Orbán Viktor véleménye szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság túllépett a jogkörén.


Orbán Viktor miniszterelnök pénteken reggel ismét a Kossuth rádió vendége volt. Az interjúban szó esett az Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök magyarországi látogatásáról, valamint a kormány kábítószerek elleni fellépéséről.

"Huszonöt év hosszú időszak, és a nemzetközi politikai táj jelentős átalakulásokon ment keresztül. A Nemzetközi Büntetőbíróság mára a globális hatalmi küzdelmek színterévé vált, túllépve eredeti hatáskörén. Ezek a szervezetek politikai testületként funkcionálnak, a Nemzetközi Büntetőbírósággal együtt" - nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádióban. E nyilatkozat előtt a Momentum aktivistái ismét demonstráltak a közmédia épülete előtt.

A kormányfő kifejtette, hogy léteznek olyan országok, amelyek soha nem csatlakoztak a Nemzetközi Büntetőbírósághoz; példaként említette az Amerikai Egyesült Államokat, Oroszországot, Kínát és Törökországot. Orbán Viktor hozzátette, hogy amikor Magyarország csatlakozott a bírósághoz, azzal együtt járt az is, hogy az ország a kommunizmus utáni korszakban megtalálja a helyét a nemzetközi közösségben, és a csatlakozás jó lehetőséget biztosított ennek megvalósítására.

Magyarország mindig is visszafogottan viszonyult ehhez a kérdéshez. Aláírtuk a megállapodást, de sosem integráltuk a magyar jogrendbe.

- fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint Magyarország valóban aláírt egy nemzetközi szerződést, ám sosem tette meg azt a lépést, hogy ez kikényszeríthető legyen.

Benjamin Netanjahu budapesti látogatásával kapcsolatban Orbán Viktor kijelentette, hogy Magyarország nem szokott letartóztatni vendégeket, hangsúlyozva, hogy Izrael baráti ország. A miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ha lett volna szándék a letartóztatásra, azt a rendőrség számára sem tudták volna elrendelni, mivel ez a magyar jog keretein belül nem volt lehetséges.

A miniszterelnök úgy véli, hogy egy olyan korszakban élünk, ahol Nyugat-Európában egyre növekvő antiszemitizmus tapasztalható. Orbán Viktor rámutatott, hogy ez a jelenség szoros összefüggésben áll a migráció fokozódásával, amelyet a brüsszeli döntéshozók nem kívánnak megfékezni. "Magyarország számára elengedhetetlen Izrael stabilitása; ha ez meginog, annak mi fogjuk megfizetni az árát. Izrael biztonsága a nemzeti érdekeink között szerepel" - hangsúlyozta a kormányfő, aki szerint a bevándorlási hullám mögött a szíriai háború áll, amely sokakat arra ösztönzött, hogy Európa irányába vegyék az irányt.

Orbán Viktor kifejtette, hogy noha a pontos adatok nem állnak rendelkezésre, a becslések szerint körülbelül 100 ezer magyar származású él Izraelben. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az állam felelősséggel tartozik polgárai iránt, és ezt a jelenlegi kormány is komolyan veszi. Ezen kívül említette, hogy a jó kapcsolatok mögött gazdasági érdekek is húzódnak, hiszen számos izraeli dolgozik magas technológiai szektorban, továbbá létezik egy katonai együttműködés is, amelynek keretében Magyarország katonai eszközöket vásárol Izraeltől.

Related posts