Rejtélyes pénzügyi felhalmozási hullám indult el egy európai államban – mi lehet a mögöttes ok?

A készpénzes tranzakciók aránya folyamatosan csökken, mégis a készpénzállomány az Egyesült Királyságban soha nem látott magasságokba emelkedett. Ennek a paradox jelenségnek az okai rendkívül összetettek, a biztonsági tartalékolás mellett a rejtett gazdaság is fontos szerepet játszhat – állítja Claer Barrett pénzügyi szakértő a Financial Times hasábjain megjelent véleménycikkében.
A brit felnőttek nagy része, mintegy 22 millió ember havonta legfeljebb egyszer használ készpénzt, és mindössze 1,5 millióan támaszkodnak rá a mindennapi kiadásaiknál. A UK Finance banki szakmai szervezet adatai szerint a fizetések mindössze 12 százaléka történik bankjegyekkel és pénzérmékkel.
Ennek ellenére a Bank of England bejelentette, hogy a forgalomban lévő bankjegyek összértéke rekordszintre, 86 milliárd fontra nőtt.
Ez a legkiemelkedőbb éves növekedés az elmúlt öt évben, a pandémia időszaka óta, és ez nem csupán az infláció következménye. A jegybank álláspontja szerint a bankjegyeket egyre inkább értékmegőrzés céljából használják, ami más országokban is észlelhető jelenség. Érdekes megfigyelni, hogy a kisebb címletű bankjegyek mennyisége csökkent, míg az 50 fontos bankjegyek száma éves szinten több mint 10 százalékkal nőtt.
A jelenség mögött az is állhat, hogy a bizonytalan időszakokban - legyen szó világjárványról vagy gazdasági krízisről - a készpénz jelenléte megerősíti a biztonságérzetet. A bank 2022-es felmérése alapján a brit háztartások 60%-a a Covid járvány kezdete óta jelentősen megnövelte készpénz-tartalékaikat, átlagosan 167 fontot (jelenlegi árfolyamon körülbelül 80 ezer forintot) félre téve.
A digitális fizetések terjedésével, a bankfiókok és készpénzkiadó automaták számának csökkenésével nő a kibertámadások vagy rendszerleállások kockázata, ami szintén indokolhatja a készpénztartalékolást. Ugyanakkor a brit ATM-hálózatot üzemeltető Link szerint a britek naponta 100 millió fonttal kevesebbet vesznek fel a készpénzkiadó automatákból, mint a pandémia előtt.
A városi környezetekben egyre inkább elterjedtté válik a készpénzmentes üzletmenet, amely a pandémia következtében különösen felgyorsult. A digitális fizetési megoldások nemcsak hatékonyabbak és gyorsabbak, hanem kevesebb munkaerőt is igényelnek, így jelentős költségmegtakarítást biztosítanak a vállalkozások számára.
A készpénz népszerűségének megőrzésében jelentős szerepet játszik a rejtett készpénzes gazdaság. Olyan szolgáltatók, mint a bébiszitterek, takarítók és kertészek, gyakran preferálják a készpénzes kifizetéseket, ahogyan a fodrászok, manikűrösök és más szépségápolási szakemberek is. A kézművesek és egyéb szakemberek számára a készpénz ajánlata nemcsak a szolgáltatás elérhetőségét növeli, hanem a munkájuk elfogadottságát is javítja. Különösen a kisebb forgalmú vállalkozások számára a bankkártyás tranzakciók díjai gyakran túl magasak, ezért sok kisvállalkozás kifejezetten bátorítja ügyfeleit a készpénzes megoldások választására.