Budapesten a lakásárak növekedése megállt, azonban a vidéki városokban robbanásszerűen emelkednek az ingatlanárak.


Ne hagyd ki az év legfontosabb ingatlanközvetítői eseményét! A szeptember 17-i REA 2025 SUMMIT remek lehetőséget kínál arra, hogy naprakész, gyakorlati tudást szerezz a legújabb ingatlanpiaci, jogi, szabályozási és finanszírozási kérdésekről, és találkozz az iparág kulcsszereplőivel! Jelentkezz Te is!

A magyar ingatlanpiacon a második negyedévben továbbra is emelkedtek az árak, de a trendek között éles ellentét figyelhető meg: míg a vidéki területeken a lakásárak növekedése felgyorsult, addig Budapesten júniusra megállt a drágulás. Ez a megállapítás az ingatlan.com legújabb lakásárindexéből származik, amely a júniusi tendenciákat elemzi.

"A legújabb statisztikák egyértelműen jelzik, hogy a lakáspiac motorja szó szerint a vidéki területekre költözött, míg Budapesten a dinamika jelentősen visszaesett" - nyilatkozta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Véleménye szerint az Alföld és a keleti régiókban a jelentős ipari beruházások, valamint a kedvezőbb árak erőteljesen növelik a keresletet, ezzel szemben...

Budapesten 2025 első felének végére a befektetők által generált keresleti hullám fokozatosan alábbhagyott, és a piaci dinamika új irányt vett.

ami időszakosan a lakásárak emelkedésének végét is jelezte a fővárosban.

Június hónapban az országos lakásárak 1,3 százalékos emelkedést mutattak az előző hónaphoz viszonyítva, míg éves szinten a drágulás mértéke elérte a 14 százalékot – derült ki az ingatlanportál elemzéséből. Eközben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) is nyilvánosságra hozta a 2025 első negyedévi adatait, amely alapján 12 százalékos éves áremelkedést regisztráltak országos szinten. A hivatalos statisztikák tehát szoros összhangban állnak az ingatlan.com által közölt adatokkal – emeli ki a cég. Azonban az általános lakásdrágulás képe jelentős eltéréseket és különböző tendenciákat mutat az ország különböző részein.

A hirdetési portál lakásárindexe alapján a legmagasabb havi áremelkedést júniusban a Dél-Alföldi régió könyvelhette el, amely Szegedet is magában foglalja, itt a lakások ára 3,1 százalékkal nőtt. Ezzel szemben az Észak-Alföld, amely Debrecent is magába foglalja, 2 százalékos emelkedéssel zárta a hónapot, míg Észak-Magyarországon 1,8 százalékos havi növekedést tapasztaltak.

Éves összevetésben a Dél-Alföld 16,5 százalékos, az Észak-Alföld pedig 15,4 százalékos lakásáremelkedést mutat, amely jelentősen meghaladja az országos átlagot.

A fővárosban június hónapjában megállt az áremelkedés, ami azt jelenti, hogy havi szinten nem tapasztaltunk változást. Ugyanakkor Budapesten éves szinten még mindig figyelemre méltó, 19,4%-os drágulás mutatkozik, amely továbbra is a legmagasabb az ország területén – emeli ki az ingatlan.com.

A portál információi alapján a nemrégiben bevezetett Otthon Start program valószínűleg jelentős hatással bír a lakáspiaci forgalom második félévére. Vidéken tovább fokozhatja a már amúgy is élénk keresletet, míg Budapesten újra aktiválhatja azokat a vásárlókat, akik eddig kivártak. Az első lakásvásárlók és a továbblépni szándékozók megjelenése láncreakciót generálhat, amelynek következtében az ingatlanárak ismét emelkedésnek indulhatnak, és a tranzakciók száma is felfelé ívelhet.

A fővárosban a legdrágább városrészek közé a II., az I. és az V. kerületek tartoztak július elején, ahol 1,6-2 millió forint az eladó használt lakóingatlanok átlagos négyzetméterára. Jelenleg még hét olyan budapesti kerület van, ahol ez az árszint az egymilliós lélektani határ alatt marad. Közülük a XXIII., a XX. és a XVII. kerület a legolcsóbb 806-878 ezer forintos átlagos négyzetméterárral. A budapesti eladó használt lakások és házak átlagára négyzetméterenként 1,28 millió forintnál jár.

Érdekesség, hogy a vármegyeszékhelyek között a legdrágább lokációnak számító debreceni és szegedi lakáspiacokon történt a legnagyobb regionális drágulás. Debrecenben a használt eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 940 ezer forint, míg Szegeden 879 ezer. Ezt az árszintet közelíti Győr, Székesfehérvár és Veszprém 847-856 ezer forinttal. A legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján és Békéscsaba 279 ezer és 419 ezer forintos átlagárszinttel - sorolja a friss számokat a portál.

Az Otthon Start program bevezetésének következtében a budapesti ingatlanpiac újraéledhet, és a lakásárak várhatóan őszig havi 0,5-1 százalékos növekedést mutathatnak. Az Otthon Start elindulása után akár 1-2 százalékos áremelkedés is bekövetkezhet a fővárosban, ami visszafogottabb ütemet jelent az év elején tapasztalt dráguláshoz képest. A többi nagyvárosban azonban a piac már most is dinamikusan reagál az első lakásvásárlók érkezésére, így ott a lakásárak arányosan erősebben emelkedhetnek, mint Budapesten. Az év eleji időszakkal ellentétben, amikor a befektetők dominálták a piacot, most a saját célra lakást vásárló érdeklődők kerülnek előtérbe, ami új irányt adhat az árak alakulásának.

- fogalmazta meg várakozásait az ingatlan.com szakértője.

A címlaphoz választott kép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen dokumentum nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A részletes jogi információkért kérjük, forduljon szakértőhöz.

Related posts