Az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti párbeszéd lehetőséget teremt egy ifjúsági vízumprogram megvalósítására. Ez a kezdeményezés célja, hogy elősegítse a fiatalok közötti mobilitást, tapasztalatcserét és kulturális kapcsolatok kiépítését. A pro

Az Európai Unió (EU) és az Egyesült Királyság új mobilitási program lehetséges bevezetéséről folytathatnak tárgyalásokat, amely kifejezetten a fiatalokat célozza meg. Ez a kezdeményezés lehetőséget adna a 18 és 30 év közötti uniós és brit állampolgároknak arra, hogy akár egy évig is éljenek és dolgozzanak a másik országban. Fontos megjegyezni, hogy a program szigorú feltételekhez lenne kötve, és nem jelentené a brexit előtti szabad mozgás visszaállítását.
A Guardian beszámolója szerint az Európai Unió és az Egyesült Királyság a közeljövőben egy izgalmas új vízumprogramról kezdhet el egyeztetéseket, amely kifejezetten a fiatalok számára készült. A "fiatalok tapasztalatszerzési programjaként" ismert javaslat célja, hogy a 18 és 30 év közötti uniós és brit állampolgárok lehetőséget kapjanak arra, hogy maximum 12 hónapig éljenek, dolgozzanak és utazzanak egymás országában. Ez a kezdeményezés nemcsak a fiatalok mobilitását növelheti, hanem a kultúrák közötti kapcsolatok erősítésére is kedvező hatással lehet.
A program nem a teljes körű szabad mozgás helyreállítását célozza meg. A részvételt kvótákhoz és szektorális korlátozásokhoz kötnék, így elkerülve a brexit előtti állapotok visszaállítását. Az Európai Bizottság már 2024 áprilisában egy ennél átfogóbb javaslatot terjesztett elő, amely négy évre biztosított volna tartózkodási lehetőséget. Ezt azonban az akkori brit kormány, legyen szó a Konzervatív Pártról vagy később a Munkáspártról, elvetette.
A kezdeményezést számos uniós tagállam, így például Franciaország, Németország, Belgium, Hollandia és Spanyolország is mögé áll, kiemelt figyelmet szentelve a fiatalok mobilitásának előmozdítására. A program részleteiről várhatóan a május 19-i londoni EU-Egyesült Királyság-csúcson fognak diskurálni, ahol más fontos kérdések, mint a védelempolitika, energiaellátás és migráció is terítékre kerülnek majd.
A brit kormány részéről továbbra is hangsúlyozzák, hogy nem tervezik a szabad mozgás rendszerének visszaállítását. Keir Starmer miniszterelnök februárban egyértelművé tette: az Egyesült Királyság nem kíván újra csatlakozni az Európai Unióhoz, és nem hoznák vissza a korábbi szabad mozgás feltételeit sem.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a brit kormány április 2-től kiterjesztette az Elektronikus Utazási Engedély (ETA) rendszerét azokra az európai országokra, ahonnan vízummentes a beutazás. Ennek értelmében a magyar turistáknak is meg kell váltaniuk az április 9-től tizenhat fontos, azaz 7700 forintos beutazási engedélyt.