Erdő Péter kiemelkedő szereplést mutatott a pápaválasztási folyamat során, ahol a legjobbak között találta magát.


Mi történt? Ördög Nóra otthagyta az Ázsia Expresszt, ebben az országban tűnt fel - fotó

Erdő Péter bíboros, az esztergom-budapesti érsek, a The New York Times beszámolója szerint az elsők között szerepelt azok között, akik jelentős támogatottságot kaptak a szavazás első napján. Mellette Pietro Parolin vatikáni államtitkár és az amerikai Robert Francis Prevost is kiemelkedő számú voksot szerzett a szerdai reggeli fordulóban, a lap vatikáni forrásaira hivatkozva.

Miután szerda este megkezdődött az ülés, a bíborosok hosszan beszélgettek a döntés súlyáról, sőt, Parolin még azt is felvetette, hogy a szavazást halasszák el csütörtök reggelre. Végül mégis sor került a voksolásra, amelyen Erdő Péter mögött egy konzervatív koalíció sorakozott fel - köztük számos afrikai bíboros is -, ez a csoport azonban rövid időn belül kisebbségbe került a főként Ferenc pápa által kinevezett konklávéval szemben.

A csütörtök reggel már Prevost egyértelmű fölényét hozta, aki ugyan a szerdai vacsorán kerülte a politikai jelzéseket, mégis megerősödött a támogatottsága. A választáshoz összesen három voksolásra volt szükség, az utolsón azonban már elsöprő többséggel győzött az amerikai jelölt. Társai szerint Prevost végig megőrizte a nyugalmát, még akkor is, amikor megkapta a döntő, 89. szavazatot, amit ováció követett. Ahogy a voksok tovább érkeztek, Parolin szólította rendre a bíborosokat, hogy üljenek vissza, hogy folytatni tudják a számlálást.

Prevost úgy került a választás élvonalába, hogy a konklávé előtt számos bíboros még a nevét sem ismerte. Amikor megérkezett, Luis Tagle fülöp-szigeteki bíboroshoz fordult, hogy útmutatást kérjen a számára teljesen ismeretlen eljárásban. "Ha bármilyen módosítást szeretnél eszközölni a konklávé szabályaival kapcsolatban, most már teljesen rajtad áll" - jegyezte meg viccesen Tagle Prevostnak, utalva korábbi diskurzusukra.

Egyes források alapján csütörtök délután Parolin még némi előnnyel vezetett Prevost előtt a szavazatok számában, azonban idővel ráébredt, hogy a többségi támogatás elnyerése nem reális cél számára, így úgy döntött, visszalép. Ez a lépés nyitotta meg az utat Prevost győzelme előtt, aki végül a XIV. Leó pápai nevet választotta.

Related posts