A Fidesz és a Tisza párt különféle módszerekkel próbálja meg elnyerni a nyugdíjasok szavazatait. Mindkét politikai tábor igyekszik figyelembe venni az idősebb korosztály igényeit és szükségleteit, hiszen a nyugdíjasok szavazatai kulcsfontosságúak lehetnek


Megszületett a várva várt döntés! Hosszú hónapoknyi jogi csatározás után a bíró végre tiszta vizet öntött a pohárba Baukó Éva és Alekosz ügyében - nézd meg a videót!

Orbán Viktor miniszterelnök keddi fórumán Ráckevén egy fontos bejelentést tett a nyugdíjasok számára. Elmondta, hogy az ígért áfa-visszatérítés élelmiszer-utalvány formájában fog megérkezni. Az intézkedés részleteiről korábban annyit tudni lehetett, hogy október elsejétől lép életbe, és a zöldségek, gyümölcsök, valamint tejtermékek vásárlására vonatkozik, havi 10-15 ezer forintos keretösszegig. A miniszterelnök jelezte, hogy a javaslat a szerdai kormányülésen is napirendre került, így legkésőbb a csütörtöki Kormányinfón további információk várhatóak.

Közben az ellenzék is figyelmet szentel a szépkorúak igényeinek: Magyar Péter bejelentette, hogy egy új, nyugdíjasok számára kialakított SZÉP-kártyát terveznek, amely lehetőséget adna élelmiszerek, gyógyszerek, egészségmegőrző programok és pihenési lehetőségek finanszírozására.

"A TISZA Párt elnöke nemrégiben bemutatta ambiciózus javaslatait, amelyek célja a megélhetési nehézségekkel küzdő nyugdíjasok támogatása. Az elképzelése szerint a létminimum alatt élő több százezer nyugdíjas évi 200 ezer forint extra juttatásban részesülne, míg azok, akik a létminimum és 500 ezer forint közötti nyugdíjban részesülnek, évi 100 ezer forint SZÉP-kártyás támogatást kapnának."

A választások közeledtével a politikai táj szokás szerint tele van ígéretekkel, amelyekkel mindkét párt igyekszik elnyerni a választók bizalmát. Az idősek szavazatai különösen értékesek, amiért a politikai szereplők fokozottan pályáznak a kegyeikre. Eddig úgy tűnik, hogy a kormányoldal ebben a versenyben kiemelkedően sikeresnek bizonyult. A Medián közvélemény-kutató intézet munkatársa is rámutatott, hogy a 65 év feletti választók körében a Fidesz népszerűsége jelentősen meghaladja az országos átlagot.

-- A szépkorúak korosztályában a TISZA 25 százalékos, míg a Fidesz 41 százalékos támogatottsággal bír. Ezzel szemben a teljes lakosságban ez az arány megfordul: a TISZA vezet 33 százalékkal, míg a Fidesz: 29 százalékos szimpátiamutatóval rendelkezik - idézett kutatóintézete márciusi adataiból Nagy Réka.

A Medián adatai azonban azt jelzik, hogy az idősebb korosztály sem teljesen elégedett a helyzetével.

Ha megvizsgáljuk a 65 év feletti korosztály gazdasági helyzetének önértékelését, amely a tavaly novembert megelőző és az azt követő 12 hónapra vonatkozik, észrevehetjük, hogy az idősek több mint felénél a saját bevallásuk szerint romlott a háztartásuk pénzügyi állapota. Ezen belül a válaszadók fele azt nyilatkozta, hogy jelentősen romlott a helyzet, míg mindössze 11 százalékuk tapasztalt javulást. A jövőt illetően valamivel optimistábban tekintenek előre; bár a többi korcsoporthoz képest továbbra is borongósabbak, 13 százalékuk számít valamilyen mértékű javulásra. Ezzel szemben a válaszadók körülbelül 45 százaléka további romlást vár a saját gazdasági helyzetükben, míg 42 százalék úgy véli, hogy a helyzetük nem fog változni – tette hozzá a kutató.

Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója szerint minden kutatás azt mutatja, hogy minél idősebb korcsoportot nézünk, annál nagyobb a Fidesz támogatottsága.

A nyugdíjasok számára a stabilitás kiemelkedően fontos, mivel sokan tartanak a változásoktól, és úgy érzik, hogy nehezen tudnának alkalmazkodni az új helyzetekhez. Ez a jelenség magyarázza, miért szavaznak általában a mindenkori kormányokra, főleg akkor, amikor egy adott rendszer már hosszú ideje fennáll, hiszen ez a kiszámíthatóság érzését nyújtja számukra - állította a politológus.

Hangsúlyozta: mindezek mellett a TISZA Párt számára elképzelhetetlen, hogy lemondjon az idősek megszólításáról, ha jövőre győzelmet kíván elérni.

Egyre inkább elöregedő társadalomban élünk, ahol a nyugdíjasok létszáma már elérte a 2,5 milliót. Ez a szám nem csupán lényeges, hanem a legnagyobb választói csoportot is jelenti, amely ráadásul a legaktívan részt vevő szavazók közé tartozik. A nyugdíjasok támogatása nélkül ma már lehetetlen sikeresen megnyerni egy választást - hangsúlyozta.

Kiszelly véleménye szerint az időseket több tényező is foglalkoztatja, mint például az állami szolgáltatások helyzete és a közbiztonság. Emellett érzékenyen reagálnak arra is, ha unokáik külföldre távoznak, így számos téma kínálkozik, amivel könnyen bevonhatjuk őket a beszélgetésbe.

A kormány visszafogottabb ígéretekre vált, ami a valósághoz közelebb áll, míg Magyar Péter merészebben fogalmaz, ami vonzóbbnak tűnik. Orbán Viktornak a 13. havi nyugdíj újbóli bevezetésével és más, az idősek javát szolgáló intézkedésekkel sikerült egy bizonyos fokú hitelességet kialakítania a nyugdíjasok körében – tette hozzá a megjegyzésében.

Kiszelly véleménye szerint a 13. havi nyugdíj, a nyugdíjkorrekció, az áfa-visszaigénylés és más hasonló intézkedések nem olyan jelentős tételek, hogy ne lenne lehetőségük a költségvetés keretein belül való megvalósításra. Ráadásul említi, hogy a pénz egy része visszaáramlik a rendszerbe.

A nyugdíjasok többsége a hazai piacon költi el a plusz jövedelmét, amelyet energiára, élelmiszerekre, különféle szolgáltatásokra és magánegészségügyi szolgáltatásokra fordít. Ez a belföldi kereslet nemcsak áfabevételt generál, hanem hozzájárul a magyar gazdaság dinamizálásához is - emelte ki.

Nagy Márton korábbi bejelentése szerint jövőre 3,6 százalékkal növekednek az idősek ellátásai, ami a havi 242 700 forintos átlagnyugdíjra vetítve mintegy 8700 forint emelést jelent. Az idén novemberben esedékes nyugdíjkorrekció pedig átlagosan 40 ezer forint lehet.

Related posts