Az európai földgázpiacon jelentős áresés tapasztalható: február óta az árak majdnem a felére csökkentek.

Az európai földgáz ára továbbra is csökken: a februári rekordot követően a feszültségek kiéleződése a geopolitikai és kereskedelmi színtéren, valamint az új amerikai vámbejelentések következményeként az árak már közel felére zuhantak. Ezzel párhuzamosan Kína már 60 napja nem vásárol cseppfolyósított földgázt (LNG) az Egyesült Államoktól, és várhatóan drámai mértékben megemelheti az amerikai szállítmányokra kivetett vámot.
Az európai gázpiac (TTF) a hétfői kereskedési napot egy újabb 5%-os csökkenéssel indította.
A reggeli nyitás óta az árfolyam további 2%-kal csökkent, így jelenleg 33,6 euró/MWh-on áll az árjegyzés.
Ez azt jelenti, hogy április 2-án Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámtarifák következtében kialakult piaci zűrzavar óta az európai földgáz referenciaára körülbelül 20 százalékkal esett, ami több mint 10 eurós csökkenést jelentett mindössze néhány nap leforgása alatt.
Továbbá, ha a februári csúcshoz hasonlítunk, az ár azóta szinte a felére csökkent.
Egyértelműen látszik, hogy a globális piacokat egyre erősebben áthatja a gazdasági bizonytalanság, amelynek hatásai már nem csupán az ipart és a pénzügyi szektort érintik, hanem egyre szembetűnőbben megjelennek az energiahordozók piacán is:
Eközben Kína 60 napja nem importál cseppfolyósított földgázt az Egyesült Államokból, ami öt éve a leghosszabb ilyen időszak
A Bloomberg jelentése szerint a Kpler hajózási adatai nyújtanak alapot ehhez a megállapításhoz.
Nem ez az első eset: Donald Trump amerikai elnök első hivatali ideje alatt az ázsiai ország mintegy 400 napig nem fogadott szállítmányt az Egyesült Államokból.
A Kína és az Egyesült Államok közötti LNG-kereskedelem felfüggesztése várhatóan 2025 hátralévő időszakában is folytatódik. Peking válaszul a Trump által bevezetett eddigi legszigorúbb vámintézkedésekre, amelyeket a kereskedelmi feszültségek fokozódása indokolt, a 15%-os vámot akár 49%-ra is megemelheti az amerikai LNG-re.
Wei Xiong, a Rystad Energy kínai gázpiaci szakértője kifejtette: "Eközben azt várjuk, hogy a kínai cégek fokozatosan növelni fogják az LNG viszonteladások mennyiségét." Hozzátette, hogy Kína február 10-től kezdődően 15%-os vámot vezetett be az amerikai LNG-importtal szemben.
A geopolitikai feszültségek növekedése arra a következtetésre vezet, hogy
A világ legnagyobb LNG-eladója és -vevője fokozatosan eltávolodik egymástól a kereskedelmi viszonyok terén.
A kínai cégek hosszú távú megállapodások révén férnek hozzá az amerikai gázszállítmányokhoz. Az enyhe téli időjárás következtében felhalmozódott tárolói készletek miatt Kína jelenleg nem szorul rá sürgősen az LNG azonnali felhasználására, ami lehetőséget teremt a kínai kereskedők számára, hogy rugalmasabban gazdálkodjanak. Ennek következtében az amerikai származású szállítmányokat könnyen átirányíthatják, akár Európa irányába is.