Az Erste Bank legfrissebb jelentése szerint a különadókkal kapcsolatos terhek jelentősen befolyásolták a bankcsoport teljesítményét, és érezhetően rányomták bélyegüket az eredményekre.


Az Erste Bank első negyedéves teljesítménye a vártnál lassabb kamateredmény-növekedést mutatott, és az egy évvel korábbihoz képest 5%-kal elmaradó, 743 millió eurós adózott eredménnyel zárult. A banki különadók jelentős hatással voltak az eredményre, és a kollektív béremelési megállapodások sem kedveztek a helyzetnek. Érdekes módon azonban a hitelállomány két év szünet után ismét 5% feletti éves növekedést mutatott. A tavalyi 16,3%-os tőkearányos megtérülés (ROTE) után idén a bankcsoport 15% körüli értékre számít, ami nem okoz meglepetést. A magas adóteher miatt a magyar leányvállalat az utolsó előtti helyen végzett a csoporton belül, mindössze 33 millió eurós profittal.

Az osztrák Erste Csoport nettó nyeresége 5,1%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva, ahogy azt a legfrissebb gyorsjelentés is hangsúlyozza.

A banki különadók 35 millió eurós növekedése áll a háttérben.

Négy elsődleges piacon kell idén különadót fizetnie a banknak 121 millió euró értékben a tavalyi 86 millió euró után, ez az egyéb működési eredményben jelenik meg. Ebből 78 millió eurót Magyarországon (a tavalyi 67 millió euró után), 34 millió eurót Ausztriában egy átmeneti emelkedés miatt (a tavalyi 10 millió euró után), 15 millió eurót Szlovákiában és 10 millió eurót Romániában.

Ami a bevételeket illeti, különösebb panaszuk nem lehet a részvényeseknek, bár a nettó kamateredmény emelkedése mára jelentősen lelassult. Az egy évvel korábbihoz képest

A nettó kamatbevételek mérsékelt növekedése elsősorban a román, cseh és szlovák piacoknak tudható be, ahol az ügyfélbetétek alacsonyabb kamatkiadásai játszották a fő szerepet. A díjbevételek emelkedését főként a tőkepiaci termékek és a fizetési tranzakciók iránti fokozott kereslet hajtotta. Éves szinten a működési bevétel 0,5 százalékkal, 2,80 milliárd euróra emelkedett, míg a működési eredmény 3,2 százalékkal 1,46 milliárd euróra csökkent.

A működési eredmény csökkenésének hátterében főként a kollektív béremelési megállapodások következtében növekvő személyi jellegű költségek, valamint az IT-költségek emelkedése áll. Az első negyedév során a működési ráfordítások 4,8%-kal túllépték az előző év azonos időszakát. Ennek következményeként a költség/bevétel arány 46,0%-ról 48,0%-ra emelkedett, ami romlást jelez.

Eközben a kockázati költségek mind az éves, mind a negyedéves időszakokban csökkentek, elérve a 85 millió eurós összeget. Ez a kedvező tendencia főként annak tudható be, hogy Ausztriában a nemteljesítések száma jelentősen visszaesett. A csoport szintjén az NPL-ráta enyhe csökkenést mutatott, 2,5 százalékra állt be, míg az NPL-fedezettségi mutató emelkedett.

Ezúttal az osztrák és a cseh piac bizonyult a legsikeresebbnek, míg a harmadik helyezett a román érdekeltség lett. A magyar leánybank sajnos az utolsó helyen zárta az évet, mindössze 33 millió eurós eredménnyel, ami a banki különadók év eleji elszámolásának következménye, így nem okozott nagy meglepetést. Ez az összeg azonban drámai csökkenést jelent az előző évi 64 millió euróhoz képest, hiszen a nyereség majdnem a felére csökkent.

Az Erste Csoport hitelportfóliója 2025 első negyedévének végén elérte a 220,1 milliárd eurót, ami a 2024 végéhez viszonyítva 0,9 százalékos emelkedést mutat, köszönhetően a cseh és horvát piacon tapasztalt növekedésnek. Éves szinten a növekedés 5,8 százalékra rúg, ezzel a mutató 2023 második negyedéve óta most először haladta meg az öt százalékos határt. A betétek állománya szintén kedvezően alakult, negyedéves szinten 1,9 százalékkal, éves szinten pedig 4,6 százalékkal bővült. A hitel/betét arány 90,2 százalékról 89,4 százalékra csökkent, ami a pénzügyi stabilitás javulását jelzi.

A tőkehelyzet rendben van: az elsődleges tier 1-es alaptőkeráta (CET1, fokozatosan bevezetett) 15,3 százalékról 15,9 százalékra nőtt, a teljes tőkeráta pedig 19,57 százalékról 20,7 százalékra emelkedett.

"Ebben a kihívásokkal teli időszakban a megbízhatóság kulcsfontosságú, és az eredményeink ezt tükrözik. Sikerült javítanunk az eredményeink minőségét, miközben a kockázati költségeinket is alacsonyan tartottuk. E mellett mind a hitel-, mind a betétállományunkban növekedést könyvelhettünk el, ügyfeleink számára pedig továbbra is megbízható partnerekként tudtunk jelen lenni. Továbbá, erősítettük tőkehelyzetünket, amely lehetőséget ad számunkra, hogy megfeleljünk a dinamikus piaci kihívásoknak, és maximálisan kihasználhassuk a felmerülő lehetőségeket." - nyilatkozta Peter Bosek, az Erste Csoport elnök-vezérigazgatója.

"Sikerült szilárd működési teljesítményt elérnünk az első negyedévben a globális gazdasági rendszer minden volatilitása és bizonytalansága ellenére is. Ez a biztos alap lehetővé teszi számunkra, hogy fenntartsuk a 2025-ös évre vonatkozó kilátásainkat, sőt, akár kismértékben növeljük is a díjbevételek növekedésére vonatkozó előrejelzésünket" - emelte ki Stefan Dörfler, az Erste Csoport pénzügyi vezérigazgató-helyettese.

A most közöltek szerint az Erste Csoport célja 2025-re

A 2024-es korrigált nettó nyereség alapján részvényenként 3,00 eurós osztalékfizetést tervez a bank, valamint egy harmadik, 700 millió eurós részvény-visszavásárlást is végrehajthat a hatósági jóváhagyás függvényében.

Related posts