A Nyugat volt az, amely megteremtette a lehetőséget Trump romboló hatásainak kibontakozására.


Herfried Münkler német eszmetörténész a Spiegel hasábjain kifejtette, hogy a globális színtéren olyan folyamatok zajlanak, amelyek jelenlegi irányvonaluk alapján már látszólag nem megállíthatók.

Herfried Münkler, a neves német eszmetörténész, aggasztó jövőt lát a világ előtt az amerikai elnök politikai tevékenysége következtében. A Spiegelben megjelent cikkében arra figyelmeztet, hogy ha Európa el akarja kerülni, hogy a nagyhatalmak kiszolgáltatott végrehajtóivá váljon, akkor sürgős lépéseket kell tennie. Münkler hangsúlyozza, hogy a kontinensnek saját, független stratégiát kell kialakítania, amely lehetővé teszi számára, hogy megőrizze szuverenitását és aktívan részt vegyen a globális politikai formálásban, ahelyett, hogy csak passzívan tűrje a nemzetközi hatalmi játszmák következményeit.

Azonnal alakítsa át magát egy dinamikus hatalmi központtá, és lépjen túl a monoton döntéshozatali folyamatokon!

Ahhoz, hogy a globális kihívásokra megfelelően reagálni tudjunk, elengedhetetlen, hogy a politikai elitünk képes legyen alkalmazkodni a folyamatosan alakuló világpolitikai viszonyokhoz. A jövőben a stabil szövetségek helyett dinamikus, időszakos koalíciók kialakulására számíthatunk, ahol öt ország fog összefogni, egyedi célok mentén, változó formációban. Erre jó példa az Egyesült Államok törekvése, hogy Kínától eltávolítva, Oroszországot a saját érdekei szolgálatába állítsa.

Az elemző megállapítása szerint az utóbbi hetek eseményei radikálisan átalakították a Nyugat eddigi ismert struktúráját. Az értékközösség alapjait Amerika kérdőjelezte meg, amikor világossá tette, hogy a geostratégiai érdekei már nem kötődnek Európához. A védővámok bevezetésével gátat vetett a javak, a tőke és az információk szabad áramlásának. A kölcsönös bizalom helyét mára a gyanakvás vette át, ami nemcsak az öreg kontinensre, hanem az Egyesült Államokra is jellemző. A jövő kérdése, hogy hogyan találnak vissza a közös értékekhez, vagy egyáltalán lehetséges-e ez a mai geopolitikai környezetben.

Related posts