Joe Biden: egy naiv álmodozó, aki azt képzeli, hogy Putyin megáll majd, ha hajlandóak vagyunk területeket átadni neki.


Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a BBC-nek adott interjújában reflektált Donald Trump elnökségének kezdeti időszakára, az orosz-ukrán konfliktus megoldásának lehetőségeire, valamint az amerikai külpolitika jelenlegi irányvonalára. Kifejtette, hogy határozottan elítéli a Panama-csatorna, Grönland és Kanada megszerzésére tett kísérleteket, hangsúlyozva ezzel a nemzetközi jog és a szuverenitás tiszteletben tartásának fontosságát.

Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke, először szólalt meg a Fehér Házból való távozása óta. Beszédében kiemelte, hogy a Trump-adminisztráció a modern kori megbékélés jegyében arra törekszik, hogy nyomást gyakoroljon Ukrajnára, hogy területeket adjon át Oroszországnak - számolt be róla a BBC.

Hétfőn Delaware-ben tartott beszédet, ahol elmondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy véli, hogy Ukrajna Oroszország része, és "bárki, aki azt hiszi, hogy leáll", ha egy békemegállapodás részeként bizonyos területeket engednek át, "egyszerűen bolond". Emellett Joe Biden aggódik amiatt, hogy Donald Trump elnöksége alatt megromlanak az amerikai-európai kapcsolatok, ami szerinte "megváltoztatná a világ modernkori történelmét".

A volt amerikai elnök a BBC-nek adott interjúban az Egyesült Államok Ukrajnával kapcsolatos tevékenységéről, valamint az elnökválasztásból való kiszállásáról kérdezték. Elmondta véleményét arról is, hogy szerinte hogyan bánik Donald Trump Amerika szövetségeseivel. Ebben elítélte a jelenlegi elnök közlését a Panama-csatornáról, Grönlandról és Kanadáról.

Joe Biden szerint megadott mindent elnöksége alatt Ukrajnának függetlensége biztosításához, és készen állt arra, hogy agresszívebben is válaszoljon. A béketárgyalásokról azt mondta, hogy modernkori megbékélés jöhet, amennyiben érvényesül a Trump-adminisztráció terve, mely szerint mindkét fél lemondana a jelenleg birtokában lévő területek egy részéről.

Donald Trump korábban kifejtette véleményét a Krím-félsziget sorsával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az orosz fennhatóság alatt maradhat. Ezzel összefüggésben Zelenszkij elnököt figyelmeztette, hogy ha ragaszkodik a területhez, akkor nehézségekbe ütközhet a békemegállapodás megkötése. J. D. Vance is támogatta Trump álláspontját, míg Vitalij Klicsko, Kijev polgármestere, arra figyelmeztetett, hogy Ukrajnának bizonyos területeket el kell fogadnia a béke érdekében.

Egyszerűen nem tudom felfogni, hogy az emberek miért gondolják azt, hogy ha egy diktátor azt az utat választja, hogy jelentős területeket foglal el, amelyek nem az övéi, akkor ezzel elégedett lesz. Az ilyen döntések mögött sokkal bonyolultabb indítékok húzódhatnak, és nehezen érthető számomra, hogy ez bárkinek is kielégítő lehet.

Joe Biden kifejezte aggályait Vlagyimir Putyin kapcsán, hangsúlyozva, hogy "Európa bizalma meginoghat Amerika megbízhatósága és vezetése iránt". Azt is megemlítette, hogy attól tart, hogy a NATO-hoz tartozó, Oroszországgal szomszédos országok esetleg a Putyinnal való kompromisszumkeresést helyezhetik előtérbe. Donald Trump többször is kritizálta az európai államokat, amiért nem fektetnek elegendő forrást saját védelmükbe, és túlságosan függenek az amerikai segítségtől.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, beszámolt az első száz napjáról, amely során főként saját teljesítményeit emelte ki. Szavai szerint hangsúlyos különbség van a hivatali ideje végén tapasztalt állapot és a jelenlegi helyzet között, amit éles kontrasztként érzékeltetett.

"A gazdaságunk dinamikusan fejlődött. Olyan irányba indultunk el, ahol a tőzsde jelentős emelkedést mutatott. Egy olyan szituációban voltunk, amikor pozitív hatással növeltük globális befolyásunkat, és javítottuk kereskedelmi egyenlegünket" - nyilatkozott az Egyesült Államok helyzetéről. Hangsúlyozta, hogy véleménye szerint a történelem fogja megítélni Donald Trump munkásságát, de "nem látok semmilyen jelet, ami valódi győzelemnek számítana."

Related posts