Három évszázad múltán végleg lehúzza a rolót az ikonikus Megyeri Csárda.


A Váci úton található, eddig népszerű vendéglátóhely most búcsút int a látogatóinak, és egyre inkább kétséges, hogy csárdaként valaha is újra megnyitja kapuit. Ez a történelmileg értékes épület igazi kuriózumnak számít Újpesten, ám a kerületi vezetés úgy tűnik, hogy hajlandó átadni egy NER-közel álló vállalkozónak.

135 millió forint – ennyiért cserélhet gazdát a Váci út külső szakaszán található Megyeri Csárda. Újpest legidősebb épületét a 17. század végén kezdték el építeni, és immár több mint 300 éve folyamatosan nyújt szolgáltatásokat. Helytörténeti források alapján tudható, hogy a grófi Károlyi család 1808-ban szerezte meg az uradalmat, majd 1918-ban, számos más ingatlannal együtt, az "Egyesült Izzó" érdekeltségébe került. A szocializmus időszakában a Vendéglátóipari Vállalat üzemeltette, míg a rendszerváltozást követően magántulajdonú üzemeltetők vették át a stafétabotot a vendéglátás terén.

A "csikós, gulyás" hangulatú csárda, amely a város határán helyezkedik el, évtizedeken át vonzotta a buszos turistákat és az autós utazókat egyaránt. Azonban, ahogy a mondás tartja, a fogyasztói szokások változása mára nehéz helyzetbe sodorta az üzemeltetőt. A Covid időszak véglegesen megpecsételni látszott a csárda sorsát, ám ez a nehézség sem tudta teljesen megsemmisíteni a hely szellemét. Története 2025 tavaszáig valószínűleg folytatódik, hiszen a több évszázados tradíciók nem olyan könnyen tűnnek el. Jelenleg a DROLL Utazásszervező Kft. kéri, hogy új gazdája találjon, így a csárda új fejezetet nyithat életében.

A Csárda nem csupán egy épület Újpest szívében, hanem a helyi közösség szimbóluma is, amely sokak számára érzelmileg fontos helyet foglal el. Éppen ezért, már 2018-ban, a fideszes önkormányzati vezetés részéről felmerült az ötlet, hogy amennyiben a tulajdonos úgy döntene, hogy eladja, akkor a Kerületi Szabályozási Terv módosításával elővásárlási jogot jegyeztessenek be. Ez a lépés lehetőséget teremtene arra, hogy megőrizzék ezt a kulturális értéket a jövő generációi számára.

A tervek végül valóra váltak: az akkori koncepció szerint a csárda önkormányzati megvásárlása lehetőséget teremtett volna egy helytörténeti és egyéb gyűjtemény, valamint egy Dunával kapcsolatos, vízi múzeum létrehozására. Ezzel párhuzamosan az épület védelmét is biztosítani kívánták a ledózerolás ellen. 2015-ben felmerült, hogy a Fővárosi Önkormányzat védetté nyilvánítja az épületet, de a szakértők véleménye szerint nem képviselt olyan értéket, ami indokolta volna az építészeti örökségi védelem bevezetését. Ennek ellenére várostörténeti szempontból pótolhatatlan érzelmi jelentőséggel bírt. Az ilyen jellegű, már inkább helytörténeti jelentőséggel bíró vendéglők sorsa gyakran tragikus, hiszen a Duna budai oldalán álló egykori Bivalyos Csárda is 2021-ben a bontás áldozatául esett.

A Megyeri Csárda helye ingatlan besorolása szerint Vi-2/4 építési övezet, mely kizárólag vendéglátó és szállás rendeltetésű épületek elhelyezésére szolgál. Ebben láthatott fantáziát a reménybeli új vevő. Újpest Önkormányzata úgy szerzett tudomást a tervezett értékesítésről, hogy az adásvételi dokumentumokat számára megküldve, kezdeményezték az elővásárlási jogáról való lemondását. Az önkormányzat képviselő-testülete 2025. március 31-i ülésén Czigler László jobbikos alpolgármester előterjesztése alapján tárgyalta is az ügyet, ám sokak meglepetésére azt kezdeményezte, hogy

A kerület költségvetési tartalékalapjában mindössze 40 millió forint van elkülönítve ingatlan vásárlásra, ezt emelték ki az illetékesek. Ugyanakkor az igazság az, hogy Újpest több milliárd forintos tartalékot tudhat magáénak. Wintermantel Zsolt (Fidesz) képviselő kiemelte, hogy ez nem más, mint egy mesterkélt érv. Szerinte, ha egy milliárdos értékű ingatlant 100 millió forintért meg lehetne szerezni, akkor ez a költségvetési korlát nem lehet érvényes. A Kutyapárt számításai alapján a telek, a rajta álló épülettel együtt, biztosan 150-200 millió forint értéket képvisel. A telek területe 2333 négyzetméter, ráadásul kedvező besorolással rendelkezik (szolgáltatás-szállás), ezért 135 millió forintért ez egy kifejezetten jónak számító üzlet, még akkor is, ha az önkormányzat nem rendelkezik tapasztalattal az ilyen jellegű üzemeltetésben. Nagy Dávid, az MKKP helyi vezetője pedig bejelentette, hogy felkérték Trippon Norbert polgármestert: hívjon össze egy rendkívüli testületi ülést Újpesten a Megyeri Csárda helyi értékké nyilvánításának kezdeményezésére.

Amennyiben az új tulajdonos, a jelenlegi állapotában nem kívánja csárdaként üzemeltetni az ingatlant, úgy a bontás lehetősége egyre inkább valósággá válik. Az önkormányzati előterjesztésből kiderült, hogy a vásárló a WW Immobilie Zrt., amely Ruff Zoltán érdekeltsége. Ő az a médiavállalkozó, aki korábban a Hír TV-nél dolgozott, majd az ECHO TV vezetőségében is tevékenykedett, és irányította Mészáros Lőrinc volt felesége, Kelemen Beatrix Life TV-jét, valamint az Ozone TV-t is. Érdekes módon neve egy balatonhenyei birtokkal is kapcsolatba hozható, amely Guller Zoltántól, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnökétől került a birtokába. Ruff Zoltán emellett a tokaji LaBor Bistro tulajdonosa is, amelynek korábbi tulajdonosai 750 millió forintos támogatást kaptak a Kisfaludy program keretében. A bistro, amely szálláshelyként is működött, tavaly szeptemberben zárta be kapuit.

A Megyeri Csárda megközelítése közösségi közlekedéssel nem éppen a legegyszerűbb feladat, viszont a terület besorolása lehetőséget teremt arra, hogy szálloda vagy akár munkásszálló épüljön itt. Az épület jövőjével kapcsolatban Ruff Zoltánnal próbáltunk kapcsolatba lépni, de eddig még nem érkezett válasz tőle. Amint visszajelzést kapunk, cikkünket frissítjük és bővítjük az új információkkal.

Related posts