Putyin: Van értelme annak, hogy Volgográd ismét Sztálingrádként éljen tovább.


Az ukrán erőket sikeresen kiszorították a kurszki térségből, azonban néhány elszigetelt csoport még mindig ott tartózkodik, akik a kimenekítésükért folyamodnak. Számukra felajánlják a fegyverletétel lehetőségét - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában, a Znanyije (Tudás) társaság által szervezett előadásmaraton keretében, amely a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulóját ünnepelte.

"Nem könnyű idő ez, még nem ért véget. Igen, kiverték az ellenséget Kurszk megyéből, de a résekben, holmi pincékben még ott ülnek" - mondta az elnök, egy, állítólag a régióból érkezett kislányhoz szólva. "Halljuk, amit mondanak: evakuálást kérnek. De evakuálni őket lehetetlen, mert szétszórt, 2-3 fős csoportok ülnek ott valahol az erdőben, valami odúkban, teljes elszigeteltségben" - mondta Putyin, aki szerint a Kurszk közelében meghúzódott ukrán katonáknak felajánlják, hogy adják meg magukat. "Néhányukat foglyul ejtették, és visszaküldték oda, ahol társaik vannak, azzal az ajánlattal, hogy tegyék le a fegyvert. Ez nem egyedi eset, néhány napja történt" - mondta az elnök.

A beszélgetés során szóba került, hogy francia állampolgárok is Oroszország oldalán harcolnak a háborúban, és az összetartozásukat a II. világháborús fegyverbarátság emlékére Normandia-Nyeman névre keresztelték. A résztvevő hangsúlyozta, hogy Franciaországban mindig is akadtak, és napjainkban is vannak olyanok, akik osztják Moszkva értékrendjét. Putyin megjegyezte, hogy a jelenlegi helyzet sokkal összetettebb, mint a II. világháború időszaka, amikor a világot "fehérre és feketére, vörösre és barnára" lehetett osztani.

Putyin szerint Európában nagyon sokan támogatják Oroszországot, a nyomással dacolva, és Moszkvának együtt kell működnie hasonló gondolkodású partnereivel Európában és Észak-Amerikában.

Putyin véleménye szerint a Szovjetunió népének a Nagy Honvédő Háború alatt elszenvedett népirtás emléke alapvetően meghatározza Moszkva azon törekvéseit, hogy hosszú távú biztonsági garanciákat biztosítson magának. Hangsúlyozta, hogy a német tankok megjelenése Ukrajnában olyan asszociációkat ébreszt, amelyek elkerülhetetlenül felmerülnek a történelem árnyékában.

A II. világháborús győzelem emlékének "felhígítására" tett kísérleteket az Oroszország és népei ellen irányuló támadásnak minősítette, hangsúlyozva, hogy a külügyminisztérium folyamatosan azon fáradozik, hogy megakadályozza a Nagy Honvédő Háború történetének átírását célzó próbálkozásokat.

Azt nyilatkozta, hogy van értelme annak, hogy Volgográd visszanyerje Sztálingrád nevét, de hangsúlyozta, hogy a végső döntés a város lakóinak többségén múlik. Felhívta a figyelmet arra, hogy nyugati országokban, a jelenlegi, nem éppen harmonikus viszonyok ellenére, továbbra is léteznek Sztálingrádról elnevezett terek és utcák. (MTI)

Related posts