Ez a kolozsvári mentőorvos körüli botrány végül ilyen következményekkel zárult.


Fejes Tamás meglepő kijelentést tett: nem engedi a fiainak, hogy tetoválásuk legyen

Két héttel ezelőtt Kolozsváron egy magyar család női tagja mentőt hívott egy rosszullét miatt szenvedő idős férfihoz. A nő elmondása szerint az orvos határozottan kérte tőle, hogy a férfi megnyugtatására irányuló magánbeszélgetést ne magyarul, hanem román nyelven folytassa le.

A Kolozs megyei mentőszolgálat által végzett vizsgálat szerint a román nyelv használatát kizárólag egy agyvérzés gyanújával kezelt beteg érdekében kérték. A dokumentumban, amelyet az igazgató és a jogtanácsos is aláírt, megjegyezték, hogy a 68 éves páciens tudott románul, és bár állapota miatt nehezen, de ezen a nyelven tudott kommunikálni a mentőcsapattal. Ennek eredményeként sikerült fontos információkat szereznie, valamint közölnie saját állapotával és adataival - tájékoztat az MTI.

A mentőszolgálat tájékoztatása alapján a mentős a román nyelv használatát kérte, amikor a hozzátartozók magyarul szóltak közbe a mentősök és a páciens közötti kommunikáció során. Ez a közbeszólás akadályozta a személyzetet abban, hogy időben hozzáférjen a beteg állapotával kapcsolatos elengedhetetlen információkhoz.

A mentőszolgálat válaszában kifejtette, hogy a páciens által nehezen közvetített információkat a magyarul nem beszélő mentősöknek meg kellett érteniük. A személyzet tiszteletteljesen, kizárólag a beteg egészségi állapotára vonatkozó információk összegyűjtése érdekében kérte, hogy a román nyelvet használják.

A hozzátartozók közötti kommunikáció nem minősül a személyzet felelősségi körének, amennyiben az nem hatással van az orvosi eljárásokra. A személyzetet arra készítik fel, hogy minden beteget diszkrét módon és diszkriminációtól mentesen lássanak el. Emellett elnézést kértek a panaszostól, ha az interakció nem felelt meg az elvárásainak, és ígéretet tettek arra, hogy lépéseket tesznek a felmerült problémák orvoslása érdekében.

A kolozsvári panasztevő asszony véleménye szerint a mentőszolgálat csupán próbálta mentségére fordítani az eseményeket, ugyanakkor ő maga lezártnak tekinti az ügyet. Hozzátette, hogy reméli, egyetlen magyar nemzetiségű emberrel sem fog hasonló eset előfordulni a jövőben.

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat bejelentette: panaszt nyújt be a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz. Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője már február elején azt mondta, hogy a bukaresti parlamentben is napirendre tűzik a Kolozsváron történteket.

Related posts