Milliomos szeretnél lenni? Íme, amit érdemes tudnod a kriptovaluták világáról!
"Filmvászonra álmodták, nem a képernyőre" – Bármennyire is népszerű a mozikban, a Netflix közönsége mégis bírálja a Futni mentemet! Most végre megszólalt...
Ahogyan már korábban említettük, a bitcoin árfolyama drámai emelkedésnek indult, miután Donald Trump győzelmet aratott a 2024-es amerikai elnökválasztáson. A kriptovaluta ára 69 ezer dollárról több mint 100 dollárra ugrott a győzelmi hírek hatására. Azóta is folytatódik az áremelkedés, hiszen a befektetők optimista várakozásokkal tekintenek az új kormányzat kriptovalutákra vonatkozó politikai irányvonalára.
Bár a kriptovaluták világában való befektetés elsősorban azok számára ajánlott, akik alaposan tájékozottak, a Bitcoin piaca dinamikus fejlődésen megy keresztül. Tavaly két ország hivatalosan is elfogadta a digitális valutát mint fizetőeszközt, és a szakértők előrejelzése szerint a tőzsdei alapokba befektetett pénzek volumene a következő két évben akár a fizikai aranyét is túlszárnyalhatja. Magyarországon is számos kriptovalutákkal kapcsolatos csalásról hallani, ezek részleteiről pedig itt olvashatsz bővebben.
Az arany értékállósága abban rejlik, hogy a Földön korlátozott mennyiségben található. E tekintetben párhuzamot vonhatunk az első kriptovalutával, a Bitcoin-nal is - nyilatkozta Szilágyi Imre, a Blockchain Budapest nevű hazai kriptokonferencia szervezője.
- A bitcoin a 2008-as pénzügyi-gazdasági válság hatására jelent meg 2009-ben, mivel megingott a bizalom az államok által kiadott hagyományos fizetőeszközökben, és 21 milliónál nem lesz több belőle. A kriptovaluta számítógépen futó titkosított (vagyis kripto) eljárással létrehozott pénz. Ahogy a hagyományos valuták valódiságáért a kibocsátó nemzeti bank felel, a kriptót az úgynevezett bányászok tartják nyilván, akikből több tíz-, de akár százezer is lehet. Ez egy interneten alapuló, decentralizált rendszer, amit éppen úgy nem lehet betiltani, vagy lekapcsolni, ahogyan az internetet sem.
A teljes piac több mint 60 százalékát a Bitcoin adja. Ezt követi a 15 százalékot képviselő Etherum, ami tulajdonképpen egy programozható digitális pénz. Úgy kell elképzelni, hogy akkor teljesül például a jóváírás a biztosító társaságtól, ha a repülőgép késik, vagy az eladótól, ha az ingatlan átírása megtörténik.
A bitcoinon és az Etherumon kívül több tízezer más kriptovaluta létezik, és folyamatosan újabbakat hoznak létre. Donald Trump például a beiktatása előtti pénteken jelentette be a Trump-coint, ami néhány napra a húsz legkeresettebb kripto közé került, és akik az elsők között jegyezték, azok ez alatt a néhány nap alatt több millió dolláros haszonra tettek szert. De hogyan lett ez a több millió dollár a semmiből?
- Bárki csinálhat magának kriptovalutát, de költséges, és a legfontosabb kérdés, hogy ki akarná megvenni? - kezdte a magyarázatot Szilágyi Imre. Annak a kriptóját veszik meg, akiben bíznak, de aki nem elég hiteles, annak a kriptója nem fog érni semmit. Ha figyelembe vesszük, hogy a bitcoinnak 100 millió feletti felhasználója van, akkor látjuk, hogy sokkal többen használják, mint a magyar fizetőeszközt, a forintot.
A Trump-coint valójában az amerikai elnök a saját hívei számára alkotta meg, ami párhuzamba állítható a Tisza Párt rendszerváltó kártyájával. Azonban ennél sokkal többről van szó: ez a token nem csupán a támogatás kifejezésére szolgál, hanem önálló értékkel is bír. Lehetőség nyílik rá, hogy cseréljék, eladják vagy megvegyék, akárcsak a baseballkártyákat, így a Trump-coint egyfajta befektetésként is funkcionál.
A vételár az induláskor pár cent volt. Az járt nagyon jól, aki ennyiért megvette, mert néhány nap alatt 70 dollárig ment fel az árfolyam. Azóta jelentősen visszaesett, de közben több ezren lettek belőle dollármilliomosok.
A véges számú bitcoin valóban párhuzamba állítható a digitális arannyal, de nem csupán azért, mert a bányászás során biteket hoznak létre. A bányászok valójában validátorok, akik a tranzakciókat rendszerezik és blokkláncokba foglalják. Ennek eredményeként minden eddigi tranzakció nyilvánosan elérhető és nyomon követhető, egészen 2009-ig visszamenőleg.
Míg Trump leghűségesebb hívei meggazdagodtak, Javier Milei argentin elnököt kriptocsalásért jelentették fel, amiért egy mémcoin népszerűsítéséhez adta a nevét. Az eszköz fejlesztői ugyanis busás összeget gyűjtöttek be, miközben a kisbefektetők pórul jártak.
Az argentin államfő pénteken a LIBRA nevű kriptovaluta népszerűsítésére tett kísérletet a közösségi médiában, azonban nem sokkal később eltávolította a bejegyzését. Ezt követően a kriptovaluta fejlesztői jelentős mennyiségű új tokent juttattak a piacra, ami drámai áresést eredményezett – számolt be róla a VG.hu. Az argentin elnök később kijelentette, hogy nem volt teljesen tisztában a projekt részleteivel, ami szakértők szerint egyáltalán nem meglepő.
- Ahol jelentős anyagi javak vannak, ott könnyen felbukkanhatnak a spekulánsok és a csalók - fogalmazott. Hazánkban is előfordult már, hogy hírességek álltak egy-egy kudarcba fulladó kriptoprojekt mögé, hirdetve annak előnyeit. Az, aki valamit népszerűsít - akár anyagi juttatásért, akár anélkül -, nem feltétlenül bűnös, hiszen ezt a hatóságoknak kell kivizsgálniuk.
Mondhatjuk, hogy Trump a semmiből teremtett vagyont, de valójában nála csupán egy illuzórikus érték van, amit mások ismertek el. Ez hasonlít ahhoz, amikor az ember egy új startupba fektet be. A húsz induló vállalkozás közül csupán egy lesz igazán sikeres, viszont az abba fektetett összeg jelentős megtérülést hozhat, és kompenzálhatja a többi kudarcot. Csak azok a befektetők érhetnek el valódi sikert, akik tisztában vannak ezzel a dinamikával, és alaposan ismerik a piac működését.
Ugyanez vonatkozik a kriptovalutára is: a piacismeret az alapja, mint minden befektetésnek.
Csak akkor érdemes belevágni a kriptovaluták világába, ha már rendelkezel legalább az alapvető ismeretekkel. Először is, fontos tudnod, hogy hol ellenőrizheted, valóban vásároltál-e kriptovalutát, vagy csupán mások beszéltek róla. Emellett lényeges, hogy tisztában legyél azzal is, miben tárolod a digitális pénzedet, és hogyan férhetsz hozzá, mert ha elveszíted a jelszavadat, nem lesz ott egy bank, amely segítene visszaállítani. Nemrégiben Angliában egy dollármilliókat érő winchestert kerestek a szeméttelepen, de végül nem akadtak rá.
- Sok jó oktatóanyagot lehet találni a neten, mi is nyolcadik éve szervezzük a konferenciánkat hiteles előadókkal. Azonban nagyon sok átverés használja az ingyenes konferenciák és oktatóanyagok módszerét. Nem mondom, hogy az ilyen feltétlenül átverés, de ha valamit ingyen adnak, akkor érdemes résen lenni, mert lehet, hogy valójában el akarnak adni valamit nekünk.