Izgalmas telefonhívás érkezett, amelynek hangja ismeretlenül csengett a vonal túlsó végén. A beszélgetés során egy rejtélyes figura próbálta felkeltni a figyelmemet, de minden szava körülményes és gyanús volt. Az üzenetek, amiket közvetített, mintha titko

Napjainkban - sajnos - egyre inkább mindennapi valósággá vált, hogy az embereknek folyamatosan ébernek kell lenniük a körülöttük lévő világban, hogy észleljék a manipulációk és átverések feléjük irányuló szándékait. Az ilyen jellegű próbálkozások száma rohamosan nő, és a leggyakrabban a digitális térben bukkannak fel, ahol a csalók a világháló adta lehetőségeket kihasználva próbálnak meg céltáblává tenni minket. De nem csupán az interneten keresztül, hanem telefonon is egyre gyakoribbak azok a megtévesztő hívások és adatlopási kísérletek, amelyekkel nap mint nap találkozhatunk. Az alábbi eset nemrégiben történt meg édesanyámmal, és jól példázza ezt a sajnálatos jelenséget.
Felhívta őt valaki, aki a bemutatkozáskor azt állította, hogy ügyvéd. Nagyjából jól kiejtve kimondta édesanyám nevét, és megkérdezte, hogy vele beszél-e. Édesanyám meglepődött, de udvarias lévén vonalban maradt, hiszen tudni akarta, ugyan miért keresheti egy ügyvéd. Az édesanyám igenlő válasza után a férfi azt mondta: egy bizonyos autó ügyében hív. Édesanyám azonnal félbeszakította, s jelezte neki, hogy itt egészen biztosan valami tévedés van, és rossz számot hívott, mert neki nincs és soha nem is volt semmilyen autója. Ezek után megkérdezte a hívó féltől, hogy már bocsánat, de egyáltalán kitől tudja a telefonszámát? Erre az állítólagos ügyvéd azt válaszolta, hogy a fiától kapta meg. Csakhogy én nem adtam meg egyetlen ügyvédnek sem az anyukám telefonszámát, és mivel egyke vagyok, ebből következőleg a telefonáló ezen állítása minden kétséget kizáróan hazugság volt. Az pedig tény, hogy nincs és sosem volt édesanyámnak, tehát az ő vonatkozásában ez a téma teljes képtelenség. Amikor édesanyám közölte a telefonálóval, hogy a fia biztosan nem adta meg az ő számát semmilyen ügyvédnek, akkor a meglepődött férfi azt mondta, hogy eszerint tévedett. Ekkor édesanyám rögvest megszakította a hívást.
Felmerül a kérdés: mit is jelentett az illető kijelentése, miszerint tévedett valamiben? Talán azt próbálta sugallni, hogy elbizonytalanodott abban, ki adta neki a telefonszámomat? Ez nevetséges! Vagy esetleg abban tévedett, hogy kit próbált hívni? Ez már-már hihetetlen. Hiszen a vezetéknevünk annyira különleges, hogy édesanyám teljes neve – a vezeték- és keresztnév együttesen – egyedülállónak számít az egész ország területén. Egy igazán felkészült ügyvédnek pedig illene tudnia, hogyan kell pontosan olvasni és helyesen kiejteni egy nevet.
Rákerestem a Szlovák Ügyvédi Kamara internetes oldalán, hogy ott van-e olyan nevű ügyvéd. Az összes lehetséges írásmódban kerestem, de a náluk elérhető adatok között nem találtam semmit. Következésképpen: ki tudja, mivel kívánt próbálkozni a bizonytalan illetőségű személy?
Ez az eset példaértékű lehet abban az értelemben, hogy az átverésekkel próbálkozó illetőkkel szemben a legfontosabb és legerősebb védekezési mód, ha az ember higgadtan gondolkodik. Az éberség mindig nagy segítség lehet...