Bevonják az 5 forintost? Az MNB hivatalos állásfoglalása itt olvasható.
Itt a következő tévégeneráció, és a versenytársaknak vége: az LG új négyréteges OLED technológiája teljesen átalakítja a játékmenetet!
Donald Trump januári beiktatás óta számos intézkedést hozott, amelyekkel próbálja alakítani az ország gazdasági táját. Az egyik legfrissebb határozata, hogy az Egyesült Államokban megszüntetik az 1 centes érme forgalmazását, mivel az elnök véleménye szerint ez jelentős megtakarítást eredményezhet. Ezen a vonalon a 5 forintos érme eltörlése is egyre gyakrabban felmerülő téma Magyarországon. Az amerikai helyzetet látva a HVG a Magyar Nemzeti Bankhoz fordult, hogy megtudja, milyen álláspontot képviselnek e kérdésekben.
(A legújabb információk egy helyen)
Az intézmény azt közölte, hogy jelenleg nincs tervben a 5 forintos pénzérme kivonása a forgalomból, illetve szerintünk ez a lépés nem is indokolt, mivel a jelenlegi adatok szerint úgy látják, hogy "az 5 forintosok forgalmi adatai stabil használatra utalnak".
A jegybank megjegyezte, hogy jelenleg nincs olyan indokolt szempont, amely bármelyik magyar címlet eltávolítását indokolná. Az 5 forintosok továbbra is népszerűek és széles körben használatosak, így a helyzet most eltér az 1 és 2 forintosok korábbi kivonásakor tapasztaltaktól.
A MNB üzleti titokra hivatkozva nem árulta el, hogy mennyibe kerül egy 5 forintos érme előállítása, azonban azt kiemelték, hogy nagyon költséges lenne a kivonása. A december 31-ei adatok szerint jelenleg 863 millió darab ötforintos érme van forgalomban, amely összesen közel 3625 tonnát nyom. Amennyiben a bevonás mellett döntenének több szempontot is mérlegelni kell: mekkora költséget okoz az ellátási lánc szereplőinek, és hogy megéri-e ennek az óriási mennyiségnek a szállítása, tárolása stb. Hiszen előfordulhat, hogy még mindig kevésbé költséges forgalomba tartani, mintsem kivonni.
A jegybank egyértelműen hangsúlyozta, hogy nem megalapozott az a feltételezés, miszerint a kivont érmék anyagának értékesítése jelentős profitot hozhatna, amely a fémek tőzsdei árával egyenértékű lenne. Az indoklás szerint az érmék különleges ötvözetekből készülnek, így a bennük található komponensek szétválasztása kohászati eljárásokat igényel. Ennek következtében az ötvözetekből kinyerhető fémek piaci ára csupán a töredékét jelenti annak, amit a tőzsdén az alapanyagokért lehetne kapni. E megfontolások alapján a Magyar Nemzeti Bank úgy véli, hogy a pénzérmék bevonása nemcsak gazdaságilag, hanem technológiailag sem indokolt.