Jó hír a kényelmesebbek számára: már napi csupán 5 percnyi mozgás is jelentős átalakuláshoz vezethet!

Már napi néhány percnyi edzés is jelentős fizikai és mentális átalakulásokat idézhet elő. Ha rendszeresen szánunk időt erre a tevékenységre, és elvégezünk néhány saját testsúlyos gyakorlatot, erőnlétünk javul, izomtömegünk növekedhet, és a lelkünk is harmóniába kerülhet. Az apró lépések, amelyeket a mindennapok során teszünk, hosszú távon csodás eredményekhez vezethetnek.
Az ausztrál Edith Cowan Egyetemen olyan emberekkel végeztek kísérletet, akik ültő munkát folytatnak, de egyébként egészségesek. Kipróbáltak velük egy olyan excentrikus edzésprogramot, amiben főleg guggolást, fekvőtámaszt, vádli- és súlyemelést végeztek. Az excentrikus edzésen, amikor erőkifejtés történik, az izom hossza nő. Ilyen például, mikor leengedjük a terhet, lesüllyesztjük súlypontunk.
Négy héten keresztül csinálták a feladatokat, de csupán öt percig és kiderült, ez a kis mennyiség is komoly változást hoz az izomtömeg, az erő, a ruganyosság terén. Az edzés utáni átlagos pulzusszám is csökkent, a résztvevők általános közérzet javulásról számoltak be.
Ezekben a gyakorlatokban az a nagyszerű, hogy nem kell miattuk edzőterembe menni, elég a saját testsúly és pár súlyzó. Aki nagyon elfoglalt, az is beépítheti őket, hiszen rövid ideig tartanak és rutinszerűvé válhatnak. Sőt, akár el is lehet osztani a gyakorlatokat a nap folyamán, nem kell egyszerre megcsinálni őket.
A kísérlet lezárulta után négy héttel megkérdezték a résztvevőket, hogy érzik magukat és kiderült, annyira jól, hogy 83 százalékuknak szándékában áll folytatni a mozgásokat a kísérlet után is. Vagyis,
Ken Nosaka, az egyik kutató, rámutatott, hogy a heti 150 perc testmozgásra vonatkozó ajánlás sokakat elriaszthat, különösen a kezdők körében. Ugyanakkor, ha valaki napi csupán 5 perccel indít, és már az első lépések eredményét tapasztalja, sokkal motiváltabbá válik a folytatásra.
Korábbi kutatások is megerősítették, hogy egy rövid, mindössze 12-15 perces, nagy intenzitású intervallum edzés is jelentős eredményeket hozhat. A mozgás fontossága különösen kiemelkedő, hiszen az életkor előrehaladtával az edzettségi szintünk évente átlagosan 1-2%-kal csökken. Például egy 50 éves egyén fizikai teljesítménye körülbelül 20%-kal alacsonyabb lesz, mint 30 éves korában. Az idősebb korosztály számára a rendszeres testmozgás nem csupán a krónikus betegségek és sérülések kockázatát mérsékli, hanem hozzájárul a mentális egészség fenntartásához is.