Melyik kutyafajta lehet a szaglás világbajnoka? Magyar kutatók izgalmas felfedezései!


Egy nemrégiben végzett magyar kutatás rávilágított arra, hogy a kutyák szaglási képességeit számos tényező befolyásolja, és ezek nem feltétlenül kapcsolódnak a fajták hagyományos szerepköreihez. Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói több mint 500 családi kutya szaglási teljesítményét vizsgálták meg, és az eredmények számos meglepő felfedezést hoztak - számoltak be róla az ELTE honlapján.

A kutatás során a tudósok egy érdekes kísérletet végeztek, amely a Természetes Keresési Feladat néven ismert teszten alapult. A feladat lényege az volt, hogy a kutyáknak egy cserépsor mögött elrejtett jutalomfalatot kellett felfedezniük, mindezt anélkül, hogy bármiféle előképzésben részesültek volna. A várakozások szerint a vadászatra szelektált fajták, mint például a golden retriever, a magyar vizsla vagy a basset hound, jobban teljesítettek volna. Ugyanakkor meglepő módon a border collie, amelyet főként terelőkutyaként ismerünk, kiemelkedő teljesítményt nyújtott. A gyorsaságot tekintve pedig a beagle állt a legjobban, felülmúlva olyan fajtákat, mint a border collie, a labrador és a cocker spániel.

A kutatás egyik izgalmas felfedezése, hogy a magasan képzett kutyák néha lassabban oldották meg a feladatokat. Ennek valószínű oka, hogy a feladatokat túl egyszerűnek ítélték meg, ami elbizonytalanodáshoz vezetett. Ez a jelenség hasonlít ahhoz, ahogyan az emberek néha megakadnak egy váratlanul könnyű kérdésnél egy komplex vizsgán. Ezzel szemben azok a kutyák, akiket a gazdáik érzékenyebbeknek tartottak a tréningek során, általában jobban teljesítettek a feladatokban.

A kutatás megállapította, hogy a fajtacsoportok (pl. vadászkutyák, terelőkutyák) közötti eltérések nem jelentősek, ugyanakkor az egyes fajták között komoly különbségek mutatkoztak. Ez azt sugallja, hogy a szaglási képességeket inkább a fajtaspecifikus tulajdonságok határozzák meg, mintsem a csoportos besorolások.

Gácsi Márta, a kutatás vezetője kiemelte, hogy az elért eredmények nem csupán a kutyák szaglási képességeinek alaposabb megértéséhez vezetnek, hanem segíthetnek a fiatal, tapasztalatlan kutyák kiválasztásában is különböző szaglásalapú feladatokhoz. A tanulmány hangsúlyozza, hogy még a legegyszerűbb feladatoknál is számos genetikai és környezeti tényező befolyásolja a kutyák teljesítményét.

A kutatás megállapításai a Scientific Reports tudományos folyóiratban láttak napvilágot, és újabb bizonyítékokkal szolgálnak arra, hogy a kutyák figyelemre méltó szaglási tehetsége mögött összetett tényezők rejlenek.

Related posts