív irányban változott, így értéke lényegében visszaesett a január-március közötti szintre. A lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét enyhén javulónak, de a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait közepesen romlónak értékelte.
Az ország gazdasági kilátásait a következő 12 hónapra májusban némileg kedvezőbbnek ítélték meg, mint egy hónappal korábban. Ugyanakkor a nagy értékű fogyasztási cikkek vásárlására rendelkezésre álló saját források megítélése némileg romlott. A lakosság inflációval kapcsolatos várakozásai csökkentek, és a munkanélküliségtől való aggodalom is enyhült valamelyest.