Újabb jelentős űripari partnerséget hirdetett meg a 4iG, amely tovább bővíti a cég innovációs lehetőségeit és szakmai kapcsolatait az űrtechnológia területén.


A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) valamint az Axiom Space Inc. között nem kötelező érvényű szándéknyilatkozat született, amely a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárására és fejlesztésére összpontosít. Különös figyelmet fordítanak a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (Orbital Data Center - ODC) területére, amely új távlatokat nyithat meg az iparág számára.

A partnerség érdekében a 4iG S&D valamint az Axiom Space Inc. közös munkacsoportot hoz létre, melynek feladata a fejlesztési területek vizsgálata lesz a vállalatok közötti szinergiák mentén.

Axiom Space Inc., a houstoni központú űrinfrastruktúra-fejlesztő cég, a kereskedelmi űrrepülés és az űrinfrastruktúra építésének élvonalában helyezkedik el, és a világ első kereskedelmi célú űrállomásának létrehozásán dolgozik. Az amerikai űripari vállalat innovatív megoldásokat kínál mikrogravitációs kutatásokhoz, különösen az űrbéli adathálózatok, adattárolás és adatfeldolgozás terén. Emellett a magyar űrhajós program, a HUNOR is együttműködik az Axiom Space-szel, ezzel erősítve a nemzetközi űrkutatásra irányuló közös törekvéseket.

A 4iG aktívan keresi az űripari együttműködéseket, és pénteken egy újabb lépést tett ezen a téren, amikor a lengyel Creotech Instruments céggel aláírt egy nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot. A megállapodás célja, hogy közösen feltérképezzék az európai űrszektorban elérhető programokat, és azonosítsák a közös részvételi lehetőségeket, valamint a további együttműködési formákat. Ennek keretében a felek a jövőbeli megállapodások előkészítésére összpontosítanak.

Az utóbbi hónapokban izgalmas fordulatokat vett a 4iG űripari vállalata. A befektetők lelkesedése az egekbe szökött, miután decemberben Jászai Gellért személyesen találkozott Elon Muskkal Floridában. A megbeszélés során az űripari ambíciókról is esett szó, ami drámai árfolyam-emelkedést eredményezett. A cég nem osztott meg konkrét részleteket a nagy érdeklődéssel övezett találkozóról, de jelezték, hogy céljaik között szerepel, hogy nemcsak szolgáltatásokkal, hanem termékekkel és gyártókapacitással is betörjenek az űrtechnológia nemzetközi piacára.

Tavaly a 4iG stratégiai lépésként megalapította az űripari tevékenységekre specializált leányvállalatát, a 4iG Space & Technology Zrt.-t, amely magába foglalja a cég összes űripari kompetenciáját. Ezt a lépést a Remred vállalat 45%-os részesedésének megvásárlásával is megerősítette, amely a műholdak tervezésére és gyártására specializálódott. A 4iG ambiciózus tervei között szerepel Magyarország első űripari gyártóközpontjának felépítése Martonvásáron, amely 2026-tól kezdheti meg működését. A 4000 négyzetméteres központ nemcsak műholdak gyártására, hanem összeszerelésére és tesztelésére is alkalmas lesz. A vállalat emellett bejelentett egy nagyszabású műholdprogramot, amely célja egy geostacionárius műhold és nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig. Az így nyert adatok feldolgozása és értékesítése jelentős bevételi forrást jelenthet a cég számára.

Related posts