Megszűnt az utolsó diszkriminatív "LMBT-mentes" zóna Lengyelországban, ami jelentős lépést jelent a jogegyenlőség és az elfogadás irányába az országban.

A helyi önkormányzatok által kikiáltott "LMBT-mentes övezetek", azaz "LMBT-ideológiától mentes" megyék vagy tartományok miatt az egész Európai Unió tekintete Lengyelországra szegeződött.
Most viszont az utolsó megye is hivatalosan érvénytelenítette a "hagyományos értékek" védelmére szolgáló "családjogi chartát".
2019-ben számos területen, köztük tartományokban, kerületekben és településeken indultak el összehangolt, fentről támogatott kezdeményezések a "nemi ideológia" elleni harc jegyében. Ennek keretében a helyi tanácsok "LMBT-ellenes határozatokat" fogadtak el, amelyeket Kraśnik önkormányzata indított el.
A testület magyarázata alapján a célkitűzés az volt, hogy "megóvja az emberi méltóságot és a családok jólétét a gender-ideológia önkormányzatok általi térnyerésétől".
A diszkriminatív kezdeményezéshez nem minden önkormányzat csatlakozott, és voltak olyan területek is, ahol egyáltalán nem érdekelték őket a javasolt tervek.
Az "LMBT-mentes övezetek" alapvetően inkább deklaratív jellegűek voltak. Támogatóik szerint az úgynevezett LMBT-ideológia "népszerűsítése és megerősítése" ellen kívántak fellépni. Követeléseiket azonban diszkriminatívnak és egyenesen homofóbnak tartották. A közigazgatási bíróságok úgy ítélték meg, hogy a határozatok beavatkoznak az LMBT-ként azonosított emberek méltóságába és magánéletébe.
A tiltakozó vélemények szerint viszont többről volt szó, mint diszkriminációról. Egy tanulmány szerint például a zónákban gyakorolt nyomás növelte a befejezett és megkísérelt öngyilkosságokat, főként a férfiak körében.
Az Európai Parlament határozott állásfoglalást tett a zónák ügyében, hangsúlyozva, hogy az LMBT-mentes területek kialakítása, még ha nem is jár fizikai határok felállításával, rendkívül diszkrét diszkriminációs lépésnek számít. Ez a gyakorlat komoly korlátozásokat jelent az uniós állampolgárok szabad mozgására nézve. Ezen intézkedések következményeként pedig fennállt a veszély, hogy az uniós forrásokat visszatartják, amelyeket a helyi hatóságok szívesen felhasználhattak volna.
2025-re a közel 100 "LMBT-mentes" zónából már csak kettő marad - Debica és Debica megye, valamint Łańcut megye. Debica március végén, Łańcut pedig múlt csütörtökön vonta vissza a családok jogairól szóló chartát.
A törvény visszavonása mellett 15 tanácsos szavazott, csupán három fő nem támogatta a megszüntetést. A jogszabály hatályon kívül helyezésének legfőbb indoka az uniós finanszírozás védelme volt. Erre jó példa a lancut-i orvosi központ egészségügyi alapellátási projektje, amelyet az Európai Unió elutasított az önkormányzati családjogi chartájának okán.