A kereskedők figyelmeztetése: Az árréssapka már nem képes felpörgetni a vásárlási kedvet!

Sokan az árrésszabályozás kezdetén aktívan vásároltak, de később a lelkesedésük csökkent.
Nem túl erős szám érkezett a kiskereskedelemről: az egy évvel korábbinál 2,1 százalékkal magasabb volt a forgalom májusban, áprilishoz viszonyítva pedig 1,3 százalékos visszaesést mért a Központi Statisztikai Hivatal. Ez most azért is különösen fontos adat, mert miközben a magyar ipar gyengélkedik, a céges beruházások pedig zuhanórepülésben vannak, a kormány a lakossági fogyasztástól várja, hogy felpörgesse a gazdaságot. Márpedig ahhoz, hogy érdemi javulás legyen, egy ilyennél nagyobb növekedésre volna szükség a fogyasztásban - az egyetlen jó hír az, hogy az ipari és a beruházási statisztikával ellentétben ez a szám legalább a pozitív tartományban van.
A Nemzetgazdasági Minisztérium természetesen optimista álláspontot képvisel, és a legfrissebb statisztikákra hivatkozva kiemelte, hogy a mutatók kedvező irányba mozdultak el. Szerintük az állami támogatások hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek többet költsenek, ami rövid távon fogyasztásalapú növekedést hozhat magával. Ugyanakkor a hosszú távú terveik között szerepel a beruházásalapú növekedés, ami viszont igencsak optimista megközelítést tükröz, hiszen az elmúlt tizenegy negyedév során a beruházások többsége csökkenő tendenciát mutatott.
Az árrésstop hatásai, amelyek kezdetben fogyasztásösztönzőként léptek fel, mára már inkább a kedvezőtlen következmények felé tendálnak - hívta fel a figyelmet Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára a legfrissebb adatok tükrében. Kiemelte, hogy az áprilisi növekedés, amely évi szinten 5, havi szinten pedig 2 százalékos emelkedést mutatott, a vártnál sokkal rövidebb életűnek bizonyult. Azt is megjegyezte, hogy az árrészabályozás alá tartozó termékek esetében a fogyasztás nem reagál rugalmasan az árak változásaira, ráadásul ezek a termékek nem tárolhatóak hosszú távon, így a nagybevásárlások után elkerülhetetlenül csökkent a kereslet. Ugyanakkor egyre nyilvánvalóbb, hogy a beszállítók nyomása fokozódik, míg a kereskedelmi beruházások mértéke elmarad a korábbi szintektől - tette hozzá.