Az orvosi szakirodalom szerint az emésztés folyamatát kedvezően befolyásolja, ha étkezés után egy kis sétát teszünk, miközben szabadjára engedjük a testünk természetes működését.


Hosszú távon a cukorbetegség és a rák kockázatát is csökkentheti, ha étkezés után egy rövid sétára megyünk, és szabadjára engedjük a kikívánkozó szeleket. Nem mindegy azonban, hogyan időzítünk.

Első olvasatra talán szokatlanul hangzik, de az orvosi szakirodalom alapján egy étkezés utáni "fingóséta" pozitív hatással lehet az egészségünkre - számol be róla az Independent.

Dr. Tim Tiutan, a New York-i Memorial Sloan Kettering Rákközpont belgyógyásza hangsúlyozza, hogy az étkezések utáni séta jótékony hatással van az emésztőrendszer működésére. "Az ilyen mozgásformák segítik a bélmozgásokat, elősegítve ezzel a gázok eltávolítását és a székrekedés megelőzését" - mondja Tiutan. Emellett a séta hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához, és csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát is.

A puffadást az ételek elfogyasztását követő emésztési folyamat okozza. Míg a szervezet természetes módon dolgozik azon, hogy a székletet keresztülmozgassa a beleken, testmozgással ez a folyamat gyorsítható. "A bél magától is mozgásban van, de rásegíthetünk azzal, ha mi magunk is mozgunk" - mondta Dr. Christopher Damman, a Washingtoni Egyetem Emésztési Központjának gasztroenterológusa, aki szerint "a test mozgatása stimulálja és "megnyitja" a beleket. Hogy inkább a szabadban vagy zárt helyen, esetleg edzés közben akarjuk kiengedni a gázokat, az már csak rajtunk múlik."

De nem csupán a beleinknek válik javára egy kiadós séta ebéd vagy vacsora után. Étkezést követően a vércukorszint megemelkedik, mivel az elfogyasztott ételből származó cukrok a véráramba kerülnek. Míg a szervezet normális esetben inzulint használ a vércukorszint mérséklésére, előfordul, hogy nem termel belőle eleget, vagy nem reagál megfelelően az inzulinra. A magas vércukorérték, más néven hiperglikémia kialakulhat egy rendkívüli cukormennyiség bevitele után, de akár egy kezdődő diabéteszt is jelezhet. Ha tartósan fennáll ez az állapot, az kezelés nélkül súlyos szövődményekhez vezethet - szemkárosodáshoz, veseproblémákhoz vagy szívbetegségekhez.

Az étkezést követően végzett testmozgás valóban jótékony hatással lehet a vércukorszint szabályozására. "Néhány kutatás azt mutatja, hogy már öt percnyi mozgás is elegendő lehet ahhoz, hogy csökkentsük az étkezés utáni vércukorszint-emelkedést. Érdemes elmenni egy rövid sétára a környéken, vagy ugrókötelezni, hogy kicsit felfokozzuk a pulzusunkat" - magyarázza Damman. Fontos azonban, hogy olyan mozgásformát válasszunk, amelyet kényelmesnek érzünk, és amely nem terheli meg túlzottan a szervezetünket az étkezés után.

A magas vércukorszint gyakori jelenség a cukorbetegeknél, mivel e betegség egyik fő tünete, hogy az inzulin hatása a szervezetben csökken. Ahogy korábban említettük, előfordulhat, hogy a szervezet inzulinrezisztenssé válik, ami azt jelenti, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra. Ezen kívül, sok esetben a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy a normális vércukorszintet fenntartsa.

A cukorbetegség kockázatát nemcsak a megváltoztathatatlan genetikai tényezők befolyásolják, hanem életmódbeli szokások is. Damman kutatásai alapján bármilyen formájú testmozgás hozzájárulhat ennek a kockázatnak a csökkentéséhez, ám kulcsfontosságú, hogy ezt mikor végezzük el. Éppen ezért lényeges, hogy az étkezést követően, lehetőleg egy órán belül, sétáljunk, hiszen "ha túl sokáig halogatjuk, lemaradhatunk a lehetőségről, mivel az étkezés után a gyomor viszonylag gyorsan elkezdi kiüríteni a tartalmát a vékonybélbe, ahol a tápanyagok, beleértve a glükózt is, gyorsan felszívódnak a vérkeringésbe" - figyelmeztetett.

A sétálás nem csupán kellemes időtöltés, hanem fontos lépés az egészség megőrzésében is. A rendszeres testmozgás, mint például napi 30 perc séta, jelentősen mérsékelheti a különböző rákos megbetegedések kockázatát. Egy átlagos felnőtt számára ez a viszonylag egyszerű tevékenység hatalmas előnyöket rejthet, hozzájárulva a hosszú és egészséges élethez.

Related posts