Koreai tudósok felfedeztek egy rendkívül különleges kereket – nézd meg a videót!


Balogh Levente búcsút intett az Álommeló verseny győztesének, Keserű Balázsnak - fénykép is készült az emlékezetes pillanatról.

Úgy tűnik, a kerék fejlesztése egy újabb izgalmas fordulóponthoz érkezett, hiszen a Koreai Gépek és Anyagok Intézetének kutatócsoportja egy olyan innovatív koncepciót mutatott be, amely valóban egyedülálló a maga nemében. Szinte úgy tűnik, mintha újra feltalálnák a kereket - számol be róla a BoingBoing.

A változtatható merevségű, alakítható kerék - ahogyan hivatalosan hívják - lényegében még mindig kör alakú, legalábbis nyugalmi állapotában. A különös szerkezet képességeiről a kutatók a Science Robotics című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban osztottak meg részleteket.

Lee és kutatótársai egy olyan kereket fejlesztettek ki, amelynek a merevsége valós időben változtatható: sík terepen merev és kör alakú, nagy akadályokon való átgördüléskor pedig lágy, deformálható alakot vesz fel. A kerék külseje mentén egy intelligens láncszerkezet egy küllős szerkezeten keresztül kapcsolódik a középső kerékagyhoz. A küllők feszültsége a kerék merevségéhez igazodva állítható, így a kerekek változó terepen tudnak mozogni.

Ami ezt a kereket különlegessé teszi a teljesen leeresztett változatokhoz képest, az a folyamatosan megőrzött merevsége. A Reuters által közölt információk szerint a tudósokat az a megfigyelés ösztönözte, hogy a vízcseppek felületi feszültségük révén szilárd állapotból folyékonnyá tudnak alakulni, amikor különféle akadályokkal találkoznak.

A hasonló célokra tervezett kerekek, mint például a nem pneumatikus vagy légmentes abroncsok, rugalmasak, de a nehézségek leküzdése terén korlátozott képességekkel bírnak - nyilatkozta Sung-Hyuk Song, a KIMM mesterséges intelligenciával foglalkozó robotikai kutatócsoportjának vezetője.

A különleges, alakváltó kerék egy láncból készült külső karikát és egy sor küllős huzalt ötvöz, amelyek a kerékagyon keresztül haladnak. A küllők, és így a kerék merevsége, automatikusan alkalmazkodik a terepviszonyokhoz egy beépített érzékelő segítségével. A korai kísérletek során ez az innovatív kerék sikeresen fel tudott gurulni 18 cm magas lépcsőkön. Az ilyen kísérletek során megmutatkozó képességek számos potenciális alkalmazási lehetőséget sugallnak, nemcsak az emberi mobilitás terén, hanem a robotika világában is.

Related posts