A Cadillac belépése a Forma-1 világába igazi mérföldkő lehet, amely vagy fényes diadalt, vagy drámai kudarctörténetet hozhat. Vajon a legendás amerikai márka képes lesz felülmúlni a versenypályák kihívásait, vagy csak egy újabb fejezetet ír a sport történ


Amerika szerepe az F1 világában folyamatosan növekszik, és ennek egyik kiemelkedő mérföldköve lehet a Cadillac belépése a száguldás szentélyébe.

Március 7-e mérföldkőnek számít az amerikai motorsport történetében. Néhány hónappal ezelőtt már szárnyra kaptak a hírek (az első információt a magyar Formula.hu tette közzé, amit a nemzetközi sajtó is felkapott), és ahogy teltek a napok, úgy egyre inkább megerősödött a hír, de a pénteki hivatalos bejelentés tette véglegessé: 2026-tól a Cadillac csatlakozik a Forma-1 mezőnyéhez mint tizenegyedik csapat. A General Motors, az Egyesült Államok legnagyobb autógyártója által támogatott Cadillac ambiciózus terveket szőtt, az évtized végére gyári csapattá szeretnék fejlődni, ezért már most intenzíven dolgoznak a saját motorjuk fejlesztésén. Vajon ez a lépés hatalmas sikert hoz, vagy csúfos kudarcot fog eredményezni?

Amerika és a Forma-1 már a múltban is szorosan kötődött egymáshoz. A Ford 2004-ben motorgyártóként hagyta el a sportágat, és 2026-ban, a Red Bull-lal kötött technikai együttműködés révén tér vissza. Korábban több amerikai városban is rendeztek futamot és az egyik versenyhelyszín számunkra is nagyon kedves: 2004. június 20-án az indianapolisi futamon Baumgartner Zsolt megszerezte a magyar motorsport első, és mindmáig utolsó pontját a Forma-1-ben, miután nyolcadik helyen ért célba.

A szoros kapcsolat tovább erősödött, amikor 2017-ben a Liberty Media átvette a Forma-1 irányítását. A cég friss szemlélettel és innovatív ötletekkel látta el a sportágat, aminek következtében a Forma-1 digitális jelenléte is jelentősen megnőtt. Ez a megújulás lehetővé tette, hogy a motorsport iránt korábban érdeklődő, de azóta eltávolodott nézők újra felfedezzék a versenyeket. A sportág iránti hirtelen fellendülés fő motorja a Netflix által bemutatott Drive to Survive című sorozat, amely a koronavírus-járvány alatt debütált, és eddig soha nem látott, intim pillanatokat osztott meg a nézőkkel. Ahogy egyre többen érdeklődtek a Forma-1 iránt, a szervezet is reagált, és az Egyesült Államokban idén már három versenyt rendeznek: Miamiban, Austinban és Las Vegasban.

Amerikai csapatot viszont nem sokat találunk a Forma-1 történetében. Az 1984-ben alapított Haas Lola mindössze 19 futamot élt meg, mielőtt az anyagi problémák utolérték az istállót, a következő csapatra pedig 30 évet kellett várni. A Haas Lolához csak nevében kötődő Haas 2016-ban csatlakozott az F1-hez és jelenleg az egyetlen amerikai csapat a mezőnyben. Ugyan az istálló próbálja azt a látszatot kelteni, hogy azonosul az amerikai identitással (a tavalyi austini nagydíjon egyedi festésű autóval és ruhában versenyeztek a pilóták), sokan felróják a Haasnak, hogy érdekeltségei nagyrészt Európában vannak és a pilótái között egyetlen amerikai sincsen.

Célunk egy világszinten elismert amerikai csapat létrehozása. Meg kell becsülnünk, hogy az Egyesült Államok képviseletében dolgozunk, de tudnunk kell, hogy ez önmagában nem elegendő ahhoz, hogy valóban sikeresek legyünk. Ha nem teljesítünk jól, akkor nemcsak a saját hírnevünket kockáztatjuk, hanem az ország büszkeségét is. Fontos, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtsunk, hogy méltóak legyünk a képviseletünkre.

- A Haas csapat identitását a korábbi csapatfőnök, Günther Steiner határozta meg, amikor az Athleticnek adott interjújában kifejtette gondolatait.

Bárhogyan is nézzük, a Haas eddig még nem tudta elérni azt a mérföldkövet, hogy egy futamgyőzelemmel nyerje el az amerikai szurkolók szívét. Sőt, a dobogóra sem tudtak felállni eddig. Kilenc szezon során csupán 307 pontot gyűjtöttek össze, és 2021-ben teljesítettek egy nullás szezont, legjobb eredményük pedig az ötödik hely volt a konstruktőri bajnokságban. Összehasonlításképpen, ez a pontszám a tavalyi csapatversenyben is csak az ötödik helyhez lett volna elegendő, hiszen 161 ponttal maradtak el a negyedik helyezett Mercedestől.

De vajon a Cadillac képes lesz felnőni az elvárásokhoz?

Merthogy az elvárások igen magasan vannak már most. Ez persze nem meglepő, nem a Cadillac volt az egyetlen amerikai csapat a közelmúltban, amely nagyon szeretett volna bekerülni a Forma-1-es mezőnybe. Az 1978-as világbajnok, Mario Andretti fia, Michael a nevét viselő csapattal - amelyet szintén a General Motors támogat - éveken keresztül próbálkozott és ugyan a FIA elfogadta az istálló nevezését, de az F1 elutasította azt. A fiatalabbik Andretti jobbnak látta, ha a háttérbe húzódik és inkább beáll a Cadillac mögé.

Fontos leszögezni, hogy az F1 mindig is fogékony volt rá, hogy a General Motorsnak legyen saját istállója, ugyanis minél több közúti autógyártó szerepel a rajtrácson, annál jobb a sportágnak. 2026-ban már a Ferrari, a Mercedes, a Honda, az Audi és a Ford (a Red Bull révén) is indít csapatot, míg a Renault az Alpine tulajdonosaként vesz részt a versenyben. Így vagy úgy, de a General Motors végül bekerült a Forma-1-be.

Egy új csapat érkezése öröm a szurkolóknak, viszont súlyos anyagi hátrányt jelent a mezőny többi tagjának. Jelenleg a Liberty Media több mint egymilliárd dollárt dob szét a csapatok között évente, ami egy új istálló érkezésével már nem tíz, hanem tizenegy felé osztódik, ezzel legalább 10 millió dollárral megkurtítva az eddigi pénzeket. Hiába azonban a csapatok elégedetlensége, a végső döntést az FIA és az F1 hozza meg, utóbbi pedig meg van róla győződve, hogy a General Motors és ezáltal az amerikai piac bevonása a sportág érdeke.

A válasz viszonylag egyszerű. A szurkolók szívét két fő tényező nyerheti el: az egyik a hazai kedvencek bemutatása, a másik pedig a győzelem. A pályázatok benyújtásakor egyértelmű elvárás volt, hogy a csapatban legalább egy amerikai versenyzőnek jelen kell lennie. Bár a pilótákkal kapcsolatban hivatalos álláspont még nem született, néhány név máris felkeltette a sajtó figyelmét.

Egy ígéretes jelölt Colton Herta, aki mindössze 24 éves, de már négy éve hódít az IndyCar világában. Ő a sorozat legfiatalabb futamgyőztese, ami különleges teljesítménynek számít. Tavaly zárta eddigi legjobb szezonját, amely során két versenyt nyert, három pole pozíciót szerzett, és hat alkalommal állhatott dobogóra, így végül a második helyen végzett az összesítésben. Herta neve már korábban is felmerült az Andretti csapatának pályázatán, de mostanában arról nyilatkozott, hogy komoly dilemmával küzd: vajon távozzon vagy inkább maradjon. Jelenleg egy élvonalbeli csapat tagja az IndyCarban, és a bajnoki cím elnyerése továbbra is kiemelt célja, amelyről nehezen tudna lemondani.

Egy másik ígéretes amerikai pilótaként Jak Crawford nevét gyakran emlegetik. A 19 éves tehetség a motorsport világában a legmagasabban jegyzett amerikai versenyzőként tartják számon. Mint sokan mások, ő is a gokartozással kezdte pályafutását, majd fokozatosan haladt felfelé a hierarchiában. 2020-ban a Red Bull Junior Team tagja lett, és három év elteltével már a Formula-2 mezőnyében találta magát, ahol tavaly ötödik helyezést ért el az összesítésben.

A pontszerzések és a dobogós helyezések, valamint a futamgyőzelmek valószínűleg nem a Cadillac-től várhatóak a közeljövőben (legalábbis kezdetben mindenképpen nem), így elengedhetetlen lenne egy tapasztalt pilóta bevonása is a csapatba. Kifejezetten kedvező lehetőségnek tűnik Sergio Pérez szerződtetése, aki 15 év után idén először nem kapott ülést a Forma-1-ben. A mexikói versenyző nemcsak népszerű a hazai és az amerikai szurkolók körében, hanem hatalmas tapasztalattal bír, ami kulcsfontosságú lehet egy friss csapat számára. Bár Pérez tavaly azt nyilatkozta, hogy szeretne egy kis időt eltölteni a családjával és átgondolni a jövőjét, édesapja határozottan állította, hogy fiának még van dolga a Forma-1-ben. A nemzetközi sajtó értesülései szerint a háttérben már zajlanak az egyeztetések, így a helyzet izgalmasan alakulhat a közeljövőben.

Az esélyesek között említést nyer a finn Valteri Bottas is, aki bár soha nem tudta megnyerni a világbajnoki címet, jelentős szerepet játszott a Mercedes csapatának öt konstruktőri győzelmében. A 2021-es év végén, George Russell érkezése után, elhagyta a csapatot, és a Sauberhez csatlakozott, ahol már nem a dobogós helyezésekért küzdött. Az utolsó két szezonban, 2022-ben és 2023-ban, összesen 59 pontot gyűjtött össze, tavaly azonban nem tudott pontot szerezni, míg idén a Mercedes tartalékpilótájaként folytatja. Tudása azonban kétségtelenül értékes lehetne egy versenyképes autó fejlesztésében.

Négy évvel a Drive to Survive debütálása után a General Motors előtt egy izgalmas lehetőség bontakozik: ha sikerül olyan csapatot kialakítaniuk, amelyre az amerikai közönség könnyen tud azonosulni – különösen, ha amerikai versenyzőt is szerződtetnek –, és képesek lesznek komoly eredményeket elérni, az hatalmas impulzust adhat a Formula-1-es sportág fejlődésének.

Related posts