A cégek által felhasznált fóliamennyiség elképesztő, és ez a műanyagfogyasztás komoly környezeti problémákat vet fel. Milyen lépéseket tehetünk a műanyagfelhasználás csökkentése érdekében?
A csomagolás kulcsfontosságú szereplője az ellátási láncnak, és ahogyan a világ egyre inkább a fenntarthatóság felé orientálódik, úgy ezen a téren is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az újrahasznosítható megoldások. Az újrahasznosított csomagolóanyagok és műanyagfóliák arányának növelése, valamint a biológiailag lebomló alternatívák kidolgozása nagymértékben hozzájárulhat a nyersanyag-felhasználás csökkentéséhez. Ezzel párhuzamosan nemcsak a gazdasági előnyök érhetők el, hanem jelentős környezeti hasznot is elérhetünk. Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója hangsúlyozza, hogy amit korábban hulladéknak tekintettünk, azt most már másodlagos nyersanyagként kell kezelni, így új életet adva neki. A körforgásos gazdaság hazai megvalósítása érdekében pedig elengedhetetlen a visszagyűjtési folyamatok optimalizálása.
Bár a műanyagnak számos értékes felhasználási területe és kedvező tulajdonsága van, mivel rendkívül tartós anyagféle, több száz évig is fenn tud maradni. Ha rosszul kezelik ezt a típusú hulladékot és kikerül a környezetbe, súlyos szennyezést okoz a levegőben, a talajban és a vízben egyaránt. Az Európai Unióban felhasznált műanyag 40%-ából valamilyen csomagolóanyag készül, az európai lakosok pedig évente átlagosan közel 180 kg csomagolási hulladékot termelnek. Éppen ezért a műanyaghulladékok csökkentésére vonatkozó uniós stratégia egyik legfőbb célja, hogy 2030-ra minden műanyag csomagolást újra lehessen hasznosítani.
"A teljes piac a fenntarthatóság és az újrahasznosítható megoldások irányába halad, mivel a fogyasztók és a szabályozó hatóságok egyaránt azt várják el, hogy a gyártók csökkentsék a karbonlábnyomukat és fenntarthatóbb csomagolási megoldásokat alkalmazzanak" - nyilatkozta a Portfolio-nak Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető igazgatója.
A csomagolások funkcionalitás szempontjából két részre bonthatóak. Az elsődleges vagy primer csomagolás közvetlenül tartalmazza a terméket, információt ad róla és a használatáról, míg a szállítási vagy másodlagos több primer csomagolást fog össze annak érdekében, hogy könnyebben kezelhető és szállítható legyen.
Az ipari csomagolófóliák piacán erős a verseny a gyártók között, akik folyamatosan fejlesztik termékeik tartósságát, vastagságát, nyújthatóságát és újrahasznosíthatóságát.
Az ipari felhasználásra kifejlesztett stretch fólia, más néven nyújtható fólia, rendkívül sokoldalú megoldás a logisztika, szállítmányozás és árumozgatás különböző területein.
a magyarországi piac éves szinten nagyjából 15 ezer tonnát használ fel belőle. Az európai csomagolóipar másik fontos szegmense az LDPE (low-density polyethylene) zsugorfólia piac. A zsugorfóliák iránti keresletet elsősorban a fogyasztási cikkek, élelmiszerek és italok csomagolásának szükségletei mozgatják. Tavaly az európai LDPE zsugorfólia piac nagysága 3-4 milliárd euró között mozgott, és évente 3-4%-os további növekedés várható. A növekedést ebben a szegmensben olyan tényezők ösztönzik, mint az élelmiszer-biztonsági szabványok, a kiskereskedelmi és logisztikai ágazat terjeszkedése, valamint a fóliák tartóssága és hatékonysága az áruk biztonságos szállításában.
Az ügyvezető-igazgató véleménye szerint a megfelelő fólia kiválasztásával, valamint a csomagológépek optimalizálásával és modernizálásával a fóliafelhasználás akár 30-50%-kal is csökkenthető, de bizonyos esetekben ez az arány elérheti az 50-70%-ot is. "Ez már önmagában jelentős előrelépés, hiszen nem csupán azt jelenti, hogy az ügyfelek kevesebb fóliával gazdálkodnak, hanem azt is, hogy a felhasználáshoz szükséges kőolaj, alapanyag és energia mennyisége is drasztikusan csökken" – tette hozzá. A Manupackaging több mint 20 éve van jelen a magyar piacon,
a partnereikkel közösen jelenleg éves szinten több mint 2000 tonnával csökkentik a hazai műanyagfólia-felhasználást.
A Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója hangsúlyozta a körkörös műanyagok iránti kereslet növekedését, amit elsősorban a változó szabályozások és a márkák fenntarthatóság iránti elkötelezettsége hajt.
A csomagolástechnikai vállalat innovatív megoldásokat kínál a műanyag-használat csökkentésére. Termékeik között szerepel a fogyasztás után újrahasznosított műanyagból, azaz PCR (Post-Consumer Recycled) alapanyagból készült fóliák, valamint biológiailag lebomló alternatívák. Bár ezek a megoldások drágábbak a hagyományos kőolaj alapú fóliáknál, a fenntarthatóságra való törekvés fontos lépés a vállalatok számára, ha hajlandóak megfizetni a környezetbarát opciók árát.
Ha sikerül áttérnünk a PCR-alapú anyagok alkalmazására, azzal a korábban hulladéknak tekintett anyagok újrahasznosításának egy új dimenzióját nyithatjuk meg. Ekkor ezek az anyagok másodlagos nyersanyaggá válnak, melyek új lehetőségeket kínálnak számunkra, hogy új életet leheljünk beléjük.
A műanyagok szelektív gyűjtése és újrahasznosítása Európa-szerte egyre sikeresebben valósul meg, és számos külföldi vállalat már saját telephelyén is elkülöníti a polietilén és polipropilén hulladékokat. Ennek hátterében az áll, hogy a szelektíven gyűjtött másodlagos nyersanyagok piaci értéke jelentősen magasabb. A Manupackaging fenntarthatósági kezdeményezése keretében az ügyfelektől egy éven belül visszagyűjtött használt stretchfóliákból újra fóliát állítanak elő, ezt a folyamatot M. Loop néven ismerik. Arató Gábor kiemelte, hogy gyártóként óriási lépéseket tehetnek a környezeti terhelés csökkentése érdekében, amely a cég karbonlábnyomának jelentős mérséklődésével is jár. "Az ügyfeleink számára akár 50-90%-os csökkentést tudunk biztosítani a karbonlábnyomban," fogalmazott.
Magyarországon 2022. július 1-jén életbe lépett egy új hulladékgazdálkodási jogszabály, amelynek értelmében a gyártók által keletkező hulladék kezelését a MOHU végzi. "Mérhetetlenül bízunk abban, hogy hamarosan hazánkban is létrejön az a keretrendszer, amely lehetővé teszi számunkra, hogy az általunk forgalmazott fóliákat az ügyfeleinktől visszagyűjtsük. Célunk, hogy ezekből újra fóliát állítsunk elő, és ezzel egy valódi körforgást alakítsunk ki. Ha komolyan szeretnénk áttérni a körforgásos gazdaságra, elengedhetetlen, hogy a magyar gyártók és a MOHU között ilyen partnerségek jöjjenek létre" - hangsúlyozta a szakember.
A csomagolás alapvető szerepe abban rejlik, hogy megóvja a termékeket a külső környezeti hatásoktól, valamint védje a környezetet a termékek esetleges káros következményeitől. Például, ha egy rakat útközben felborul, és a tartalma kiömlik, az komoly problémákat okozhat. Mivel a rakományok hossza elérheti a 2-3 métert, súlyuk pedig 10 kilogrammtól egészen 2 tonnáig terjedhet, a rakatstabilitás mérésének és tesztelésének fontossága rendkívül felértékelődött. A Manupackaging németországi gyártóegységében végzik a becsomagolt rakományok stabilitásának tesztelését. A folyamat során különféle módszereket alkalmaznak, hogy biztosítsák a rakományok megbízhatóságát és biztonságát a szállítás során.
próbacsomagolásokat végeznek az adott rakaton, majd egy gyorsító-fékező pályán megnézik, hogy a rakat a gyorsítás-fékezés során mennyire leng ki.
Ha az érték a tűréshatáron belüli, akkor számít stabilnak, ha kívüli, akkor tovább kell dolgozni a stabilizáláson. "Azért fontos mindez, mert a stretchfólia-felhasználás csökkentésében már annyira a határon mozgunk, hogy egy üzemi körülmények között elvégzett gyorsteszt többé nem elegendő. A szabványosított mérések során a gyárunkban az ügyfél jelenlétében, vele együttműködve tudunk azon kísérletezni, hogy hogyan alakítsuk át a fóliázást, a gépi beállításokat, esetleg más típusú fóliára váltsunk-e."
Éves szinten Magyarországon közel 150 tesztet végeznek el a partnereiknél, európai szinten havonta 150-et. Ehhez hasonló teszteket Magyarországon a győri Széchenyi István Egyetemen végeznek, akikkel a vállalat együttműködik.