Újabb összecsapások és blokádok robbantak ki Szerbiában, miután a hatóságok letartóztatták a kormányellenes demonstrálókat. A feszültség tovább nőtt az utcákon, ahol a tiltakozók kifejezték elégedetlenségüket a kormány intézkedéseivel szemben, és sokan az

A szombati hatalmas belgrádi demonstrációt követően összecsaptak a rendőrség és a résztvevők, ennek következtében több egyetemi hallgatót és aktivistát őrizetbe vettek. Vasárnap a diákok Szerbia különböző pontjain ismét utcára vonultak, számos városban blokád alá vették az utakat.
Több ezer ember vonult utcára Szerbiában vasárnap, hogy útlezárásokkal fejezze ki elégedetlenségét a kormányellenes tüntetők letartóztatása miatt. A feszültség a napokkal korábban, egy előrehozott parlamenti választásokért folytatott nagygyűlésen kialakult összecsapások következményeként robbant ki, ahol a demonstrálók és a rendőrség között heves konfliktusok alakultak ki.
A belgrádi demonstrálók fémkerítéseket állítottak fel és szemetes konténereket helyeztek ki a város különböző helyszínein, emellett egy jelentős hidat is lezártak a Száva folyó felett.
Az elégedetlen polgárok és diákok Belgrádon kívül Nišben, Kragujevacon, Zaječarban, Čačakon, Lazarevacon, Pancsován, Šabacon és Smederevóban is tüntettek - írja a Vajdaság Ma portál. Újvidéken, ahol több útkereszteződést is lezártak, a tüntetők tojásokkal dobálták meg a kormányzó populista Szerb Haladó Párt irodáit.
A több tízezer tüntető azt követelte, hogy a hatóságok engedjenek szabadon több tucat egyetemistát és más tüntetőt, akiket a szombati belgrádi tüntetésen a rendőrség elleni támadás, illetve a kormány megdöntésére irányuló állítólagos szervezkedés miatt börtönöztek be.
A kormányellenes demonstrációk lángra lobbanása egy tragikus esemény nyomán indult, amely novemberben történt: egy felújított vasútállomás előtetője összeomlott, és ennek következtében 16 ember vesztette életét. Szerbiában sokan az északi Újvidéken bekövetkezett baleset kapcsán a közszolgáltatásokkal kapcsolatos korrupcióra és hanyagságra mutatnak rá, amely a kormányzati infrastrukturális projektek körüli hiányosságokkal függ össze.
A tüntetők "illegitimnek" nyilvánították a jelenlegi populista kormányt, és a kormányt tették felelőssé minden erőszakért.
Szombaton a demonstrálók és a rohamrendőrök között heves összecsapásra került sor, miután a tüntetés hivatalos programja véget ért. A rendőrség különböző eszközöket, mint például paprika spray-t, gumibotokat és pajzsokat alkalmazott, míg a résztvevők köveket, üres palackokat és egyéb tárgyakat hajigáltak egymásra.
A rendőrség vasárnap bejelentette, hogy 48 rendőr szenvedett sérüléseket, míg 22 tüntető igényelt orvosi ellátást. A 77 személyt, akit őrizetbe vettek, 38-an maradtak fogva vasárnap, és többségük ellen büntetőeljárás indult - tájékoztatott Ivica Dačić belügyminiszter.
Az ügyészség tájékoztatása szerint a nap során legalább nyolc további személyt vettek őrizetbe.
Aleksandar Vučić szerb elnök korábban vasárnap sajtótájékoztatón jelentette be a letartóztatásokat, a tüntetés szervezőit erőszakra való felbujtással és a rendőrség elleni támadásokkal vádolta, és jogi felelősségre vonást sürgetett.
"Szerbia győzött. Szerbiát nem tudják erőszakkal legyőzni, ahogy azt egyesek szerették volna. Szerbia nem állt meg, és Szerbia soha nem is fog megállni" - jelentette ki az elnök, aki szerint "már hét hónapja tart azoknak az embereknek a terrorja, akik saját kezükbe vették a törvényt és sárba tiporták azt."
Vučić éles kritikát fogalmazott meg a "terroristákkal" és az állam megdöntésére tett kísérletekkel kapcsolatban, különös figyelmet szentelve a belgrádi egyetem dékánjának, Vladan Djokicsnak, aki részt vett a demonstráción. "További letartóztatásokra lehet számítani" - hangsúlyozta Vučić. "Jelenleg folyamatban van az összes érintett azonosítása."
Ő, valamint a Szerb Haladó Párt vezetése elutasította az előrehozott választásokra vonatkozó követeléseket, arra hivatkozva, hogy a demonstrálók külföldi érdekek befolyása alatt állnak, és hogy a vádjaik alaptalanok, csupán zavargások kelésére irányulnak.