Joe Biden, az Egyesült Államok távozó elnöke, "teljes és feltétel nélküli" kegyelmet biztosított fiának, Hunter Bidennek.
A szövetségi fegyver- és adóügyekben hozott ítéletekre vonatkozik az elnöki kegyelem, amit egy vasárnap kiadott közleményben jelentett be a Fehér Ház. A döntés fordulatot jelent, hiszen az elnök korábban többször is kijelentette: nem él azzal jogkörével, hogy kegyelmet adjon fiának vagy enyhítse büntetését, írja a Guardian.
Hunter Biden ügyében a tervek szerint december 12-én kellett volna ítéletet hirdetni a szövetségi fegyverrel kapcsolatos vádak ügyében, míg az adóügyi esetben december 16-ra várták a döntést. Júniusban már megállapították, hogy bűnös a fegyvervásárlással kapcsolatos vádakban, és szeptemberben az adóügyi bűnösségéről is döntés született.
Az előző eljárás során azzal vádolták, hogy 2018 októberében, amikor egy revolver megvásárlásához szükséges űrlapot töltött ki, hamisan nyilatkozott arról, hogy nem szenved kábítószer-függőségtől, és nem használ tudatmódosító szereket. Ezt az állítást később igaznak is nyilvánította. A harmadik vád szerint ezt követően 11 napon át illegálisan tartotta magánál a fegyvert, mielőtt sógornője és akkori barátnője, Hallie Biden, pánikba esve, egy kukába dobta azt. Szeptemberben Los Angelesben kilenc szövetségi adóvádban bűnösnek vallotta magát egy úgynevezett „nyílt” vádalku keretében.
Az adózással kapcsolatos ügyekben akár 17 évet, míg a fegyverhasználattal összefüggő vádak esetén akár 25 évet is kaphatott volna, azonban a szövetségi büntetési irányelvek valószínűleg ennél jóval enyhébb büntetést javasolnak. Az is elképzelhető, hogy az elnök fia végül teljesen megúszta volna a börtönt, számol be róla a Guardian.
A legfrissebb nyilatkozatában Joe Biden kifejtette, hogy hosszú ideig ragaszkodott ahhoz az elvhez, miszerint "nem kíván beleszólni az igazságügyi minisztérium működésébe". Azt is hangsúlyozta, hogy ezt a fogadalmat meg is tartotta, még akkor is, amikor "tanúja voltam annak, hogy a fiamat szelektíven és igazságtalanul üldözik". Biden érvelése szerint "nyilvánvaló, hogy Hunterrel eltérő bánásmódban részesültek", hozzátéve, hogy az ellene irányuló vádak "csak azt követően bukkantak fel, hogy politikai ellenfeleim a kongresszusban felbujtották azokat, hogy támadjanak engem és megkérdőjelezzék a választásom eredményét".
A kegyelem kiterjed mindazon bűncselekményekre, amelyek az Egyesült Államok ellen történtek 2014. január 1. és 2024. december 1. között, függetlenül attól, hogy az elkövető részt vett-e a cselekményben, vagy vádat emeltek ellene. "Nincs olyan ésszerű gondolkodású ember, aki megvizsgálja Hunter ügyeit, és ne arra a következtetésre jutna, hogy őt csupán azért célozták meg, mert a fiam - ez pedig elfogadhatatlan" - fogalmazott a közleményben.
A megválasztott elnök, Donald Trump, heves reakciót adott az elnöki kegyelemről, közösségi oldalán így fogalmazott: "Micsoda igazságtalanság és visszaélés!" Érdekes módon, egy nappal korábban Trump emlékeztetett arra, hogy ő maga is alkalmazta a kegyelmi jogkört, hogy megszüntesse a hozzá közel állók elítélését. Az újra hivatalba lépő elnök az utolsó heteiben kegyelmet nyújtott Charles Kushnernek, veje, Jared Kushner apjának, valamint több olyan szövetségesének, akiket Robert Mueller különleges ügyész oroszországi nyomozása során ítéltek el. Szombaton Trump bejelentette, hogy az idősebb Kushnert szeretné kinevezni az Egyesült Államok franciaországi nagykövetének.