"Lápnokká" alakulhatunk a hipermarkettől kezdődő tanösvényen | S


Fedezd fel a lápok lenyűgöző birodalmát a dunakeszi Teknős-tanösvényen! Itt a természet csodáival találkozhatsz, miközben a változatos élővilág titkait ismered meg.

Különleges kiindulópontunk a dunakeszi Auchan áruház parkolója, ahonnan elindulva felfedezhetjük a Teknős-tanösvényt. Ez a kalandos séta lehetőséget ad arra, hogy elmerüljünk a lenyűgöző lápvilág rejtelmeiben, és közelebbről megismerjük e különleges ökoszisztéma titkait.

Legyél te is lápnok! - szól a felhívás a tanösvényen. Mit is jelent ez? A lápnok az, aki olyan dolgokat is megtapasztal és megért, amiket a közönséges látogató nem. A lápnok ugyanis másképp figyel, mint mások - írják. Ebben segítenek a kihelyezett táblák, rajzok és más demonstrációs eszközök, mint például a hűsségmérők, mellyel a terület más-más pontjain nézhetjük meg, hogy mennyit számít a vizek jelenléte.

A tanösvény hossza 900 méter, és kényelmes tempóban, háromnegyed óra alatt felfedezhetjük a környék szépségeit, miközben megállunk nézelődni és elmélyedünk az információkban.

Az útvonalak jól karbantartottak, így a gyerekek és idősebbek számára kényelmesen járhatók. Azonban érdemes megjegyezni, hogy babakocsival és kerekesszékkel nem mindig ajánlott őket használni, mivel néhol akadályozhatják a szintkülönbségek. Ezen kívül előfordulhat, hogy bizonyos időszakokban sártengerrel is meg kell birkózniuk az arra látogatóknak.

Az út zöme cölöpökre épített, stabil korláttal ellátott ösvényen vezet, ahol a biztonság mellett az egyensúlyozás művészetét is kipróbálhatjuk a pallókon. Egy kis hídon átkelve érkezünk meg a varázslatos tőzeglápos vidékhez, ahol a természet csodái várnak ránk.

Az ösvény végén egy varázslatos rétre bukkanunk, ahol a fű zöldellése és a madarak csicsergése tökéletes környezetet teremt egy kellemes piknikhez.

Útközben több "pavilonnál" is megállhatunk, tanulhatunk, az egyikre mászófalon fel is mászhatunk, egy másiknál a kötélhálón megpihenve a madarak szemszögéből tekinthetünk körbe.

Az információs táblák könnyed, humoros hangvételűek, felfedezésre ösztönöznek.

Magyarországon körülbelül 265 fészkelő madárfaj él, közülük 50 faj, mint például a jégmadár, a fülemüle, a vadkacsa és a szürkegém, megtalálható ezen a kis lápmaradványon. A legtöbb madár a sűrű bozótos területeken talál otthonra. A tó környékén táplálkoznak, míg a dús cserjék között pihenhetnek és költhetnek.

Láthatunk itt még barna varangyot, vízisiklót, zöld gyíkot, pettyes gőtét, kecskebékát, bolharákot, hanyatt úszó poloskát, vöröshasú unkát, hódot, csigapiócát, nagy mocsárcsigát és édesvízi szivacsot is.

A lápok biológiai sokfélesége lenyűgöző, hiszen itt olyan növényfajok találhatók, mint a fehér nyár és a szürke nyár, valamint az erdei pajzsika, a réti csenkesz, a molyhos sás és a deres sás. Emellett a tejoltó galaj, az üstökös pacsirtafű, a közönséges oroszlánfog, a kúszó boglárka, az őszi kikerics, a bozontos kutyatej, a fehérfűz és a nád is otthonra lelt ezen a különleges területen. A láp növényvilága tehát gazdag és változatos, számos érdekességet rejt magában.

Ezen a vidéken egykor az Ős-Duna egyik mellékága kanyarogott, míg Dunakeszi Székesdűlő városrésze egy szigetként emelkedett ki a vízből. Körülbelül 10 000 évvel ezelőtt a folyó medrének átalakulása következtében a mellékág elvesztette kapcsolatát az anyafolyóval, és így állóvízzé transzformálódott.

A környékbeli növényzet elhalt maradványai több ezer év alatt feltöltötték ezt a medret, de a víz alá kerülve nem érte őket levegő, és így nem tudtak elbomlani. Sűrű, sötét, szivacsos anyagként tőzeggé konzerválódtak.

A korábbi területből már csak egy csekély rész maradt, ez természetvédelmi terület - mint minden láp Magyarországon.

Related posts