Brüsszel csendes előkészületeket folytat a tömeges deportálások lebonyolítására.


Az Európai Bizottság legújabb javaslata drámai módon átalakítaná a menekültügyi eljárásokat, jelentősen megkönnyítve ezzel a kérelmezők harmadik országokba való visszatoloncolását. Az új szabályozás keretében a "biztonságos harmadik ország" fogalma sokkal rugalmasabbá válna, megszűnne a korábbi tartózkodásra vonatkozó követelmény, és az automatikus fellebbezési halasztás is eltűnne. Ez a lépés a brüsszeli migrációs paktum részeként valósulna meg, amelyet Magyarország és Lengyelország eddig elutasított, holott a javasolt intézkedések gyorsabb és hatékonyabb deportálásokat kínálnának.

Az Európai Bizottság radikális reformokat tervez az uniós menekültügyi eljárásokban, különös figyelmet fordítva a kitoloncolások egyszerűsítésére. Az új tervek kulcsfontosságú eleme, ahogy azt már korábban is kifejtettük, a "biztonságos harmadik ország" definíciójának módosítása, amely jelentősen megkönnyítené a menedékkérők deportálását – derül ki az Euractiv összegzéséből.

Az új javaslat alapján a tagállamok lehetőséget kapnának arra, hogy a kérelmezőket egy harmadik országba küldjék vissza, még abban az esetben is, ha azok soha nem tartózkodtak ott korábban. Ennek a lépésnek a feltétele azonban az, hogy létezzen egy kétoldalú megállapodás vagy egy informális egyezség az érintett országok között.

Az Európai Unió nem csupán annyira készül a kiutasításokra, hogy "mindegy, hova, csak ne Európában", hiszen a jelenlegi szabályozások figyelembe veszik az alapvető emberi jogok tiszteletét is. A javaslat értelmében...

A biztonságos államnak valódi védelmet kell biztosítania a menedékkérők számára, és a visszaküldésükhöz szükséges kapcsolatokat is hitelesen kell igazolni.

Fontos átalakulás, hogy eddig a visszaküldés feltétele volt, hogy az érintett személynek korábban fizikailag is meg kellett jelennie abban az országban. Mostantól azonban az egyes tagállamok saját hatáskörükben dönthetnek arról, milyen kritériumokat tekintenek érvényes kötődésnek.

Az új javasolt rendszer eltörölné az automatikus fellebbezési halasztást, ami azt jelenti, hogy a fellebbezés benyújtása már nem lenne elegendő ahhoz, hogy automatikusan megakadályozza a kitoloncolást.

A javasolt intézkedés a széleskörű migrációs és menekültügyi paktum részeként jelent meg, ám Magyarország és Lengyelország eddig elzárkózott annak végrehajtásától. A rendszer várhatóan jövőre lép életbe, és a tervezet szerint az Európai Bizottság már korábban hét olyan államot is "biztonságos származási országnak" minősített, hogy elősegítse a gyorsabb kérelemelutasítási folyamatokat.

A tervezet azonban nem befolyásolja a tagállamok által külön megvitatott "visszafogadási központok" kialakítását.

A javasolt módosításokat még az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak kell véglegesen jóváhagynia, azonban a jogszabályi tendencia világosan kirajzolódik: a Bizottság fokozatosan szigorúbb kereteket kíván bevezetni az EU menekültügyi rendszerében.

Related posts