Az EU nem hagyja figyelmen kívül Donald Trump megemelt vámtarifáit, és válaszlépéseket tervez.

Trump az Európai Uniót olyan, 60 különböző országból álló csoport részeként említette, amelybe olyan nagyhatalmak is beletartoznak, mint Kína, Japán, India és Dél-Korea. Az elnök véleménye szerint ezek az országok mostantól, a viszonossági elv alapján, magasabb vámtarifákat alkalmazhatnak az Egyesült Államokba irányuló kereskedelmük során.
Von der Leyen hangsúlyozta, hogy Trump vámtarifáinak bevezetése komoly következményekkel bír az európai fogyasztók és bizonyos vállalkozások számára, amelyek a második világháború óta az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem révén fejlődtek. A Bizottság elnöke kifejtette, hogy az Európai Uniónak, mint a világ legnagyobb egységes piacának, sürgősen védekeznie kell a globális kereskedelemben bekövetkezett zűrzavarok ellen, amelyek az Egyesült Államok Trump által hozott döntéseiből erednek. Megjegyezte, hogy "a rendetlenségben mintha nem lenne rend", utalva ezzel az amerikai elnök kaotikus politikai helyzetére.
Ursula von der Leyen bejelentette, hogy az Európai Unió felkészült a szükséges ellenlépésekre, és Brüsszel elkötelezett amellett, hogy megvédje az amerikai vámtarifáknak leginkább kitett iparágakat. "Jelenleg az első ellenintézkedési csomag véglegesítése zajlik, amely reagál az acélvámokra, és további intézkedéseket is tervezünk, hogy megőrizzük vállalkozásaink érdekeit, ha a tárgyalások nem hozzák meg a kívánt eredményt" - mondta a Bizottság elnöke. Hozzátette, hogy a Trump által bevezetett vámtarifák következtében milliók kénytelenek szembenézni a megnövekedett élelmiszer- és gyógyszerárakkal, és figyelmeztetett az infláció várható emelkedésére is.
Von der Leyen hangsúlyozta, hogy az EU felkészül a Kínából és más forrásokból érkező kedvezőbb exportárakra, amelyek kizárásra kerülnek az Egyesült Államok piacáról.
A Bizottság elnöke nem tett bejelentést a tagállamok nevében közvetlen intézkedésekről, ám Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi tárgyalója pénteken eszmecserére ül le az Unió 27 nagykövetével.
A brüsszeli politikai döntések következményei ismét az európai gazdaságra és az emberek mindennapi életére nehezednek. A helyzet világossá vált az amerikai elnök legutóbbi vámbejelentéseit követően: az Európai Bizottság számára sürgős tárgyalásokra lett volna szükség! Két és fél hónap állt rendelkezésükre, hogy egyeztessenek az amerikai kormányzattal a vámügyi együttműködésről, és csökkentsék az autóipari vámokat az európai szintről az amerikai 10%-ra, mindössze 2,5%-ra. Az Európai Bizottság viszont elveszítette ezt a lehetőséget. Ahelyett, hogy pragmatikus megoldásokat kerestek volna, újfent ideológiai vitákat generáltak egy gazdasági kérdés kapcsán, mindezt pedig jelentős havi javadalmazásért. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon osztotta meg véleményét, hangsúlyozva, hogy Trump vámtarifáiért Brüsszel is felelős.