A lemenő nap fényeiben, a japán turisták a nyaralás emlékeivel a szívükben térnek haza, kezükben pedig egy-egy zsáknyi rizs, amely a keleti kultúra ízletes ajándéka. A hagyományos ízek és a színes élmények nyomán, a hazautazás során a rizs nem csupán egy

Japánban súlyos rizshiány alakult ki, ahol az alapvető élelmiszer ára egy év alatt megduplázódott. Ennek következtében sok boltban korlátozzák, hogy egy vásárló mennyi rizst vehet egyszerre, általában csak egy zsákra engedélyezik a vásárlást. A kormány eközben a vészhelyzeti tartalékokhoz nyúlt, és megkezdődött a rizsimport is, amely lehetőséget adhat arra, hogy a vámháborúban Trumpot is meggyőzzék. Ugyanakkor a japánok szívében a hazai rizs iránti vonzalom továbbra is erősebb marad.
A probléma részben még 2023 nyarára vezethető vissza, amikor a hőhullám miatt pocsék volt a termés, de állítólag a tavaly augusztusi földrengés is hozzájárult a hiányhoz, amikor egy még nagyobb, újabb földrengéstől tartva beindult a pánikvásárlás - írja a Washington Post.
Több mint fél év elteltével nehezen megmondható, hogy valóban ez áll-e a folyamatosan súlyosbodó rizsválság hátterében. Mindenesetre a nagy- és kiskereskedelmi árak egy év alatt megduplázódtak. Jelenleg a felelősség- és bűnbakkeresés színtere a következő állapotban van:
A szakértők többsége úgy véli, hogy a rövid távú megoldás kizárólag az import növelése lehet. A japán média értesülései szerint a kormány fontolgatja az amerikai rizsimport kiterjesztését, ami esetleg kedvező helyzetet teremthet Trump számára a vámügyi tárgyalások során – hiszen az amerikai elnök már többször is kifogásolta Japán rizsre kivetett vámjait. Azonban nem mindenki hajlandó türelmesen várni, különösen, amikor otthon már 12 ezer forintot kell fizetni egy ötkilós rizs zsákért. Ennek következtében a japán turisták a privát import révén kezdtek más ázsiai országokból nem csupán szuvenírek, hanem rizzsel is gazdagabban hazatérni.