"Az elmúlt évtized során számos gyermek életére gyakoroltunk jelentős hatást, több tízezer fiatalra voltunk inspiráló hatással."

A beteg gyerekekkel való foglalkozás során nem csupán tanulnak, hanem a kórházban való jelenlétükkel is hozzájárulnak a gyógyulásukhoz azok a fiatal önkéntesek, akiket Amigóknak hívunk. Immár egy évtizede járják az intézményeket, hogy támogassák a gyerekeket. Az Amigos a gyerekekért Alapítvány megálmodójával és vezetőjével, Forgács-Fábián Sárával, valamint a vállalati adományszervezésért felelős Amigóval, Mikó Annával beszélgettünk az alapítvány legújabb sikeréről, amely nemrégiben egy rangos szakmai díjat nyert el.
Már egy évtizede, hogy számos kórházban a súlyosan beteg gyermekek mellett nemcsak orvosok, ápolók és aggódó szülők sürögnek-forognak, hanem fiatal egyetemisták is, akik munkafüzetekkel és különféle játékokkal szórakoztatják a kis betegeket, vagy éppen figyelmüket terelik el egy-egy szórakoztató feladattal. Ők az Amigók, vagyis az Amigos a gyerekekért Alapítvány önkéntesei, akik elkötelezetten támogatják a krónikus betegséggel küzdő gyermekeket a kórházi időszak alatt. Játékos nyelvtanulással, kreatív foglalkozásokkal és baráti társasággal igyekeznek könnyebbé tenni a nehéz pillanatokat. Az önkéntes fiatalok jelenléte nemcsak a gyerekek lelki megküzdését segíti, hanem csökkenti a szorongást és lehetővé teszi, hogy a gyerekek ne maradjanak le tanulmányaikban sem. A projekt egy baráti társaság kezdeményezéséből indult, és mára egy 250 önkéntest mozgósító szervezetté fejlődött, amely hat városban, 20 kórházi csapattal heti 50 alkalommal látogatja a kis betegeket. Nemrégiben pedig elnyerték az AIPM Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete idei Egészségértés díjának Ifjúság kategóriájának első helyét, amely tovább erősíti elkötelezettségüket a gyermekek jóléte iránt.
Az Amigos a gyerekekért Alapítvány már egy évtizede elkötelezetten támogatja a kórházban gyógyuló gyermekeket, hogy számukra a nehéz időszakokban is élményeket, örömöt és reményt nyújtson. Az idei Egészségértés Díjra azért pályáztunk, mert szeretnénk még szélesebb körben felhívni a figyelmet a gyermekek egészségügyi ellátásának fontosságára, valamint arra, hogy milyen hatással van a gyógyulásra a lelki jólétük. Pályázatunkban a gyerekek számára kialakított programjaink és eseményeink bemutatásával igyekszünk megosztani a tapasztalatainkat, és ösztönözni másokat is, hogy csatlakozzanak a jótékony célú kezdeményezésekhez.
Mikó Anna: A díjra való pályázásunk célja, hogy elismerjük az Amigók által felhalmozott tudást és a csapat által az elmúlt tíz évben végzett munkát. Emellett szeretnénk, ha minél szélesebb körben megismernék azt a tevékenységet, amit a kórházakban végzünk. Pályázatunk során bemutattuk azt a különleges erőt, amit az Amigók a kórházak falai közé hoznak, és ami hozzájárul az egészség megértéséhez és a gyógyulási folyamatokhoz.
Mi rejlik ebben a varázslatos elixírben?
M.A: Küldetésünk, hogy a gyerekek gyógyulása mellett folyamatosan támogassuk őket, így elkerülhetjük, hogy a kórházban töltött időszak alatt elszakadjanak a megszokott szociális környezetüktől. Segíthetünk az angol házi feladatok elkészítésében, illetve bármilyen egyéb szükség esetén egy egyetemista jóbarát áll rendelkezésükre, akivel nemcsak a napi hangulatról vagy az időjárásról beszélgethetnek. A gyerekek támogatása érdekében fontos hangsúlyozni, hogy saját fejlesztésű eszközeinket is beviszünk a kórházakba, például az angoltanulást segítő munkafüzeteinket, amelyek még szórakoztatóbbá teszik a tanulást.
Hogyan alakítottátok ki a saját egyedi módszertanatokat, és mi rejlik ennek a hátterében? Milyen lépéseken mentetek keresztül, és milyen elemeket tartalmaz a megközelítésetek?
M.A.: A munkafüzetek tartalmát, grafikáit az Amigók találják ki és tervezik meg. Két éve adtuk ki az első könyvünket, amelyet szakmai lektorok és szakértők iránymutatása mellett szintén az Amigók alkottak meg. A könyv nyolc országba kalauzolja el a gyerekeket, akik tanulhatnak a helyi adottságokról, ízekről, nevezetességekről. A munkafüzeteken és a könyvön kívül van még kártyajátékunk is.
Forgács-Fábián Sára: Az Amigos működése nem a grandiózus fejlesztésekről szól. Egy olyan érték köré építkezünk, amely sokak számára fontos, ám kevesen tartják be: a megbízhatóság. Ha megígérjük, hogy ott leszünk, akkor valóban ott is vagyunk. Amikor új önkéntesekkel beszélgetünk, biztosan azt mondják, hogy a megbízhatóság kulcsfontosságú. Azonban ennek a folyamatos betartása óriási felelősséggel jár. Hetente ötvenszer látogatunk el kórházakba, ahol pontosan tudják, mikor számíthatnak ránk. Ez egy hatalmas csapatmunka, ahol ha valaki megbetegszik, mindig akad valaki, aki be tud ugrani. Lehet, hogy éppen vizsgára készül, vagy más programja van, de ahhoz, hogy a megbízhatóságot megőrizzük, ezeket a dolgokat háttérbe kell szorítani, és el kell jönnie. Máskor pedig a társai állnak be helyette. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy egy gyermeket cserben hagyjunk: emlékszem, amikor gyerekként én is sok időt töltöttem kórházban, és az a felismerés, hogy valaki eljön hozzám, meghatározó élmény volt. Ha nem jöttek volna, az az életem összeomlását jelentette volna.
Milyen szempontok alapján dől el, hogy az Amigók éppen mivel foglalkoznak a kórházakban egy adott időpontban?
M.A: A kórház szakmai csapatával folyamatosan egyeztetünk arról, hogy milyen lehetőségek és nyitottság áll rendelkezésre. Az, hogy milyen tevékenységeket folytatunk a gyermekkel, nagymértékben függ az ő kívánságaiktól, de fontos számunkra a szülők véleménye és visszajelzése is.
F-F.S.: Amikor az Amigos elindult, azt hittük, hogy kapunk majd egy listát, milyen gyerekekhez kell menni, mit kell róluk tudni, milyen foglalkozást igényelnek, és ezekre a helyzetekre majd az önkénteseink jól felkészülnek. A kórházi élet viszont azt hozta, hogy azzal tudunk a leginkább segíteni, ha láthatatlanok vagyunk, mert az egészségügyi dolgozóknak korlátozott idejük és kapacitásuk az önkéntest felkészíteni, informálni. Ráadásul folyton változhat a gyerek ellátása: egyik pillanatban az osztályon van, másikban már lehet, hogy az intenzíven. Ilyenkor szinte lehetetlen naprakész információt kapnia egy külsősnek. Hamar rájöttünk, hogy azzal tudunk gyorsítani a folyamaton, ha maximálisan önállóak vagyunk, ráadásul azzal, hogy bízunk a gyerekekben, megértjük nekik mire van szükségük, ha csak egy picit is, de visszaadjuk számukra a kontrollt az életük egy területén.
Képzelj el egy kórházi dobozt, amely tele van különféle kézműves eszközökkel, izgalmas játékokkal, ujjbábokkal, angol nyelvű könyvekkel, matek feladatlapokkal, egyedi játékokkal és munkafüzetekkel. Még VR szemüveg is helyet kapott benne! Amikor az Amigo belép a kórterembe, gyakran előfordul, hogy nem tudja, éppen egy háromévessel vagy egy 18 éves fiatal felnőttel fog találkozni. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően felkészítsük önkénteseinket arra, hogy rugalmasan tudjanak mozogni ezen a széles spektrumon, és a lehető legnagyobb értéket tudják adni az adott foglalkozás során.
Hogyan választjátok ki az önkénteseket erre a felelősségteljes és összetett feladatra?
A kiválasztási folyamat rendkívül izgalmas és sokrétű. A felvételi kiírás során a jelölteknek különböző feladatokat kell megoldaniuk, amelyeket el kell juttatniuk az alapítványhoz. A beérkezett anyagokat az Amigók értékelik, majd ezt követi egy szóbeli interjú, ahol a jelentkezők közvetlenül az Amigókkal találkoznak. Ez a találkozó kulcsszerepet játszik abban, hogy a csapat végül kire bízza az új önkéntesek szerepét. A kiválasztottak számára egy átfogó képzés indul, amely során részletes információkat kapnak az Alapítvány működéséről, a módszerek szakmai háttéréről, valamint a gyerekek igényeiről és helyzetéről. De a felkészülés itt még nem ér véget: az új önkénteseknek a kórházakba is el kell látogatniuk, hogy gyakorlati tapasztalatot szerezhessenek, mielőtt ténylegesen elkezdenének foglalkozni a gyerekekkel. Ez a lépés biztosítja, hogy a csapat tagjai felkészülten, magabiztosan és empátiával álljanak a fiatalok mellé.
A Tűzoltói utcai gyermekklinikán kezdtétek, jelenleg 20 kórházi csapattal találkozhatnak a gyerekek Amigókkal. Hogyan fogadtak az elején benneteket teljesen ismeretlenül, és ennyi év elteltével hogyan állnak most hozzátok a kórházak és az ott dolgozók?
F-F. S.: Az első alkalom valódi ajándék volt számunkra. Olyan empatikus és szeretetteljes kórházpedagógusra bukkantunk, aki azonnal támogatta a kezdeményezésünket. Tízen érkeztünk a kórházba azzal a céllal, hogy a gyerekekkel foglalkozzunk, és ő nem azt kérdezte, hogy hol a bejegyzett alapító okiratunk, vagy hogy milyen szabályoknak felelünk meg, hanem azt mondta, mennyire nagy szükség van ránk. Ő javasolta, hogy a nyelvtanulás legyen a fő fókusz, hiszen arra sosem jut elég idő. Ez a különleges pillanat indította el az Amigos programot. Az évek során megtapasztaltuk, hogy a bizalom kiépítése rengeteg időt igényel, vagyis fontos, hogy folyamatosan jelen legyünk és elérhetők. Amikor a kórház dolgozói ezt észlelik, a belénk vetett bizalom is erősödik, és végül megkapjuk az eszközeink tárolására szolgáló dobozt az adott intézményben. Sőt, van olyan kórház, ahol tíz év alatt eljutottunk odáig, hogy saját szekrényünk is lett.
Minden gyermek mellett egy Amigo a kórházakban – ez az alapítványunk álmának lényege. Szép gondolat, de mennyire látjátok reálisan ennek a megvalósítását?
F-F. S.: Valóban, ez egy figyelemfelkeltő kijelentés, és bár lehet, hogy nem a mi életünkre vár megvalósulása, jól tükrözi célkitűzéseinket: hogy ahová szükség van ránk, ott legyünk jelen, és ne csak fizikailag, hanem szellemileg is támogassuk a közösségeket. Ugyanakkor rendkívül lényeges, hogy a fejlődésünket ne rohanva, hanem tudatosan, lépésről lépésre építsük fel, megőrizve alapelveinket és értékeinket. Csak egy évtizede még elképzelhetetlennek tűnt, hogy hat város húsz kórházi csapatával tevékenykedjünk. Most viszont már bízunk benne, hogy száz év múlva az Amigos akár egy globális szervezetként is jelen lehet a világ színpadán.
Egyenpulóverben járjátok a kórházakat, mintha csak egy különös szertartás részei lennétek. De honnan is ered ez a zöld "egyenruha"? A zöld szín választása nem véletlen: a kórházi környezetben a zöld nyugtató hatású, és segít a stressz csökkentésében. Az egyenpulóverek története pedig egészen a múltba nyúlik vissza, amikor a higiénia és a biztonság érdekében kezdték el egységesíteni az egészségügyi dolgozók öltözködését. A zöld szín és a kényelmes anyagok mára már a kórházi kultúra szerves részévé váltak, így ti is e hagyományok örökösei lettetek.
F-F. S.: Valójában az történt, hogy amikor elérkezett az idő, hogy formába öntsük az arculatunkat, megkértem egy barátomat a kollégiumban, hogy alkosson valamit. Ő pedig ezt a szimbolikus megoldást találta ki. A zöld szín a megbízhatóságot és a nyugalmat képviseli, így tökéletesen tükrözi az értékeinket is.
Gyakran megesik, hogy az önkéntesek hosszú időn át kísérik a gyerekek gyógyulási folyamatát. Tudni szeretnéd, hogy vannak-e olyan kicsik, akikkel az Amigók a kórházon kívül is tartják a kapcsolatot? Emellett mi a helyzet a szülőkkel? Velük is fenntartjátok a kapcsolatot?
M.A.: Azoknál az Amigóknál, akik rendszeresen találkoznak egy-egy gyermekkel, gyakran kialakul egy mélyebb kapcsolat, amely nemcsak a gyerekkel, hanem a szülőkkel is erősödik. A szülők visszajelzései segítenek nekünk, és szívesen osztják meg gondolataikat velünk.
F-F. S.: Nemrég kaptam egy üzenetet egy anyukától, akivel még az első időszakban kerültem kapcsolatba. Megírta, hogy meggyógyult az időközben felnőtt gyereke, megkapta az utolsó zárójelentést. Nagyon sokat jelentett, hogy ezt megosztotta velem. Az elmúlt tíz évben több tízezer gyerek életére voltunk hatással. Olyan is volt, hogy egy korábbi Amigo írt nekünk, aki most már iskolapszichológusként dolgozik, és a munkája miatt sokat buszozik. Arról mesélt nekünk, hogy éppen a járművön ült, felnyitotta a laptopját, amin volt egy Amigos-os matrica. Odafutott hozzá egy kislány azzal, hogy mennyire imádja az Amigókat. Kiderült, hogy a kislányhoz ő járt többször a kórházba.