Eddig sikerült elkerülnünk a komolyabb problémákat, de egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Donald Trump hogyan befolyásolhatja a világgazdaság stabilitását.


Minden fontos gazdasági téma napvilágot lát október 7-én a Budapest Economic Forum keretein belül.

A világkereskedelem területén tapasztalható korlátozások nem csupán átmeneti jelenségek, hanem évtizedek óta tartó tendenciák, amelyek már Donald Trump elnöksége alatt, 2016 és 2020 között is érezhetőek voltak, amikor a vámterhek drasztikus emelkedésnek indultak. Az utóbbi három hónapban azonban újabb jelentős impulzus érkezett, mivel a fejlett országok kölcsönös vámokat vezettek be egymás ellen, ahogy azt a Világbank legfrissebb elemzése is rávilágít. Habár a legújabb vámbejelentések egy része később csökkent a tárgyalások nyomán, a vállalkozások így is nehéz helyzetben találják magukat. A jövőbeli kilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság, a beszállítói láncok feszültségei, valamint az új kereskedelmi terhek soha nem látott kihívásokat jelentenek számukra, amelyekkel meg kell birkózniuk a túlélés érdekében.

A Világbank szakértői a közeljövőben arra figyelmeztetnek, hogy 2025-re a világkereskedelem növekedése jelentős lassulásra számíthat, amelyet főként a fokozódó bizonytalanság és az újonnan bevezetett vámok okoznak. Az amerikai vámok bevezetésének bejelentése áprilisban a kereskedelmi bizonytalanságot rekordszintre emelte, azonban azóta ez a feszültség valamelyest csökkent.

A szervezet jelenlegi várakozásai szerint a 2024-es évben elérhető 3,4%-os növekedés alig fogja megközelíteni a korábbi szintet, mivel a világkereskedelem 2025-re csupán 1,8%-os bővülést mutathat. Ezzel a januári előrejelzésüket 1,3 százalékponttal csökkentették. Érdemes megjegyezni, hogy a COVID előtti két évtized átlagos éves növekedése 4,9% volt, ami jelentős eltérést mutat a jelenlegi kilátásokhoz képest.

valóban jelentősnek mondható a fékezés.

Az elemzés eredményei azt mutatják, hogy a legújabb adatok világosan tükrözik a lassulás jeleit. Áprilisban a globális import volumene csupán 2,9%-os növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest, míg márciusban még 6,7%-os emelkedést regisztráltunk. Ezen belül...

az amerikai import majdnem 20 százalékkal zuhant egy hónap alatt.

A nagyfrekvenciájú adatok is megerősítik ezt a tendencia csökkenését, hiszen a feldolgozóipari menedzserindexek szerint az exportmegrendelések az országok kétharmadában csökkentek. Áprilisban húsz hónap óta nem látott mélypontra süllyedtek a megrendelések, és májusban is továbbra is alacsony szinten maradtak.

A Világbank előrejelzése szerint, ha a világkereskedelmi korlátozások enyhülnek, és a beszállítói láncok alkalmazkodnak a mérsékeltebb vámokhoz, akkor várhatóan egy kis fellendülés következik be. 2026-ra a világkereskedelem várhatóan 2,7%-kal bővülhet. Bár ez a növekedés még mindig jelentősen elmarad a korábbi átlagoktól, az idei nehéz időszak után optimista jeleket mutathat a kereskedelmi szektor számára.

A világkereskedelem lassulása természetesen nem egyenlő módon hat minden országcsoportra. Az elemzés készítői hangsúlyozzák, hogy 2022 óta a bevezetett új vámok körülbelül 70%-a a fejlett gazdaságokat érinti, ám ezek vámterhe még mindig alacsonyabb, mint a fejlődő országoké. Különösen a feltörekvő gazdaságok közül azok szenvednek a legnagyobb mértékben a növekvő vámok miatt, amelyek erősen függenek a fejlett piacoktól, mint például az Egyesült Államok és az eurózóna. Ilyen országok találhatók Latin-Amerikában, a Karib-térségben, valamint Európa és Közép-Ázsia területén. A már említett nagyfrekvenciás adatok is megerősítik ezt a megállapítást, hiszen a feldolgozóipari BMI legnagyobb csökkenését éppen ezekben a régiókban tapasztalták.

Az egyébként sem rózsás helyzetben a Világbank további lefelé mutató kockázatokra hívja fel a figyelmet, hiszen a kereskedelempolitikai intézkedések nagyon gyorsan változnak, a bizonytalanság pedig elhúzódik. Ha a fejlett gazdaságokban tartós lesz a kölcsönös vámháború, akkor az a kereskedelem visszafogott növekedése mellett gyengébb beruházási aktivitással és a termelékenység növekedésének csökkenésével járhat az elemzés szerzői szerint. Vagyis a növekvő vámterhek és az elhúzódó bizonytalanság fájdalmas következményekkel lehet a világgazdaságra, komoly lefelé mutató kockázatokat hordoz. Ugyanakkor az is látszik, hogy célzott kereskedelmi megállapodásokkal kezelhetők ezek a kihívások.

Ez azért rendkívül lényeges, mert a globális kereskedelem...

Évtizedek óta kulcsszerepet játszik a gazdasági fejlődés hajtóerejeként.

Így a Világbank arra figyelmeztet, hogy a döntéshozóknak most okos lépéseket kell hozniuk. A kereskedelmi feszültségek enyhülése, a tárgyalások erősítése, a tiltások csökkentése, a beszállítói láncok szélesítése és a nyitás az új piacok felé lehetnek azok a sikeres stratégiák, melyek fenntarthatják a gazdaság növekedését a bizonytalan időszakban is.

Related posts