Bloomberg: Putyin kényes időszakban új, jelentős szövetségest szerzett Európában.


Az utóbbi időszakban Szlovákia politikai táján jelentős átalakulások zajlottak, amelyek komoly következményekkel járhatnak az európai integrációra és Ukrajna támogatására nézve. Robert Fico által vezetett új szlovák kormány politikai irányvonala és kommunikációja aggasztó jelenségeket vetít előre az EU és a NATO számára. E közben más közép-európai országokban is felerősödnek az oroszbarát és az EU-val szembeni szkepticizmus hangjai – emeli ki elemzésében a Bloomberg.

Robert Fico miniszterelnök 2023-ban visszatért a politikai porondra, és beiktatását követően drámai fordulatot hozott Szlovákia külpolitikai stratégiájában. Az ország, amely korábban Ukrajna elkötelezett támogatója volt, most olyan irányba mozdult el, hogy a nyugati országok szemében egyre inkább az orosz narratíva terjesztőjévé válik a konfliktussal kapcsolatban. Fico nemrégiben Moszkvába látogatott, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszéléseket, emellett Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel is szoros együttműködést alakít ki az Ukrajna körüli politikai kérdésekben.

Győri Gábor, a budapesti Policy Solutions elemzője szerint "Orbán már nincs egyedül" a véleményével az Európai Unió testületeiben. Véleménye szerint az EU egyre gyakrabban kerülhet patthelyzetbe a nacionalista nézetek miatt.

A gazdasági kihívások és az energiaárak növekedése sok ember érzékenyebbé tette a szélsőjobboldali diskurzusra.

A régió más országai is hasonló politikai irányzatokat mutatnak. Ausztriában a második világháború után most először készülnek szélsőjobboldali kancellár kinevezésére. Horvátországban Zoran Milanovic elnököt újraválasztották, aki ellenzi Ukrajnának nyújtott katonai segélyt. Romániában pedig Calin Georgescu, egy szélsőjobboldali jelölt, meglepő eredményt ért el az elnökválasztás első körében, ám a szavazás eredménye később érvénytelenítésre került.

A szlovák helyzet az Európai Unió szempontjából különösen aggasztó képet fest. Fico retorikája folyamatosan élesedik, és nemrégiben már az EU-n és NATO-n kívüli jövő lehetőségét is pedzegette. Grigorij Meseznikov, a pozsonyi Institute for Public Affairs vezetője rámutatott, hogy egyre több tisztviselő az orosz érdekek előtérbe helyezésére törekszik, ami komoly kihívást jelent az egységes európai blokk számára.

Trójai falóvá váltak, olyan, Oroszország számára kedvező döntéseket hoznak, amelyek az Európai Unió számára teljesen pusztítóak lehetnek

- fogalmazott Meseznikov, kifejezve ezzel a véleményét.

Jaroslav Nad, Szlovákia egykori védelmi minisztere ellen öt különböző büntetőfeljelentés érkezett, és a belügyminisztérium vizsgálatot indított, miután az ország az elsők között nyújtott katonai támogatást Ukrajnának. A volt tárcavezető úgy véli, hogy a vizsgálatok mögött az áll, hogy hűen teljesítette Szlovákia NATO-kötelezettségeit az ukrán katonai segítségnyújtás révén. Nad figyelmeztetett arra, hogy a kialakult helyzet komoly fenyegetést jelent az európai integrációs folyamatra nézve.

Related posts