Egy vidéki polgármester, akinek a zsebében mindig lapul néhány titkos pénz, elindul a világ felfedezésére. A falu régi, poros utcáin született, de álmai között a fényűző nagyvárosok csillogása és a rejtélyes tájak színes képei lebegnek. Egy nap összefut e


Ha rendhagyó bédekkert akar kezébe venni a nyálas olvasó (nem elírás, hanem a szerző nyelvi bravúrja), akkor vágjon bele Ádám O. Gábor: Budapest patkányai a világ körül Ez a cím egy izgalmas és provokatív utazásra invitál minket, amely során felfedezhetjük a fővárosunkban élő patkányok életét, valamint azt, hogyan kapcsolódnak a globális jelenségekhez. A könyvben a városi környezet és a természetes élőhelyek közötti feszültség, valamint a városi állatok alkalmazkodási képessége kerül előtérbe. Ádám O. Gábor művében a patkányok nem csupán egyszerű rágcsálók, hanem szimbólumai a változásoknak, a túlélésnek és az emberi tevékenység hatásainak. Az író stílusa magával ragadó, tele szellemes megfigyelésekkel és mélyreható elemzésekkel, amelyek révén új perspektívából tekinthetünk a városi életre és annak rejtett lakóira. A könyv nemcsak a patkányok, hanem a város szövetének megértéséhez is hozzájárul, felfedve a láthatatlan kapcsolatokat és azokat a kihívásokat, amelyekkel a modern városi élet szembenéz. című, egy ültő helyben elolvasható könyvecskéjébe. Veszélyes időtöltés: arra a három-négy órára megszakad a téridő-kontinuum, megáll forgásában a Föld, még az is lehet, hogy úgy jár az olvasó, mint Antoni Gaudí; elüti a villamos. Mert az úttesten történő átkelés közben is olvassa a könyvet.

"Sok ember számára az utazás a társadalmi státusz növelésének eszköze. Gyakran csak azért utazunk, hogy másoknak bizonyítsuk, milyen kalandvágyók, érdekesek és nem utolsósorban gazdagok vagyunk. Az utazás sokszor a megfelelési kényszerről, mintsem a valódi élmények kereséséről szól. Ennek legborzasztóbb manifesztumai a trashcelebek és wannabe valósághősök Insta-képei olyan luxusszállodákból, ahol valójában nem is aludtak, csak belógtak körülnézni - emelem mutatóujjam a kanapén gusztustalanul pöffeszkedő harmadvonalas, a Való Világ 15., vagy a Kőgazdag fiatalok 8. szériájából ismerős arcra."

Az olvasó talán meg fog lepődni, amikor megtudja, hogy egy rendkívüli útikönyvből merítjük a gondolatokat, amely az utazást mint szocio-kulturális élményt és az emberi fejlődés egyik kulcsfontosságú eszközét hirdeti. Ez a tény azonban nem más, mint a színtiszta valóság, csupán annyit árulhatok el, hogy a kötetet Ádám O. Gábor (természetesen ez egy álnév, de a szerző kiléte marad titokban) jegyzi, aki egyben az Index időszakos munkatársa is. Éppen ezért e sorok írója részéről egy szokatlan diszkréció illeti meg őt.

A "Budapesti patkányok a világ körül" című mű, amely egy álmatlan éjjelen könnyedén felfedezhető útikönyvként tűnik fel, valójában egy novellafüzér, melynek elejére bátran illeszthető lenne egy figyelmeztetés: A könyv eseményei kitalált történeteken nyugszanak. A szereplők mind fiktív karakterek, és bármiféle hasonlóság a valósággal csupán a véletlen szeszélye.

Ugyanis amikor egy belvárosi mexikói gyorsétteremben leültem beszélgetni a szerzővel, pillanatok alatt tisztáztuk, hogy az öt főszereplő, a novellák hősei, illetve egyes szám első személyben elbeszélői - maga a szerző, vagyis Adamo, a Dottore, az Ügyvéd úr, a Polgi és Mon'y - tulajdonképpen a harmadik évezred első két és fél évtizede honi arisztokráciájának archetípusai. Megannyi valódi, hús-vér emberből összegyúrt regényhős, akik korunk arany Rolexet viselő, zsebükben korlátlan fedezetű bankkártyát hordozó nagymenőit testesítik meg. A Big Four egyikénél alvezér Adamo, a felkapott plasztikai sebész Dottore, a sztárjogász Ügyvéd úr, az egyik képzeletbeli Veszprém vármegyei várost irányító, agyonkorrumpált Polgi és a száztíz centis lábakkal, 15 centis tűsarkú Louboutin-cipellőkkel és 500 köbcentis cicikkel felturbózott Mon'y, aki egyszerre egy országgyűlési képviselő főtanácsadója, egy még híresebb politikus szeretője és egy olimpikon reménység anyáskodó barátnője.

A sodró lendületű regény egy izgalmas, in medias res kezdettel indít, mintha csak egy Rejtő-regény lapjaira lépnénk.

Lépcsőn gurulva érkezem a Symbol alagsori táncparkettjére, épp hajnali fél kettő környékén. Valószínűleg Mon'y, Jázmin vagy Szimónia nyomában jártam. Pangi kifejezetten az Innióból küldött, figyelmeztetve, hogy hamarosan meg fognak verni. Ha más nem, akkor az ő barátai, akiket rendre szekálok, és szembesítek azzal, hogy csupán közepes tehetségű névjegykártya-harcosok, fehérgalléros gyárak egyszerű sorkatonái, kókadt Temu-kapitalisták, és heveskedő negyvenesek. A szórakozásom forrása, hogy rendre rávilágítok a valóságra, amit ők annyira szeretnének elkerülni.

A pesti és budai éjszakai lokálok sokszínű labirintusában a jól tájékozott olvasó azonnal észreveszi, hogy a Symbol táncparkettje nem egy sötét alagsor mélyén bújik meg, hiszen az említett óbudai szórakozóhelynek nincs is alagsora. Ebből az apró, ám figyelemre méltó részletből pedig egyértelműen következtethetünk arra, hogy a történeteket nem szabad pusztán a felszínes információik alapján megítélni.

De mindez egy árnyalatnyit sem csökkenti a szédítően izgalmas könyv értékét. Hőseink, miután elhagyják a Symbol falait, nekivágnak egy éveken át tartó, tele érzelmekkel, válásokkal, hűtlenségekkel és csalódásokkal, üzleti sikerekkel és kudarccal, gazdagsággal és drámai leégésekkel színesített világkörüli kalandnak. Akár Lima szűk utcáiban, akár Odessa omladozó kikötőjében, a jeruzsálemi Siratófalnál, Belgrád "szilikonvölgyében" (ahol a szilikon nem a technológiához kapcsolódik, hanem az extrém méretű női keblek töltőanyagaként funkcionál), a dubaji mesevilágban, vagy a szingapúri Marina Bay Sands lenyűgöző tetőtéri medencéjénél töltenek időt, hőseinket a kalandok vonzereje olyan erősen magával ragadja, mint ahogy a mágnes vonzza a vasreszeléket.

A kalandok pedig csak jönnek és jönnek, a dumák tűpontosan ülnek, minden jelző és határozó telitalálat, az áradó társadalom- és önkritika megejtően rokonszenves. A 208 oldalon keresztül nyaktörő sebességgel pergő cselekmény panoptikumában feltűnnek a tízes- és húszas évek Magyarországának mindannyiunk által jól ismert alakjai: a harácsoló politikus, a pácienseit és ügyfeleit gátlás nélkül megkopasztó orvosbáró és sztárügyvéd, a televíziós valóságshow-k talmi csillagocskája, a fényűző Bentley-jét csak lízingelő NB I-es focista, a Dubajtól Londonon és New Yorkon át Barcelonáig otthonosan mozgó luxusprostik, és hát a kissé életunt, a világot szellemi felsőbbrendűsége és kimeríthetetlen bankkártyája biztos tudatában (le)néző tanácsadó.

A könyv egyik legkiemelkedőbb vonása, hogy mentes a politikai korrektség minden formájától. Az olvasó szinte felkiált örömében, amikor ilyen megdöbbentő részletekbe botlik:

Végül is megérkezik az ülésszomszédom, egy mosdatlan, 120 kilós rabbi, aki azonnal beleolvad a kis privát terembe, amit sikerült kialakítanom magam körül. Lángoló tekintettel kezd el angolul magyarázni arról, hogy álmatlansággal küzd, és hogy milyen jó beszélgetések várnak ránk az úton. - Ne beszélj angolul - próbálom gyorsan lerázni, és magyarul folytatom: - te óriás, tohonya, büdös malacpofa. - Ó, a kisasszony tud magyarul - feleli ő, mintha nem is értené a sértést, és a szavaim csupán egy újabb szórakoztató kihívást jelentenének számára.

Ha az ember figyelme egy kissé elkalandozik, máris gyomron vágja egy jófajta Teleki téri duma:

Odesszában mindig emlékezzünk a bölcs Puskin szavaira: itt szinte minden az anyagiakra épül.

Persze azért akad egy-két olyan favicc is, amitől elmegy az ember életkedve:

Mit súg a halálos ágyán az orosz? "Szent-Pétervár!"

Nekem legjobban Mon'y történetei tetszettek. Hadd idézzek a dubaji kalandból:

Az étteremben, a Burdzs Kalifában, egy 275 dolláros, exkluzív húspogácsát kérek - a „milliárdosok burgere” néven ismert különlegességet. Omar, Mon'y hűséges támogatója, jót mulat rajtam, miközben Bernie-vel diskurál. Én viszont inkább elfordulok, hogy ne ismerjen fel; sokat ültem már az ölében a Magyar Nagydíj utáni exkluzív Forma-1-es bulik során a Symbolban, és nem akarom, hogy ez most kellemetlenséget okozzon.

Kitalált szereplők ide vagy oda, ez a bizonyos Bernie bizony tényleg előszeretettel hódolt a gyengébb nem bájainak egy-egy Hungaroring után...

A legszebb az egészben az, hogy miközben irigységgel vegyes rokonszenvvel figyeljük Adamo, a Dottore, az Ügyvéd úr, a Polgi és Mon'y (aki valójában Móni, csak így előkelőbb) nyaktörő mutatványait, szinte észrevétlenül tágul a látókörünk, hiszen megismerkedünk a jeruzsálemi Al-Aksza mecsettel, Odessza éjszakai életének rejtelmeivel, Belgrád egyszerre taszító és vonzó épített örökségével, a borzalmasan lepukkant Havanna Cohiba-árus zsiványaival, Tallinn-nal, a legszebb Hansa-várossal, olyan helyekkel, ahová valószínűleg soha a büdös életben nem jutunk el. (Belgrád kivételével...)

A "Budapesti patkányok" című könyv egy lenyűgöző és szórakoztató útikönyv, amelyet a szerző személyes tapasztalatai gazdagítanak a világ 82 országából. Az olvasó egyedi betekintést nyerhet a különböző kultúrákba és helyszínekre, mindezt élvezetes, könnyed stílusban tálalva. A könyv nem csupán információkat nyújt, hanem élményt ad át, amely a szerző kalandjait tükrözi.

Igen, érdemes hangsúlyozni, hogy a szerző önként lemondott a honoráriumáról. Ennek hátterében az áll, hogy a családjukban él egy Menta nevű mentett kutyus, és a könyv teljes bevételét az állatvédelem támogatására kívánja fordítani. Ezzel a gesztussal nem csupán a könyv üzenetét erősíti, hanem a kis kedvencek segítésére is felhívja a figyelmet.

Ádám O. Gábor: Budapest patkányai a világ körül Ez a cím egy izgalmas és provokatív utazásra invitál minket, amely során felfedezhetjük a fővárosunkban élő patkányok életét, valamint azt, hogyan kapcsolódnak a globális jelenségekhez. A könyvben a városi környezet és a természetes élőhelyek közötti feszültség, valamint a városi állatok alkalmazkodási képessége kerül előtérbe. Ádám O. Gábor művében a patkányok nem csupán egyszerű rágcsálók, hanem szimbólumai a változásoknak, a túlélésnek és az emberi tevékenység hatásainak. Az író stílusa magával ragadó, tele szellemes megfigyelésekkel és mélyreható elemzésekkel, amelyek révén új perspektívából tekinthetünk a városi életre és annak rejtett lakóira. A könyv nemcsak a patkányok, hanem a város szövetének megértéséhez is hozzájárul, felfedve a láthatatlan kapcsolatokat és azokat a kihívásokat, amelyekkel a modern városi élet szembenéz.

Hitel Kiadó, 212 oldal

Related posts