Megpróbálom egyedivé tenni a szöveget: "Viharos idők várnak a dohányosokra és a sörkedvelőkre."


Az Egészségügyi Világszervezet azt javasolja a kormányok számára, hogy a dohánytermékek, a cukros üdítők, és az alkohol árát is 50 százalékkal emeljék meg.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslatot tett, amely szerint a következő évtizedben 50%-kal emelni kellene a cukros italok, az alkohol és a dohánytermékek árait. Ennek a kezdeményezésnek a célja, hogy az adóemelésekkel évente ezer milliárd dollárt generáljanak, miközben csökkenteni kívánják a krónikus betegségek előfordulását és javítani az egészségügyi ellátórendszerek pénzügyi helyzetét - számolt be a Reuters, amit az Economx is kiemelt.

A WHO már hosszú évek óta kiemelten támogatja a dohánytermékek adó- és áremelését, és az utóbbi időszakban az alkoholos italokra, valamint a cukros üdítőkre kivetett adók növelését is energikusan szorgalmazza.

A mostani az első alkalom, hogy mindhárom termékre célzott áremelést javasol a világszervezet.

- mondta Jeremy Farrar, a WHO egészségfejlesztési és betegségmegelőzési főigazgató-helyettese.

A tervek alapján a közepes jövedelmű országokban a termékek átlagos ára a jelenlegi négy dollárról 2035-re tíz dollárra nőhet, ha figyelembe vesszük az inflációt. A WHO adatai szerint már mintegy 140 ország emelte a dohánytermékek adóját, ami azt eredményezte, hogy az árak 2012 és 2022 között átlagosan több mint 50 százalékkal emelkedtek.

- Hangsúlyozta korábban lapunknak Karl Olov Fagerström, a svéd egyetemi docens, aki a WHO által elismert a dohányzás elleni küzdelemben végzett tevékenységéért. Jelenleg Magyarországon a lakosság 27%-a dohányzik, ami aggasztó, hiszen a dohányosok körülbelül fele a dohányzás súlyos következményei miatt veszti életét - emelte ki a szakértő.

Az ENSZ egészségügyi szervezetének álláspontja szerint ez a lépés hozzájárulna a cukorbetegség és bizonyos rákos megbetegedések kockázatának csökkentéséhez, miközben új bevételi forrást biztosít egy olyan időszakban, amikor a fejlesztési támogatások mérséklődnek és az államadósság folyamatosan emelkedik.

A WHO emellett egy átfogóbb adózási stratégiát is mérlegel, amely az ultrafeldolgozott élelmiszerekre vonatkozik. Az iparág képviselői azonban várhatóan ellenállásba ütköznek - számolt be róla a Reuters.

Related posts