Az amerikai szakértő kijelentette, hogy amennyiben Putyin győzelmet arat Ukrajnában, akkor a következő lehetséges célpontja újabb területek lehetnek.


Egy vezető amerikai védelmi elemző figyelmeztetése szerint Oroszország 5-10 éven belül megtámadhatja a NATO-t, ha Ukrajna elveszíti a háborút - írja a Kyiv Post.

Michael Cecire, a Pentagon számára is tanulmányokat jegyző washingtoni RAND agytröszt védelmi és biztonságpolitikai kutatója a múlt héten figyelmeztette az amerikai törvényhozókat, hogy európai szövetségesek értékelései szerint Oroszország 5-10 éven belül képes lehet támadást indítani a NATO ellen.

Ezt fontos szem előtt tartanunk, amikor a kedvezőtlen békekötés következményeit mérlegeljük.

- Ezt a kérdést fontosnak tartom – mondta Cecire a Helsinki Bizottság meghallgatásán, miközben a szavaival hangsúlyozta a téma súlyát:

Európa egy kritikus időszakon megy keresztül, ahol súlyos nyomás és fenyegetés alatt áll. Ukrajna a konfliktus középpontjában helyezkedik el, de a feszültség az egész térséget érinti, és komoly veszélyt jelent a környező országokra is.

A Kyiv Postnak adott interjújában a szakértő részletesen kifejtette, hogy az értékelések három alapvető tényezőre épülnek. Először is, figyelembe kell venni Oroszország folyamatosan zajló szabotázs-, kibertámadás- és hibrid hadviselési műveleteit, amelyek célpontjai az európai államok. Másodszor, az orosz haderő képességei is kulcsszerepet játszanak, hiszen a jelentős veszteségek ellenére is képesek fenntartani és regenerálni erőiket. Végül, Oroszország maximális követelései sem elhanyagolhatóak, amelyek Ukrajna és Európa szélesebb területei feletti uralomra irányulnak.

Cecire véleménye szerint, ha Oroszország kényszerített békét kötne Ukrajnával, az számos kérdést vetne fel a térség jövőjével kapcsolatban.

Az orosz ambíciók valószínűleg kiterjednének Moldovára és azon is túl, hiszen a geopolitikai stratégiák gyakran nem ismernek határokat.

Oroszország lehetősége nyílik arra, hogy fokozza Transznisztria (Dnyeszter Menti Köztársaság) támogatását, miközben aktívan részt vehet Moldova más, sebezhetőbb területein is. Ezzel párhuzamosan kihasználhatná politikai és gazdasági befolyását, hogy erősítse pozícióját az országban.

Ez még inkább növelné a Románia elleni fenyegetés mértékét, és könnyen átterjedhetne a Balkánra, valamint Közép- és Kelet-Európa egyéb területeire is.

Az orosz agresszió terjedése aggasztó ütemben haladhat, és ezt joggal tartanák fenyegetőnek. Moldovában, Ukrajnában és Grúziában Oroszország képes lenne a stratégiai lépések révén három, az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó ország helyzetét destabilizálni.

- figyelmeztetett az elemző.

Cecire rámutatott, hogy ha Moldova szuverenitása veszélybe kerül, valószínű, hogy a kínai érdekek is megjelennek Oroszország oldalán. Véleménye szerint a Kínai Népköztársaság már most is pénzügyi és anyagi támogatást nyújt az ukrajnai és európai orosz agresszióhoz.

Related posts