Megfontolnám az Intel chipgyártásának megvásárlását.


Egyes értesülések szerint a világ egykori legnagyobb félvezetőgyártója hamarosan felvásárlási ajánlatot kap egyik partnervállalatától. Az Intel termékeit mindenki használta már számítástechnikai eszközökben. Az amerikai vállalat nem először él át nehéz időket, de az utóbbi időkben sokat kockáztattak, hogy visszaszerezzék piaci elsőségüket.

Az amerikai Broadcom készül arra, hogy ajánlatot tegyen az Intel chip-tervező és marketing részlegének megvásárlására, állítja a Wall Street Journal. A hírek szerint a Broadcom mögött egy másik vállalat is állhat, amely az Intel chipgyártási részlegét venné meg, és a potenciális jelöltként a TSMC neve merült fel, ahogy azt a The Register is megjegyzi.

A tajvani TSMC mára a globális chipgyártás éllovasává vált, és az elmúlt évtizedek során nemcsak hogy megelőzte az Intelt a piacon, hanem szoros partnerséget is kialakított vele, közös gyárak létesítése révén. Azok a félvezetők, amelyeket az Intel nem tudott gazdaságosan előállítani, szintén a TSMC megrendelési listáján szerepelnek, ezzel tovább erősítve a tajvani cég pozícióját a technológiai versenyben.

A távközlési eszközökbe chipeket építő Broadcom szintén az Intel üzleti partnere. Az Intel új technikai generációval, a 1,8 nanométeres chipgyártási folyamat bevezetésével igyekezett visszakerülni a félvezető világpiac vezető cégei közé, tavaly ősszel azonban a Broadcomnak küldött első termékek csalódást okoztak ár-minőség arány terén. Ez azért volt rossz hír, mert ennek sikerén múlik az Intel túlélése, miután az elmúlt években több mint tízmilliárd dollárt vesztett a félvezetőgyártáson és tizenötezer alkalmazott elbocsátására kényszerült. A története legnagyobb válságát élő cég tavaly ősszel már kapott egy vételi ajánlatot a Qualcommtól.

Az Intel jelenleg még nem kapott ajánlatot. A Broadcom és a TSMC egy befektetői konzorciumként tervezik megközelíteni a helyzetet. Ez a lépés különösen fontos lehet, mivel a Trump-kormányzat ösztönzi a tajvani chipgyártót az üzletkötésre, ugyanakkor aggódik amiatt, hogy amerikai gyárak külföldi irányítás alá kerüljenek - számol be róla a TechCrunch.

Az Intel 1969-ben lépett be a félvezetők világába, kezdetben memóriák gyártásával. 1971-től kezdődően a mikroprocesszorok előállítására összpontosítottak, és a személyi számítógépek robbanásszerű elterjedésével az 1980-as évek végére a világ legnagyobb processzorgyártójává váltak. Az első komolyabb nehézségeiket 1987-ben élték át, de Andy Grove, az új vezérigazgató irányítása alatt sikerült átvészelniük a válságot. Termékeik szinte minden elektronikai eszközben jelen voltak, ám a XXI. századi mobil technológia piacára való belépésük nem bizonyult sikeresnek. 2009-ben a rivális AMD-vel 1,25 milliárd dolláros kártérítési megállapodásra jutottak. Ráadásul a nagy ügyfelük, az Apple, 2020-tól kezdve saját processzorainak fejlesztésére és gyártására váltott, elhagyva az Intel-t.

Az Intel piaci értéke a dotkom lufi idején érte el a legmagasabb szintet. Jelenlegi 100 milliárd dolláros értéke az AMD-től elmarad, és jelentősen lemarad a 3,4 billió dolláros Nvidia mögött is.

Related posts