Megérkezett a Kúria határozata, és fény derült arra, hogyan alakul Budapest költségvetése.

Szerdán élénk értelmezési vita alakult ki a Kúria legutóbbi határozata körül a főváros vezetése és Sára Botond főispán között. Közben a Kúria döntését hivatalosan is nyilvánosságra hozták, ami tovább fűtötte a diskurzust.
A legújabb Magyar Közlönyben közzétett határozat újabb fejezetet nyit a Fővárosi Önkormányzat és Sára Botond irányítása alatt álló kormányhivatal közötti, szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos vitában.
A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapította, hogy Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének a 2025. évi összevont költségvetéséről szóló 29/2024. (XII. 31.) rendeletének 1. számú melléklete, amely a Fővárosi Önkormányzatra vonatkozó 25. fejezetet tartalmazza, jogszabályba ütközik. A vizsgált dokumentum 846001 címkódú sorában található, szolidaritási hozzájárulás címén megjelölt "37 924 189 769" forint összeg, valamint az 1. § (1) bekezdés h) pontjában szereplő "434 694 876 826 Ft" kifejezés 2025. július 1-jétől megsemmisítésre kerül.
A határozat szövegében megtalálható.
A vita alapját az adja, hogy a Fővárosi Önkormányzat értékelése szerint a kormány túlzott mértékű szolidaritási hozzájárulást vár el Budapesttől, amelynek teljes összegét nem képesek befizetni, vagy annak befizetése esetén alapvető közszolgáltatások kerülhetnének veszélybe.
Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója egy szerdai háttérbeszélgetés során, amelyen az Index újságírói is jelen voltak, kifejtette, hogy a kormányhivatal jogi úton támadta meg a fővárosi költségvetést. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Kúria döntése alapján nincs szükség a büdzsé megsemmisítésére.
A főigazgató véleménye szerint a kúriai döntés nyomán a költségvetés felülvizsgálatakor figyelembe kell venniük a szolidaritási hozzájárulás 89 milliárd forintos tételét. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy ez nem feltétlenül ró kötelezettséget a számukra, hiszen csupán egy tervezett számról van szó. Technikai szempontból a nyári felülvizsgálat során más módon is beépíthető a költségvetésbe ez az összeg.
Sajnos nem áll módunkban teljesíteni ekkora összegű szolidaritási hozzájárulást. Azokat a közszolgáltatásokat, amelyeket jelenleg nyújtunk, nem tudnánk fenntartani.
- emelte ki Kiss Ambrus.
Sára Botond reagálásában világossá tette, hogy "teljesen irreleváns, mit állít Karácsony Gergely és Kiss Ambrus (...). A Kúria Önkormányzati Tanácsának állásfoglalása szerint a Fővárosi Kormányhivatal által benyújtott indítvány teljes mértékben megalapozott volt. A kormányhivatal csupán a szolidaritási hozzájáruláshoz kapcsolódó szabályozások érvénytelenítését kérte, amit a Kúria a kormányhivatal véleményével összhangban meg is valósított. Szó sem volt a költségvetés egészének megsemmisítéséről. Karácsony Gergely ehelyett arra próbálja terelni a figyelmet, hogy a Kúria megállapította: a Fővárosi Önkormányzat költségvetése jogsértő, mivel nem tükrözte a törvényben előírt szolidaritási hozzájárulás teljes összegét."